שימו לב: מכת נחשים

ארבעה בני אדם הוכשו במהלך השבת (אמש), אחד מהם במצב קשה. ד"ר גל נוימן, מומחה ברפואת ילדים במכבי ומומחה בפרמקולוגיה קלינית, מסביר איך מטפלים בהכשת נחש ולמה הסכנה גדולה יותר כשמדובר בילדים
 

עם פריחת האביב, צפון הארץ מתקשט בשדות וגינות ירוקות מתמיד. אבל כמובן שגם אורחים לא קרואים מופיעים בפתחנו לאחרונה – הנחשים.

בארץ יש מינים רבים של נחשים, מתוכם תשעה ארסיים כשהנפוץ מבינהם הוא הצפע הארצישראלי.

מרבית הנחשים כמו גם הצפע, פעילים ומתרבים בחודשי האביב והקיץ בין אפריל לספטמבר. עקב חוסר יכולתם לשמור על חום גוף, הם נוהגים לצאת מהמחבוא בשעות הערב המוקדמות.

בישראל מדווחות כ-300 הכשות נחשים בשנה, מתוכן מעל 90% הן הכשות צפע. 30% מהן הכשות "יבשות" כלומר ללא ארס.

חשוב לדעת כי בקרב ילדים עד גיל חמש – הסיכון להתפתחות הרעלה גבוה משמעותית מאשר באנשים מבוגרים יותר, זאת בשל היחס בין כמות הארס למשקל גופם.

 

ד"ר גל נוימן, מומחה ברפואת ילדים במכבי ומומחה בפרמקולוגיה קלינית. צילום: מכבי

 

איך נזהה נחש צפע?

אורכו עד 160 ס"מ, משקלו עד 1.5 ק"ג, צבעו אפור-חום, על גבו מעוינים כהים, לרוב מחוברים. ראשו משולש ובעל אישונים אנכיים ושייני ארס בולטות.

 

למה בעצם גורמת הכשת הנחש?

בארס הצפע הארצישראלי ישנם מספר חלבונים בעלי פעילות ביולוגית הגורמת להרס דפנות כלי הדם, דימומים מקומיים והפרעות בקרישת הדם. סימני ההכשה מתחלקים למקומיים ולכלליים. הסימנים המקומיים כוללים, בצקת שמתחילה במקום ההכשה ומתפשטת במעלה הגפה. לרוב, ההכשה גם מלווה בכאבים ניכרים, ולעיתים אף בנימול. ייתכן מצב של כיחלון או חיוורון, או כתמים שנראים כדימום תת עורי. הסימנים הכלליים כוללים כאבי בטן, שלשולים, הקאות, בבדיקת הדם ירידה בטסיות הדם, לעיתים נדירות הפרעה בתפקודי הכליה, הפרעה בתפקודי קרישה, בצקת ריאות או סיבוכים אחרים.

 

זהירות, נחש צפע. צילום: דוברות מד"א

 

אז מה עושים עם אדם שהוכש?

-כל נפגע מהכשת נחש, יש לפנות לבית חולים להשגחה. במקרים בהם יש בצקת או כאבים ניכרים, או סימני הרעלה כללית כמו כאבי בטן או הקאות – הפינוי צריך להיות באמצעות אמבולנס.

– יש למנוע כמה שאפשר את התפשטות הארס. לצורך כך מומלץ להרגיע את הננשך, למנוע אכילה ושתייה, לקבע את אזור הנשיכה, ובמקרים בהם דרוש פינוי באמבולנס לבית החולים יש לקבע את הנפגע על אלונקה או קרש גב.

– אם אפשר, מבלי לעכב טפול או פינוי ומבלי לסכן אנשים נוספים, יש להביא את הנחש לחדר המיון, או לפחות לנסות להשיג תיאור כמה שיותר טוב של, כולל תמונות.

 

מה אסור לעשות עם אדם שננשך?

-אין להניח חסם עורקי למניעת התפשטות הארס

-אין לסכן אנשים או לעכב פינוי בניסיון ללכוד את הנחש

-אין לבצע חיתוך של מקום ההכשה ו/או למצוץ את הארס ממקום ההכשה – הדבר יביא להתפשטות מהירה יותר של הארס בגוף.

 

איך נדע אם ההכשה ארסית או לא?

לאדם לא מקצועי קשה מאוד להבחין בין סוגי הנחשים ולכן נפעל בשיטת "יש ספק אין ספק" במידה והוכש אדם, עלינו להניח שמדובר בנחש ארסי, ולתת לו את הטיפול המונע.

 

כיצד נקטין את הסיכויים שנחשים יגיעו לחצר ביתנו? 

הנחשים מחפשים מקורות מזון ומסתור, וגם הם יכולים להיות נטרפים, לא רק טורפים.

לאור זאת מומלץ:

-להדביר מזיקים שונים באזור הבית – כולל עכברים, חולדות, מכרסמים אחרים, יונים וכיו"ב.  כאשר אלו לא בנמצא, המקום פחות אטרקטיבי לנחשים.

-להימנע מערמות גזם, פלטות עץ ואסבסט, עשבייה גבוהה, מחסנים מבולגנים וכל ה-'ג'אנקיות' למיניהן. סדר וניקיון באזור הבית והחצר מצמצמים את הסיכוי שהנחש יישאר באזור.

-הבאת "טורפים טבעיים" של נחשים לחצר ביתנו. בין חיות הבית שעונות על הגדרה זו ישנם כמובן החתולים.

 

לסיכום, מודעות ומניעה יעזרו מאד להקטין את הסיכון להכשות נחשים באזורנו. זכרו, שלרוב נחש מתקיף רק כאשר הוא מרגיש מאוים, ולכן אם אתם רואים נחש בסביבתכם התרחקו בזהירות מהאזור ואל תנסו להתחכם ולתפוס אותו. 

יחד עם זאת, לעיתים הטבע חזק מאתנו, ואם חלילה ילדינו או אנחנו מוכשים, חשוב להקפיד על מספר כללים ודרכי פעולה, כולל הרגעת הנפגע, קיבוע הגפה הפגועה, פינוי לבית חולים להשגחה, לא לנסות למצוץ את הארס, לא לעכב פינוי או לסכן אנשים נוספים בניסיון לזהות את הנחש, ולבסוף – אם אינכם בעלי מקצוע בתחום – אל תחליטו לבד שמדובר בנחש לא ארסי, להחלטה שגויה כזו יכול להיות מחיר כבד. עדיף ללכת על בטוח ולהיות בהשגחה למספר שעות בבית חולים.

מאחל לכולנו עונה שקטה ובטוחה.

 

הכותב, ד"ר גל נוימן הוא מומחה ברפואת ילדים במכבי שירותי בריאות ומומחה בפרמקולוגיה קלינית. 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות