הריון מתוק מדי

נשים שעברו סוכרת הריונית נמצאו בסיכון גבוה פי 7 לחלות בהמשך בסוכרת. כללית יוזמת מהלך ראשון מסוגו באזור העמקים וחוף כרמל לאיתור מוקדם וטיפול מונע
 

נשים אצלן אותרה סוכרת הריונית במהלך ההיריון יעברו בדיקת סינון. צילום: אילוסטרציה

נשים אצלן אותרה סוכרת הריונית במהלך ההיריון יעברו בדיקת סינון. צילום: אילוסטרציה

כ- 140 דיאטניות קליניות מהיחידות לתזונה ודיאטה במחוזות ובתי החולים של שירותי בריאות כללית, מכל רחבי הארץ, החל מאילת וצפונה, הגיעו לחיפה ליום עיון ארצי שהתארח באודיטוריום בי"ח כרמל ועסק בסוכרת הריונית, השלכותיה על בריאות האישה ההרה והעובר ואף על בריאות האישה לאחר הלידה.
הנושא בו התמקד הכנס היה סוכרת הריונית, לאחר שגוברת המודעות לכך שנשים שעברו סוכרת הריונית נמצאות בסיכון גבוה פי 7 לפתח סוכרת סוג 2, במהלך השנים לאחר מכן. עד כה לא הייתה די מודעות לנושא ולאחר שהיו במעקב קפדני ואימצו תזונה נכונה במהלך ההיריון, הן שבות לאורח החיים הרגיל. המסר של משתתפי הכנס היה שיש לעורר את מודעות הצוות הרפואי והנשים עצמן לחשיבותו של מעקב אחר רמת הסוכר, לשם אבחון מוקדם של התפתחות סוכרת "רגילה" גם לאחר הלידה.
"כחלק מגישה זו", מציינת עירית בוקעי, "התחלנו במחוז בתהליך שיזמו צוותי המרפאה לסיכוני הריון של כללית במרכז רפואי לין, היחידה לתזונה ודיאטה במחוז חיפה וצוות מנהלת כרמל של כללית, להעלאת שיעור ההיענות של נשים לאחר סוכרת הריונית לביצוע העמסת סוכר לאחר הלידה. בעקבות התערבות זו נוכל לאבחן התפתחות טרום סוכרת בשלב מוקדם ולטפל בה ולמנוע סוכרת סוג 2. הפרויקט הניסיוני ייערך במרפאות כללית רכסים, אבטין ועתלית, בהן טיפות החלב הן חלק מהשירות בתוך המרפאה. נשים אצלן אותרה סוכרת הריונית במהלך ההיריון יעברו בדיקת סינון לאיתור המצבים בהם הן בסיכון לסוכרת 2. אותן נשים ייהנו מתהליך אימון אישי בריאותי על ידי אחות טיפת חלב שעברה הכשרה ייעודית, תוך כדי ביקוריה של האם עם תינוקה למעקב בטיפת החלב. הכוונה היא להרחיב את הפרויקט בהמשך, בהתאם לתוצאות ההתערבות הניסיונית.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות