בדרך לתחנת השאיבה החדשה

העבודות להקמת תחנת השאיבה החדשה והנחת קווי ביוב ברחוב רבין – בעיצומן * התחנה החדשה תספק שירות לשכונות החדשות

תחנת השאיבה החדשה. נבנית בסטנדרטים הגבוהים ביותר. צילום:  עיריית קרית ביאליק

תחנת השאיבה החדשה. נבנית בסטנדרטים הגבוהים ביותר. צילום: עיריית קרית ביאליק

עבודות להקמת תחנת שאיבה חדשה בקרית ביאליק בעיצומן. התחנה החדישה והמתקדמת ממוקמת ברחוב מנשה מדרום לצומת הרחובות ערמונים וראובן. תחנת שאיבה הינה תחנת מעבר, שאליה מוזרמים מי ביוב של העיר, עוברים תהליך סינון ראשוני ומפונים ממנה לתחנת טיהור השפכים הקרובה.
תחנת השאיבה לשפכים "קדמת ביאליק צפונית" תוכננה על מנת לתת מענה תשתיתי לפיתוח ובינוי המואץ של שכונות ומתחמים חדשים בקרית ביאליק בהתאם לתוכנית הבינוי והפיתוח העירוני.
הצורך בהקמתה נובע מהגידול הצפוי באוכלוסיית העיר ומהתיישנותה של תחנת השאיבה "העצמאות", שהינה תחנה מיושנת אשר אינה תואמת את הצרכים העתידיים של העיר מבחינת כושר שאיבה, תקלות ומפגעי ריח.
התחנה החדשה תבטל את הצורך בתחנת השאיבה הקיימת ברחוב העצמאות, אליה מוזרמים כיום שפכי החלק הצפוני של העיר לרבות השכונות צור שלום, אפק, קרית שמריהו, גבעת הרקפות ואזור התעשייה, וכיום גם שפכי אעבלין ושפרעם.
התחנה החדשה תספק שירות לשכונות החדשות המתוכננות במזרחה של קרית ביאליק בשנים הקרובות: שכונת נאות אפק, הרחבת גבעת הרקפות ובעתיד גם את שכונת קדמת ביאליק ופרויקטים הקשורים בעיבוי בינוי ברחבי העיר. התחנה החדישה והמתקדמת מתוכננת לקיבולת העתידית של צרכנים שלפי האומדנים תגיע בשנת 2035 ל-102 אלף נפש. כיום, לשם השוואה, תחנת "העצמאות" מספקת שירות לכ-30 אלף נפש. עומק התחנה החדשה הנו מעל 10 מטרים מתחת לפני האדמה וספיקת השפכים תגיע ל-1,300 מק"ש.
במקביל להקמת תחנת השאיבה, מתבצעות כעת עבודות להנחת קווי ביוב באזור הרחובות רבין-אצ"ל שיתחברו בעתיד לתחנת השאיבה החדשה. עם התפתחותה של קרית ביאליק וגידול מספר התושבים בה הצפוי, נדרש גם לשדרג את קווי הביוב לתחנת השאיבה לקווים חדשים בעלי קיבולת וכושר הולכה טובים יותר. במסגרת הפרויקט יונחו גם קווי ביוב ראשיים מאספים לתחנת השאיבה וקו סניקה שיחובר למערכת הסניקה הראשית של הקריות אל מכון הטיהור לשפכים במפרץ חיפה.
התחנה החדשה נבנית בסטנדרטים הגבוהים ביותר ועל פי הדרישות המחמירות ביותר והנחיות המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות מבחינת מיקום, ציוד, מערך לנטרול ריחות ומניעת מטרדי רעש, תוך תשומת לב מירבית לאי השבתת התחנה במקרה של כמויות השפכים הגדלות והולכות הפסקות חשמל ותקלות שונות ועל ידי כך, מניעת גלישות שפכים ופגיעה סביבתית. התחנה מתוכננת עם מערכי גיבוי, מערכות גילוי והתראה ממוחשבות ותפעול אוטומטי בזמן אמת.
פרויקט הקמת תחנת השאיבה אמור להסתיים בקיץ 2016 והוא מבוצע על ידי תאגיד "מי ביאליק" תוך ביצוע פיקוח ובקרה ישירה על ידי מהנדסי התאגיד. עלותו של הפרויקט כולל הנחת קווי ביוב מוערכת בכ- 20 מיליון שקל.
בסיום הנחת קווי הביוב החדשים ברחוב רבין, תורחב כיכר רבין וייבנו יציאות חופשיות לכיווני צפון ודרום, שיאפשרו כניסה ויציאה לשכונת גבעת הרקפות וימנעו את הפקקים בשעות העומס.
ראש העירייה אלי דוקורסקי: "עם פיתוח המואץ של העיר והקמתן של השכונות החדשות, אנו משקיעים רבות בהחלפתן של התשתיות והתאמתן לצרכים ההולכים וגדלים של העיר. נפלה לידינו הזדמנות מצוינת להביא לסיום את פעילות תחנת השאיבה ברחוב העצמאות ולבנות במקומה תחנה חדשנית ומודרנית, אטומה לריחות, שתשרת את צרכי העיר והתושבים".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ביאליק