השתתף בחטיפת מוסטפא דיראני ולקה בסכיזופרניה

לאחר 25 שנה הוכר לוחם סיירת מטכ"ל שהשתתף בחטיפת מוסטפא דיראני, כנכה צה"ל. בשל מחלת הנפש ממנה סובל הלוחם, הוא התדרדר לעוני מביש
 

לוחם סיירת מטכ"ל שהשתתף בחטיפת מוסטפא דיראני, לקה בפוסט טראומה וסכיזופרניה אך למדינה לקח 25 שנים, עד עתה, בכדי להכיר בו כנכה צה"ל.

שנים רבות הוא התדפק על דלתות קצין התגמולים במשרד הביטחון וביקש שיכירו בו כנכה צה"ל, אך המדינה סירבה וטענה כי אין כל קשר לשירות הצבאי אלא לרקע משפחתי – של הפרעות נפשיות.

בתצהיר שהוגש לבית המשפט מתאר הלוחם את סדרות הטרור והשבי המפרכות שעבר ואשר הותירו בו את חותמן. הוא מתאר גם את ההכנות לחטיפת דיראני ואת האימונים המפרכים אותם עברו הוא וארבעה לוחמים נוספים שנבחרו למשימה המסוכנת.

 

הלוחם שהשתתף בחטיפת דיראני לקה בסכיזופרניה ובפוסט טראומה. צילום אילוסטרציה

 

הלוחם מתאר כיצד פרץ יחד עם חבריו לחוליה אל ביתו של דיראני באישון לילה, כיצד העמיס על גבו את האיש שמשקלו 80 קילוגרם, וסחב אותו יחד עם חבריו במעלה ההר, בעוד אחיו של החטוף יורה אש חיה לכיוונו ולכיוון חבריו, ואף פוצע את מפקדו.

בנוסף, מתאר הלוחם חוויות וצלקות נוספות משירותו, בהן אירועים רבים בהם נשלחו הוא וחבריו לחסל חוליות טרור בשטחי יו"ש, עזה ולבנון, וכיצד איבד מספר רב של חברים קרובים לאורך השנים.

 

הלוחם תיאר חוויות וצלקות נוספות משירותו במהלכו גם איבד חברים רבים. צילום אילוסטרציה

 

במשרד הביטחון טענו כי מחלת הנפש בה לקה הלוחם קשורה ברקע משפחתי וכי אין הצדקה לקבוע כי הוא לקה בפוסט טראומה.

בערעור על החלטת משרד הבטחון, טען סניגורו של הלוחם, עו"ד דוד פייל, כי נכותו של הלוחם כוללת גם פוסט טראומה אשר ללא ספק נגרמה משירותו הצבאי, ואין לה שום רקע משפחתי קודם. פוסט טראומה זו – מתקיימת תחת מעטה של מחלת נפש קשה – בדיוק כפי שקבעה הפסיכיאטרית מטעם משרד הבטחון, אמר הסניגור.

 

עו"ד דוד פייל. צלם רן כליף

 

עוד ציין הסניגור כי רקע נפשי משפחתי אמור להתברר עם גיוסו של לוחם בפרופיל 97 ליחידה קרבית, ולא לאחר שהוא נשלח אל המשימות הקשות ביותר שחייל יכול להישלח אליהן – וניזוק.

במקרה שכזה, חלה אחריות על משרד הביטחון, מעצם התרשלותו – בכך שחשף חייל בעל רקע נפשי בעייתי לשירות כה קשה.

מצבו הנפשי של הלוחם התדרדר משמעותית לאחר מות מפקדו הנערץ, ניר פורז ז"ל בפריצה להצלת נחשון וקסמן ז"ל שנפל בשבי החמאס.

בנוסף לכל, בשל מחלת הנפש ממנה סובל הלוחם, הוא התדרדר לעוני מביש, וחי בדלות רבה.

"הדרך בה שולחת המדינה את מיטב הבנים אל הקרב, ולאחר מכן זורקת מעצמה את האחריות לגורלם  – מקוממת ומזעזעת!", אמר הסניגור: "מדובר בגיבור ישראל –  והפקרתו מהווה תעודת עניות למשרד הביטחון ולמדינה".

בתום הדיון שהתקיים בימים אלו בערעור, הגיעו הפרקליטות והסניגור להסכמה לפיה יוכר הלוחם כנכה צה"ל.

ממשרד הביטחון נמסר: "משרד הביטחון מאחל לא' בריאות ורפואה שלמה. במסגרת ההליך המשפטי ולאחר שהתקבלה חוות דעת רפואית נוספת בעניינו, קיים אגף השיקום בחינה חוזרת שבסופה הוחלט להכיר בא' כנכה צה"ל,  בגין פוסט־טראומה שנגרמה תוך כדי ועקב שירותו הצבאי. הסכמה זו ניתנה בהסכם פשרה וקיבלה תוקף של פסק דין".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות