דליפת הגז בקריית חיים: דור כימיקלים חויבה לבצע פעמיים בשבוע סיורים לאיתור דליפות גז

פעמיים בשבוע, בכל יום ראשון וחמישי, תערוך דור כימיקלים סיורים מקיפים לאורך כל קווי הצנרת, לצורך איתור מפגעי ריח מחשידים. עם זאת השופטת קבעה כי דור תוכל להמשיך בשינוע חומרים מסוכנים בצנרת המפעל, למעט בצינור שבו אירעה הדליפה
 

בית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים דן היום (רביעי) בעתירה של חברת דור כימיקלים נגד ביטול הרישוי של המפעל לשינוע חומרים מסוכנים בצנרת.

בבקשה טענה דור כימיקלים כי השימוע שבוצע לה בנושא דליפת הגז לא בוצע כראוי וכי יש לבטל את החלטת הרשות אשר הורתה על איסור השימוש בצינורות התת קרקעיים, בהם אירעה דליפת הגז.

כזכור לפני עשרה ימים אירעה דליפת גז בצינורות התת קרקעיים של חברת דור כימיקלים, באיזור צומת הום סנטר בקריית חיים.

בשל סכנה ממשית לציבור, נסגר הצומת למשך יותר מיממה.

השופטת תמר שרון נתנאל קבעה היום כי דור תוכל להמשיך בשינוע חומרים מסוכנים בצנרת המפעל, אך לא  בצינור שבו אירעה הדליפה.

 

הצו הארעי למניעת שינוע חומרים בצינורות התת קרקעיים – נותר בתוקף. מפעל דור כימיקלים. צילום המשרד להגנת הסביבה

 

עוד הטילה השופטת על דור כימיקלים למלא מספר תנאים ובהם לקיים פעמיים בשבוע בכל יום ראשון וחמישי סיורים מקיפים לאורך כל קווי הצנרת, לצורך איתור מפגעי ריח או מפגעים אחרים, המחשידים בקיומה של דליפה.

"דור תערוך רישום של הסיורים בו ייכתבו שמות המסיירים, באילו תאריכים ושעות בוצעו הסיורים ותוצאותיהם. תיעוד זה יומצא לתיק בית המשפט מידי שבוע", קבעה השופטת.

 

דור כימיקלים תקיים פעמיים בשבוע בכל יום ראשון וחמישי סיורים מקיפים לאורך כל קווי הצנרת, לצורך איתור מפגעי ריח  או מפגעים אחרים. צילום: אילוסטרציה

 

השופטת קבעה כי ככל והמסיירים יבחינו בריח או שיהיה חשש לפגיעה בצנרת, תודיע דור על כך באופן מיידי ובכתב לעיריית חיפה, למשרד להגנת הסביבה ולשירותי הכבאות ותפעל לפי הוראותיהם.

כמו כן חויבה דור לבצע בדיקת לחץ תקנית של ארבעת הצינורות בהם טרם בוצעה בדיקה כזו – מתחילת 2019.

השופטת קבעה דיון נוסף בעתירה שייערך ב- 2.7.2019.

מהעירייה נמסר: "עיריית חיפה מברכת על החלטת השופטת תמר שרון נתנאל בפסק הדין של דור כימיקלים נגד העירייה. החלטתה משלבת באופן מרשים חשיבה ודאגה לשלום הציבור ובטחונו. בניגוד למנדט המצומצם של עיריית חיפה, המאפשר או מתן רשיון עסק או שלילתו, לבית המשפט קיימת יכולת למצוא פתרונות יצירתיים".

ראש העיר, עינת קליש רותם: "אני שמחה שכבוד השופטת הורתה על הפסקת פעילות שני הצינורות הפגומים, אך לא הסתפקה רק בזאת ודרשה בנוסף גם לקיים בדיקות לארבעת הצינורות הנוספים, תחת לוחות זמנים ברורים וצפופים, ובתנאים קפדניים. אין כל ספק שעלינו לכונן יחסי עבודה תקינים עם המפעלים וגופי הממשל, הוגנים ומקצועיים, והכל על פי החוק. לשם פנינו מועדות".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות