תחבורה ציבורית בחיפה – כן, אבל…

פרויקט "קאר טו גו", השכרת רכב לפי שעה ומרחק, לא הצליח בחיפה * גם מיזם הקורקינטים העירוניים להשכרה נועד לכישלון ועלול לגרום יותר נזק מתועלת * למה החיפאים מעדיפים את רכבם האישי? הטור של אלירן טל
 

לפני קצת יותר משנה יצא לדרך פרויקט השכרת הרכב "קאר טו גו". הרעיון פשוט וגם נשמע חסכוני וירוק – דרך האפלקיציה ניתן להזמין רכב שכור ולשלם לפי זמן השימוש והמרחק שצברת. לטובת העניין הוקצו מקומות חנייה ייעודיים לאותם רכבים ירוקים ברחבי העיר, כולל במקומות שבהם קשה מאוד למצוא מקום חנייה פנוי.

קשה לאמוד את הצלחת הפרויקט הסביבתי הזה, שמטרתו להפחית שימוש בכלי רכב פרטיים, אבל ניתן לומר בוודאות שאת רוב תושבי חיפה הוא לא משרת. עשיתי סבב שיחות קצר עם חברים, קרובי משפחה ומכרים ולא שמעתי על חיפאי אחד שעשה שימוש ברכב הזה. מקור בעירייה סיפר לי שאם יש חיפאים שמשכירים את הרכבים האלה זה בעיקר כדי להגיע לרכבת, בדרך לנתב"ג או מדי פעם לנסיעות בינעירוניות.

הבטיחו לנו סיפור הצלחה, קיבלנו פלופ. המיזם הזה אולי נכון לתל אביב אבל לא בטוח שהוא מתאים לעיר כמו חיפה

הבטיחו לנו סיפור הצלחה, קיבלנו פלופ. המיזם הזה אולי נכון לתל אביב אבל לא בטוח שהוא מתאים לעיר כמו חיפה, כאן רוב התושבים יעדיפו את רכבם האישי או את התחבורה הציבורית.

גם הרעיון לייבא לעיר, היישר מתל אביב, את מיזם הקורקינטים החשמליים להשכרה נועד לכישלון – גם בגלל הטופוגרפיה של העיר אבל בעיקר בגלל שהרעיון הזה לא נכון לדי אן אי של תושבי חיפה ובלי קשר – מה הטעם בקורקינטים כתומים זרוקים בכל עבר, שמהווים מפגע בטיחותי ואם נודה על האמת – גם מסכנים את הרוכבים עליהם, בוודאי בהיעדר תשתיות מתאימות.

האם כעת הקורקינטים החשמליים זוכים להצלחה בעיר? כמעט ולא, בניגוד לתל אביב ולערים אחרות. וטוב שכך, כאמור.
העירייה כן צריכה לעודד תחבורה ציבורית – הרחבת קווי האוטובוס ותדירותם, הקמת הרכבל המדובר מהצ'ק פוסט ועד הטכניון והאוניברסיטה ושדרוג הרכבת הקלה, המטרונית. אפשר וראוי להיפרד לשלום מפרויקט המכוניות להשכרה לטווח קצר וגם לוותר על אותם קורקינטים להשכרה שעלולים לגרום כאן יותר נזק מתועלת, בין אם ישתמשו בהם תושבי חיפה ובין אם לאו.

ולפחות לגבי רוב תושבי העיר – כנראה שהנוחות שלהם גוברת על שיקולי סביבה, חיסכון וזיהום אוויר. החיפאי הממוצע תמיד יעדיף את רכבו על פני כל כלי תחבורה אחר, זמין ונוח ככל שיהיה.

אם נכיר בעובדה הזאת נחסוך הרבה כספי ציבור שיופנו לטובת רעיונות שנועדו להיכשל.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות