צוות המיון במרכז לין הציל את חייה של מטופלת 

למיון הקהילתי של כללית הגיעה אישה שהתלוננה על תחושת 'רדימות' בגפיים. הצוות המקצועי והערני הבין מיד במה מדובר…
 

למיון הקהילתי במרכז רפואי לין הגיעה אישה אשר הופנתה על ידי רופא המשפחה שלה, לאחר שדיווחה כי מזה ארבעה ימים היא מרגישה סוג של 'רדימות' בכפות ידיה ורגליה.

האשה סיפרה כי התחושה עלתה מהר עד הבטן. כמו כן, הופיעו אצלה קשיים בהליכה ובמוטוריקה עדינה של אצבעות הידיים. האשה נבדקה ע"י ד"ר גבריאלה סירוטה מצוות המיון, שעל אף המחלה הנדירה והסימנים שלא כולם היו מובהקים – גילתה ערנות גדולה וחשדה מיד כי מדובר בתסמונת גיליאן-ברה.

הרופאה החליטה להפנות במהירות את האשה לייעוץ נוירולוגי והיא אכן נבדקה מידית בלין – על ידי הנוירולוגית ד"ר יוליה חזנוב,  שאבחנה כי היא אכן סובלת מתסמונת גיליאן-ברה. הנוירולוגית הפנתה את המטופלת בדחיפות לבית החולים כרמל, שם לאחר בדיקות נוספת אובחנה המחלה.

זמן קצר לאחר הגעתה לבית החולים חלה החמרה ניכרת במצב המטופלת, שהתבטאה בחולשה בארבעת הגפיים, בשרירי בפנים ואובדן היכולת ללכת.

 

גילו עירנות והצילו חיים. בתמונה: צוות המיון, ד"ר סירוטה, ענת פייבין האחות וגילת חכם. צילום: דוברות כללית

 

רק לאחר 10 ימי אשפוז שוחררה האישה להמשך טיפול בשיקום. למזלה הרב, כל שרשרת המטפלים בכללית, היתה ערה לסכנה ולצורך לאבחן ולטפל במהירות וכך נמנע נזק קשה ובלתי הפיך שעלול להתרחש במחלה זו.

ד"ר איליה שוורץ, מנהל המחלקה הנוירולוגית בלין, מסביר: "גיליאן-ברה הינה מחלה אוטואימונית חריפה ונדירה, המתרחשת בשכיחות של כ-2-1 מקרים ל-100,000 איש בכל שנה. כמחצית מהמקרים מופיעים לאחר מחלה זיהומית של מערכת העיכול או הנשימה. במחלה זו חלה פגיעה בעצבים העקיפים אשר גורמת להעדר תחושה וחולשת שרירים, לפעמים עד כדי שיתוק מלא.

הביטוי הראשון של המחלה הוא הופעת רדימות וחולשת שרירים דו צדדית, באופן סימטרי, לרוב ברגליים, אשר מתפשטות לגב ולידיים. במקרים קשים נפגעים גם שרירי הנשימה בליווי הפרעות אוטונומיות. חומרת המחלה שונה – החל מרדימות וצריבה בגפיים ועד שיתוק כללי, עם צורך בהנשמה מלאכותית ולאחר טיפול תרופתי נדרש שיקום ממושך".

"ברוב המקרים מגיעים להחלמה מלאה, אך כ-20% מחולים נשארים עם נכות. עם כל הידע והטכנולוגיות", אומר ד"ר שוורץ, "שיעור התמותה ממחלה זו מגיע עדין ל-3-5 אחוזים".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות