הלך לעולמו השופט מיכה לינדנשטראוס, תושב חיפה ולשעבר מבקר המדינה

לינדנשטראוס נפטר היום בגיל 82. בעבר כיהן בתפקידים בכירים רבים בהם גם כנשיא בית המשפט המחוזי בחיפה
 

הלך לעולמו השופט בדימוס מיכה (מיכאל) לינדנשטראוס, תושב חיפה ומי ששימש בעבר כמבקר המדינה, וקודם לכן כנשיא בית המשפט המחוזי בחיפה.

הלוייתו תיערך מחר בבית העלמין שדה יהושע בחיפה, בשעה 12:30 שער תמר.

לינדנשטראוס ז"ל היה בן 82. הוא נולד בברלין לאם לבורנטית ולאב שהיה עורך דין, נציג הסוכנות היהודית בברלין וב-1938 היה גם חבר במשלחת שדנה בווינה עם אדולף אייכמן על עליית יהודי גרמניה לישראל. אחיו היחיד של לינדנשטראוס, ורנר, מת בגיל ארבע ממחלה, עוד טרם הולדתו.

משפחת לינדנשטראוס הצליחה להיחלץ מגרמניה הנאצית ולעלות לארץ ישראל בהיותו בן שנתיים, והתיישבה בתל אביב. לאחר שנים בודדות עברה המשפחה לחיפה. אביו של לינדנשטראוס היה פעיל במפלגת הציונים הכלליים ואחר כך בגח"ל, כיהן מטעמן במועצת העיר חיפה והתמודד מטעמן על ראשות העיר.

 

מיכה לינדנשטראוס ז"ל. צילום אייל כץ ויקיפדיה

 

משנת 1965 ועד 1972 שימש מיכה לינדנשטראוס כתובע צבאי ויועץ משפטי בשירות קבע בצה"ל.

בשנת 1972 נבחר לכהונת שופט, ומאז כיהן כשופט תעבורה, שופט שלום ושופט מחוזי. בשנת 1999 הושבע לנשיא בית המשפט המחוזי בחיפה.

ביוני 2005 מונה לתפקיד מבקר המדינה.

לינדנשטראוס ראה במאבק בשחיתות השלטונית אחד מתפקידיו העיקריים, וביחד עם יועצו לענייני שחיתות, יעקב בורובסקי, התייחס בחומרה לשחיתות השלטונית ובניגוד למבקרים קודמים נטה לבצע גם תחקירי ביניים ולפרסמם בתקשורת.

לינדנשטראוס זכה באות אביר איכות השלטון לשנת 2009 על פועלו בתפקיד מבקר המדינה. באוקטובר 2013 נבחר לכהן כיו"ר עמותת "שקיפות בינלאומית – ישראל", השלוחה הישראלית של ארגון "שקיפות בינלאומית" העולמי.

 

אות אביר איכות השלטון. לינדנשטראוס. צילום מתוך פייסבוק

 

בלשכת עורכי הדין מסרו לפני דקות בודדות את ההודעה הבאה: "לשכת עורכי הדין מרכינה את ראשה עם פטירתו של מבקר המדינה לשעבר, מיכה לינדנשטראוס ז"ל.
לינדנשטראוס ז"ל עבר כברת דרך ארוכה ומרשימה במסגרות שונות במערכת המשפט, ששיאה כהונה כנשיא בית המשפט המחוזי בחיפה.

תרומתו לחברה הישראלית היתה משמעותית גם לאחר פרישתו ממערכת המשפט והוא הטביע את חותמו בעת שכיהן כמבקר המדינה ואף זכה באות אביר איכות השלטון על פועלו בתפקיד זה.

לשכת עורכי הדין משתתפת בצער המשפחה ושולחת את תנחומיה. ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי: "תרומתו לחברה הישראלית בלטה רבות במאבקו למיגור תופעת השחיתות השלטונית. אנו מאמינים שמורשתו החברתית והמשפטית עוד תשמש כמודל ראוי להערכה גם עבור הדורות הבאים".

 

לוחם צדק. לינדנשטראוס. צילום אבי אוחיון, לע"מ

 

ממשרד מבקר המדינה נמסר: "המבקר לינדנשטראוס היה ויישאר אחד ממבקרי המדינה המשפיעים ביותר, וייזכר כלוחם ללא חת בשחיתות הציבורית ולמען טוהר המידות בשירות הציבורי. הוא זכה להכרה אישית ומקצועית בארץ ובעולם. המבקר לינדנשטראוס השאיר אחריו מורשת ערכית וציבורית שלא תישכח. באישיותו שילב המבקר לינדנשטראוס בין עולמות שונים – משפטן ושופט; איש חינוך וחברה ואיש ספר. יהי זכרו ברוך".

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות