לא רק אמא: עטוף באהבה

הדולה עינב פרלה חוזרת בטור השבועי ומכירה לכם שיטה עתיקת יומין שתעזור להרגיע את התינוק שלכם. כל מה שרציתם ללמוד על טכניקת עיטוף התינוק, אחת המופלאות, שעוזרת לתינוקות קטנים בשבועות הראשונים לחייהם, להתמודד עם תחושת הנפילה והבהלה
כדולה שמלווה זוגות גם לאחר לידה (דולה פוסט פארטום), אחד הדברים שהכי מטרידים הורים בתחילת דרכם הוא להרגיע את התינוק. אנו חוזרים הביתה מבית החולים ואין שם הוראות הפעלה שמגיעות עם החבילה הצווחת שהגיעה איתנו. פעמים רבות אנו חווים חוסר אונים. עשינו הכל הכל עבורו. הרמנו אותו על הידיים (לא, אתם לא מפנקים אותו כאשר אתם מרימים אותו, אתם עונים לו על צורך הישרדותי פיזיולוגי), הנקנו, חיתלנו, הפשטנו, ליטפנו, שרנו, העברנו למישהו אחר (אכן כן, לפעמים פתרון הקסם הוא פשוט להעביר את התינוק למישהו אחר) והוא עדיין לא רגוע ובוכה וצווח. הוא כל כך מסכן, ואני מרגישה מסכנה יחד איתו. אני זוכרת כשבתי הבכורה נולדה, בחודשיים הראשונים לא הבנתי מה עושים שם. אין הסברים לבכי, לקח לי זמן לזהות את סוגי הבכי השונים, והיא בכתה ובכתה, ואני? בכיתי יחד איתה. בחוויה שלי, אף אחד לא היה שם ככלי תומך. כל מה ששמעתי מסביב זה כמה שאני לא בסדר. אתו מכירות את זה נכון? אל תרימי, כן תרימי, יש לך חלב, אין לך חלב (היה היה חלב, הגברת עלתה קילו כל חודש), תחליפי, אל תחליפי, חם לה, קר לה, את מחזיקה לא נכון, תחזיקי הפוך, יש לה גזים, אין לה גזים, היא מפונקת ועוד. אבל אף אחד לא באמת נתן פתרון.
ממקומי היום אני יכולה לומר שכל מה שהיה צריך להיאמר שם, בעצם לא נאמר. אכן כן. ילדים בתחילת הדרך לא רגועים. הם מסתגלים לעולם והעולם הוא זר ומוזר ומפחיד. ממקום של חוסר כוח משיכה, התינוק בבת אחת נולד לתוך כוח המשיכה, ולגוף לוקח זמן להסתגל (קוראים לזה רפלקס מורו. זה הרפלקס כשהתינוק נבהל כתגובה לרעש חזק ובלתי צפוי או כשהוא חש שהוא נופל ופושט ידיים לאחור, מקפל את הזרועות מקמר את גבו ובדרך כלל בוכה). לנו יש כלים לעזור להם.
אחת מהטכניקות המופלאות שעוזרת לתינוקות קטנים בשבועות הראשונים לחייהם, להתמודד עם תחושת הנפילה והבהלה הזו, טכניקה המייצרת הרגעה ותחושת בטחון אצלם, זוהי טכניקה עתיקת יומין, שפשוט נשכחה לה, והומרה בדברים אחרים. זוהי טכניקת עיטוף התינוק. כאשר היא נעשית בשבועות הראשונים של חיי התינוק, היא מרגיעה ומקרקעת אותו, מאפשרת לו להתמודד עם המעבר לחיים בכוח המשיכה ובכלל. טכניקה שמחוללת פלאים. בלילות או ימים לא רגועים, היא קוצרת שבחים ומאפשרת לתינוק (וכמובן גם להורה) להירגע ואף לישון טוב יותר.
ילודים מאד אוהבים לישון כשהם עטופים. ואם אפשר עיטוף הדוק יחסית, שעוטף מכל הכיוונים למעט הראש, אז מה טוב. הם נרגעים מאד כשהם עטופים באופן מלא (לכן, לדוגמה, מנשאי בד מאד מוצלחים, כי בשבועות הראשונים זה מה שהם עושים – עוטפים).
ישנן טכניקות עיטוף רבות ושמות רבים להן. אני רוצה להמליץ על טכניקה אחת חביבה ונחמדה. שבעה שלבים יש בה. מניסיון אישי וגם מניסיון מקצועי, היא מחוללת קסמים. ובסופו של יום היא עושה בעיקר טוב לתינוק שלנו (ואם טוב לתינוק שלנו, בדרך כלל טוב גם לנו. במיוחד אם זה מאפשר לנו שעה שעתיים של שינה).

 

ילודים מאד אוהבים לישון כשהם עטופים. צילום: אילוסטרציה

ילודים מאד אוהבים לישון כשהם עטופים. צילום: אילוסטרציה

שלב 1: זהו השלב הפשוט והקל ביותר. לקחת שמיכת תינוק/ חיתול ולפרוש אותו על משטח לא כריבוע אלא כמעוין (קצה פונה אלינו).
שלב 2: לקפל את אחת הפינות של השמיכה פנימה, כך שיווצר משולש קטן. ולהניח את התינוק על השמיכה. ראש התינוק צריך להיות מונח על המשולש שיצרנו.
שלב 3: לקחת את הפינה הנגדית לזו שקיפלנו (רגלי התינוק מצביעות לפינה זו) ולקפל אותה על התינוק ואל מעבר לכתף של התינוק. ( לכיוון ראשו של התינוק, לכיוון המשולש שקיפלנו).
שלב 4: את הפינה הזו שהבאנו אל כתפו של התינוק, אנו דוחפים מאחורי הכתף של התינוק, כך שפינת השמיכה תהיה בין התינוק לבין השמיכה עליה שוכב. ובעצם שכל העיטוף לא יתפרק.
אני מחדדת: מהרגליים- קיפלנו את השמיכה כלפי מעלה, עטפנו את רגלי התינוק ובטנו עם השמיכה, והבאנו את הקצה של השמיכה באלכסון אל מאחורי כתף שמאל (או ימין, לנוחיותכם) של התינוק.
שלב 5: בשלב זה, אנו לוקחים את פינת השמיכה בצד השמאלי של התינוק, ועוטפים את התינוק איתה מצד לצד (מצד שמאל לצד ימין), כך שידי התינוק תהיינה מוחזקות בתוך השמיכה. את קצה השמיכה דוחפים אל מאחורי גב התינוק, כך שהשמיכה מוחזקת בין גוף התינוק לשמיכה עליה שוכב. ושוב המטרה כאן לקבע את העיטוף.
שלב 6: את הפינה הנותרת של השמיכה – הצד הימני, מביאים לעיטוף סביב התינוק, ואת הקצה של השמיכה מביאים אל מאחורי גב התינוק.
שלב 7: התינוק בשלב זה עטוף היטב מכל הכיוונים, כולל הידיים, בתוך השמיכה. אין לו תחושת נפילה. ובדרך כלל תוך רגעים ספורים תראו תחושת רגיעה.
ערסלו את התינוק על הידיים עטוף בצורה זו, הרגיעו אותו, המהמו לו, חבקו אותו וסביר להניח שתיראו רגיעה.
טיפ קטן ואחרון, מומלץ פעם ראשונה לתרגל את העיטוף עם בובה, ולראות עד כמה הדבר פשוט.
ובעיקר, אל תשכחו להרים את הראש למעלה ולהגיד לעצמכם לפחות פעם ביום שאתם בסדר, אבל ממש בסדר ואתם עושים את הכי טוב שאתם יכולים, וזה בסדר.

שבוע נהדר!

עינב פרלה- דולה ומדריכת הנקה, בעלת מרכז "ספירלה" לנשיות, פריון, הריון, לידה ואימהות.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות