"מה ההבדל בין אזרח וחייל שנרצחו על אותו ספסל באוטובוס?" 

שלושה אבות שכולים מחיפה פנו לראש הממשלה בעקבות פרויקט הנצחה בו אינם נכללים ילדיהם
 

הוריהם השכולים של שלושה קורבנות טרור מחיפה, פנו השבוע לראש הממשלה, הנשיא ויו"ר הכנסת, בטענה ל"קיטלוג חסר הגיון שלאחר המוות".

במכתבם הלינו השלושה, יוסי צור, רון קרמן ויוסי מנדלוביץ', על נושא ההפרדה בין חללי מערכות ישראל וחללי הטרור וציינו כי לפני מספר ימים גילו מיזם חדש להנצחת הנופלים – "יזכרם" – פרויקט בו סטודנטים וקהילות יהודיות מרחבי העולם, "יאמצו" חייל שנפל. הפרויקט פונה לאוניברסיטאות וקהילות יהודיות ברחבי העולם ומטרתו היא שאותם מאמצים ילמדו על פועלם ואישיותם של החלל.

"במבט ראשון נראה לנו הפרויקט חיובי ביותר, כמשהו שינציח ויעזור לזכור את ילדינו הנופלים", כתבו האבות, "כאשר הקשנו את שמות שלושת ילדינו שנרצחו בפיגוע בחיפה בשנת 2003, טל קרמן בת 18, יובל מנדלביץ׳ בן 13 ואסף צור כמעט בן 17 – נדהמנו לגלות שאין הם כלולים ברשימה ואי אפשר להזכירם ולהנציחם".

 

הפיגוע בקו 37. צילום: מד"א

 

במכתבם כתבו השלושה: "ילדינו נרצחו בפיגוע שביצע מחבל מתאבד של ארגון חמאס ואשר הגיע מחברון לחיפה. הפיגוע בוצע נגד מדינת ישראל על ידי ארגון טרור אשר חרט על דגלו את השמדתה של המדינה. הילדים שלנו נרצחו כי היו יהודים וישראלים וכי האויב החליט לרוצחם כדי לערער את החיים במדינה כולה. הם נרצחו ישירות מפגיעת אויב שעמד במרחק קצר מאד מהם. מה ההבדל בין אזרח וחייל שנרצחו על אותו ספסל באוטובוס? מדוע שהחייל יונצח וייזכר והאזרח לא?".

האבות השכולים ציינו מספר דוגמאות מקוממות להבדל בין "דם" ל"דם" ובין היתר כתבו:

"לאחרונה נרעשה המדינה מהרצח הנורא של אורי אנסבכר, אלא שבהיותה אזרחית, היא לא תיכלל בקמפיין "יזכרם".

לצערנו ההיררכיה בשכול וההפרדה בין דם לדם ממשיכה גם ב-2019. החיילים מוצגים כגיבורים ואילו האזרחים – שכולם עד האחרון שבהם נרצחו על ידי אויב, ואף לא אחד נפטר ממחלה, או בתאונת דרכים, או חס וחלילה התאבד – נשארים בחוץ".

 

רון קרמן ליד קברה של בתו טל ז"ל. צילום מהאלבום המשפחתי

 

"אנו חיים יום יום בשביל להזכיר את ילדינו שנפלו חלל. מטרתנו בחיים היא להזכירם, לספר עליהם ולהביא אותם לכל מי שמוכן לשמוע.

כשאנו רואים קמפיין אשר מדיר את ילדינו ואשר לא מזכיר אותם – הכאב הוא בלתי נסבל.

כאילו רצחו אותם שוב. כאילו חזרנו ליום שבו נרצחו. כאילו חזרנו לרגע שבו הודיעו לנו שילדינו אינם עוד.

אינם פיזית, אינם רוחנית ועכשיו גם אינם בזכרון הכללי של יום הזכרון ושל עם ישראל…….

"ממיזם "יזכרם" נגרע מקומם של החללים האזרחים שנפלו בפעולות איבה וטרור, אזרחים ששילמו בחייהם למען תקומתה של המדינה, למען זכותנו לחיות כאן, אזרחים שנפלו על קידוש השם והארץ.

המידרוג בין דם לדם – בקמפיין זה – הוא שמבזה ומשפיל את זיכרון החללים ודמם שמרווה את אדמת המולדת.

לא נסכים להיררכית השכול הפוגענית הזאת. אסור שתהיה הפרדה בדם בחללים שנפלו במאבק על קיומה של המדינה.

אנו מבקשים את התערבותך המיידית, את עזרתך בנושא רגיש זה בכדי לעזור לנו ולמען זכרם של כל חללי הטרור בישראל.

אנו דורשים ממארגני הפרויקט, ובינהם ארגון יד לבנים, להוסיף מיד את חללי הטרור שכולם עד האחרון שבהם נפלו מידי אויב לפרויקט הנצחה זה ולכל קמפיין הנצחה וזכרון שמתקיים בישראל.

אנו פונים אליך ראשון אבל אנו נמשיך ונפנה לכל מי שיוכל לעזור כולל חקיקה שלא תאפשר בעתיד אפליה שכזו בין חללים חיילים לבין חללים אזרחים", כך סיכמו האבות השכולים את מכתבם לראש הממשלה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות