צורי קפץ לרומניה

משלחת ייצוגית מקרית מוצקין יצאה לביקור גומלין ברומניה * ראש העירייה צורי ומשלחת של צמרת העירייה סיירו בעיר גרלה והשתתפו בטקס חגיגי להתקנת מזוזה בדלת בית הכנסת המקומי

צורי מתקין מזוזה בבית הכנסת בגרלה. טקס שלא נערך במשך שנים רבות במקום. צילום: עומרי פלג

צורי מתקין מזוזה בבית הכנסת בגרלה. טקס שלא נערך במשך שנים רבות במקום. צילום: עומרי פלג

בהזמנת ראש עיריית גרלה ברומניה, יצאה לאחרונה משלחת ייצוגית בהשתתפות ראש העירייה חיים צורי, המשנה לראש העירייה יוסי מרקוביץ והיועץ המשפטי בן ציון מלכה, לביקור גומלין בן 4 ימים בעיר.
הביקור תואם למועד בו נערכו חגיגות העיר ושיאן מפגש בינלאומי של 7 ערים נוספות מאירופה (צרפת, גרמניה, שוויץ, איטליה, בולגריה, הונגריה, אזרביג'אן), המצויות בקשרי ידידות בדרגות שונות עם העיר גרלה.
בעיר גרלה פעלה בעבר קהילה יהודית גדולה וענפה, שרובה אבדה במחנות ההשמדה. רוב הניצולים עלו לישראל, למעט יהודי אחד שנותר בעיר כדי לשמור על בית הכנסת היהודי שנותר עומד על תילו. בשנים האחרונות החל המבנה המפואר לקרוס מפגעי הטבע, להצלתו התגייסו יהודים וישראלים רבים מיוצאי העיר ובהם מנחם פלג יליד העיר והתגורר בקרית מוצקין.
במהלך החגיגות התקיימו מספר אירועים הקשורים קשר אמיץ לעברה היהודי. ראוי לציין כי קבוצה של כ-20 יוצאי גרלה הגיעה גם היא מכל רחבי הארץ (גם ממוצקין), להשתתף באירועים, אלה זיהו את המשלחת מקרית מוצקין והתגאו בה מאוד.
בטקס חגיגי ובמעמד מאות תושבים ואורחים, הותקנה בדלת בית הכנסת מזוזה שנרכשה בישראל, על ידי ראש העירייה חיים צורי וסנטור יהודי אמריקאי יוצא העיר – מעמד שלא התקיים מזה עשרות שנים. בית הכנסת וסביבתו נוקו ובמקום נחנכה תערוכת תמונות של משפחות יהודי העיר. גג בית הכנסת שופץ וחדירת מי גשם למבנה פסקה.
בטקס חגיגי נוסף הוענק תואר יקיר העיר גרלה למר בלום בן ה-89, אחרון היהודים המתגורר בעיר, על פועלו למען בית הכנסת, שימור בית העלמין היהודי ותיעוד חיי הקהילה היהודית. בערב אחר, באולם מלא מפה לפה, התקיים מופע מיוחד של להקת כליזמר, בשירים יהודיים וישראלים. לא נפקד מקומם של המפגשים הרשמיים, מפגש משלחות בבניין העירייה לכנס היכרות חגיגי. כמו כן, נערך טקס בו אושררו מחדש כמה מהסכמי הידידות הקיימים של גרלה, וכמובן הסכם העקרונות הרשמי בין גרלה לקרית מוצקין.
המשלחת קיימה מפגשים רבים חברי מועצה, תושבים וגורמים שונים הפועלים בעיר כמו: בתי ספר, סטודיו מחול ופולקלור, מועדון רוטרי ועוד, במטרה לתעל אליהם את עיקר הפעילות העתידית שתושתת על חילופי משלחות בדגש על בני נוער.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך אתם ממתיקים את הקפה/ תה שלכם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בקרית מוצקין
Ads

Zone not found or deactivated.Zone id : 236209