מרגש: בוגרי מעברת "שער העלייה" מוזמנים לערב מיוחד במינו

הערב שייערך באודיטוריום חיפה, הופק על ידי מרכז "חדרים" בשיתוף עם מחלקת התרבות של עיריית חיפה, וסגן ראש העיר ומחזיק תיק התרבות הרב דובי חיון
 

לראשונה, ערב הוקרה לבוגרי מעברת "שער העלייה" יתקיים באודיטוריום חיפה.

את הערב שיתקיים ביום שלישי 14.5 מארגנים מרכז "חדרים" ועיריית חיפה והוא צפוי לרגש הרבה מאוד תושבים בחיפה, הקריות והסביבה.

'שער העלייה', לטובת כל מי שנולד אחרי שנות ה-70, אינו רק שם השכונה בפאתי הכניסה הדרומית לחיפה.

'שער העלייה' היה מחנה קליטה ומחנה מעבר מרכזי לעולים שהגיעו לנמל חיפה בעלייה הגדולה שהחלה עם קום מדינת ישראל.

כידוע, עם העלייה הגדולה בשנות ה-50 נוצרה מצוקת דיור במדינה הצעירה ובכדי לקלוט את המוני העולים הוקמו ברחבי הארץ 35 מחנות עולים.

'שער העלייה', ששמו הרשמי היה "בית עולים שער העלייה", היה הגדול מביניהם: במהלך כחמש שנים עברו בו למעלה מ-200 אלף (!) איש.

 

תנאים קשים. מחנה שער העלייה. צילום: ארכיון עיריית חיפה, זולטן קלוגר

 

התנאים במחנות העולים היו קשים מאוד: עשרות אנשים הצטופפו ללא פרטיות ובתנאי תברואה ירודים. המחנה, ששימש בהמשך גם כמעברה, הוא הפרק הראשון בחייהם בארץ, של אנשים רבים מאוד.

רבים קראו למקום במשך שנים רבות גם "סנט לוקס". בשנת 1958 צורף שטחו של המחנה לעיר חיפה.

לראשונה, יספרו בוגרי המעברה את סיפורם – סיפור גבורתם על קשיי המעברה, המחלות, השפה ועל היציאה לתקומה והקמת מדינת ישראל.

 

 

לא רק שם של שכונה. בתמונה: שכונת שער העליה. צילום: ויקיפדיה דרור אבי

 

את הערב המיוחד שיתקיים באודיטוריום חיפה יזם מרכז 'חדרים' – בית לתרבות ויצירה יהודית ישראלית בחיפה. 'חדרים', מיסודם של עמותת "היכל אליהו", "בית הספר הריאלי העברי בחיפה" ו"בית מורשה" מציע מגוון פעילויות תרבות ורוח לתושבי חיפה והצפון.

שי הרשקוביץ, מנכ"ל בית מורשה:

"אנחנו גאים להזמין את הציבור לערב "שער העלייה". הערב הופק בשותפות עם מחלקת התרבות של עיריית חיפה, וסגן ראש העיר ומחזיק תיק התרבות, הרב דובי חיון. זה הולך להיות ערב מרגש ומפתיע, שייתן במה לאחד מפרקי ההיסטוריה שטרם סופרו, על העלייה לארץ ישראל ועל הקמת המדינה. הסיפורים האלה מייצגים דור שלם, שעד היום קולו לא נשמע מספיק, ובערב הזה נכבד את סיפורם".

 

הערב הופק על ידי מרכז "חדרים", בשותפות עם מחלקת התרבות של עיריית חיפה וסגן ראש העיר, הרב דובי חיון (בתמונה). צילום: פייסבוק דובי חיון

 

יוסי אלפי, האחד והיחיד, נרתם ללקט את הסיפורים, וכמובן גם להוביל ולהנחות את הערב המרגש: "זו גאווה גדולה עבורנו לתת במה לאותם סיפורים שטרם סופרו, ולהעלות על נס את תרומתם של העולים למדינה. אני רוצה גם להודות לעמותת 'היכל אליהו' על תמיכתה בערב ייחודי זה" אמר אלפי.

התושבים מוזמנים להגיע, לשמוע ולהשמיע סיפורים ולהתרגש.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות