מוציא מצה… תזונה בריאה בחג פסח!  

 עפ"י מומחי המרכז הרפואי בני ציון ערכה הקלורי של המצה שווה ערך לשתי פרוסות של לחם רגיל, לארבע פרוסות של לחם קל, ללחמנייה שלמה או ל-2/3 פיתה… מנהלת המחלקה לתזונה בבית החולים בני ציון, דיאטנית קלינית  ומקדמת בריאות M.Sc, בת חן כהן מציגה מספר עובדות ומציעה מספר המלצות לקראת החג
 

מנהלת המחלקה לתזונה בבית החולים בני ציון, דיאטנית קלינית  ומקדמת בריאות M.Sc, בת חן כהן,  "בעוד שבוע פסח כבר כאן ואיתו מגיעות המצות. מצ"ב מספר עובדות שאולי לא ידעתם עליהן:

 

·      המצה הרגילה עשויה מקמח חיטה לבן.

בת חן כהן מנהלת המחלקה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי בני ציון (צילום – דב בוניס

 

·      המצה נחשבת למזון קשה יחסית לעיכול, ואינה מתאימה לאנשים הסובלים מבעיות במערכת העיכול, היסטוריה של חסימות מעיים או חולשת מעיים (למשל בגיל השלישי) ואף לא מומלצת לתינוקות ופעוטות. בנוסף, יחד עם אכילת המצה, וכל המאכלים המבוססים על קמח מצה, חשוב מאוד להקפיד על שתייה רבה של מים.

 

·      מצה אחת רגילה (לדוגמא מצות "אביב") בעלת ערך קלורי של 116 קלוריות, והיא חסרת סיבים תזונתיים.

 

·      ערכה הקלורי של המצה שווה ערך לשתי פרוסות של לחם רגיל, לארבע פרוסות של לחם קל, ללחמנייה שלמה או ל-2/3 פיתה.

 

·      כדי "לשרוף את הקלוריות" של המצה שאכלתם תצטרכו לרוץ רבע שעה במהירות בינונית, או ללכת חצי שעה (למצה אחת, כן?)

 

·      בשנים האחרונות ניתן למצוא על המדפים מגוון עצום של מצות: עם שיפון, סובין, קמח מלא ואפילו אורגניות.

 

·      ברמה הקלוריות אין הבדל גדול בין סוגי המצות השונים אבל בכמות הסיבים יש הבדל. במצות מועשרות בסובין או במצות מחיטה מלאה נמצא 4-6 ג' סיבים במצה אחת (כמו לאכול פרי או ירק עם הקליפה שלו).

 

·      אז כן, רצוי לבחור במצות עם סיבים תזונתיים. הן גם יגרמו לכם להיות שבעים יותר מהארוחה, ויעזרו בגלל הסיבים שבהן-בהורדת סוכר בדם, באיזון לחץ הדם, בשגשוג חיידקי מעיים טובים ועוד… לא לשכוח לשתות הרבה כשאוכלים אותן. אחרת העצירות כמעט  מובטחת.

 

·      קיימים כיום הרבה תחליפים כשרים לפסח המהווים תחליף ללחם ביניהם פריכיות שונות אשר מומלצות מאוד לשומרים על משקלם ומעוניינים להמשיך לשמור גם בימי החג.

 

·      ישנן גם לחמניות שונות כשרות לפסח, המוצעות במסעדות ועשויות מקמחים שונים, בעיקר קמת תפוחי אדמה אך הם אינן מומלצות למי שמעוניין בהשגת המטרות הנ"ל משום שהן עשירות מאוד בקלוריות ואינן משביעות.

 

·      כאשר אתם יוצאים לטיולים- בחרו בפירות, ירקות, פריכיות ואגוזים כנשנושים בריאים במקום המצה עם השוקולד.

 

ניקיון פסח בהחלט שורף קלוריות בשפע ואל תשכחו- אם אתם בחופש עם או בלי המשפחה – צאו להליכה יומיומית למשך שעה- גם עושה טוב לגוף וגם לנשמה…

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות