קליש רותם: "כמות המחבלים סביבי עצומה"

בראיון ראשון לתקשורת המקומית מאז נבחרה, מדברת ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, על הכל. על שלטון יהב: "נעשו כאן דברים לא תקינים. בקרוב אחשוף הכל לציבור", על מצב הרווחה העגום בעיר: "חיפה הרבה יותר ענייה ממה שחשבתי", על הביקורת שחטפה מכל עבר: "דברים ישתנו במהלך הקדנציה" וגם: על פינוי המפעלים המזהמים, הקמת נמל המפרץ, ההתבטאויות המקוממות של רג'א זעתרא, נציגי הליכוד שנותרו מחוץ לקואליציה ועל קשריה הקרובים עם משרד ראש הממשלה 

 

היא עובדת לפחות 12 שעות ביממה ולדבריה ברוב ימות השבוע היא מסיימת את יום העבודה שלה לאחר חצות.

היא לומדת להכיר את העירייה מבפנים ובמקביל להוביל דפוסי ניהול שונים, לגייס תקציבים לטובת פיתוח וקידום חיפה, להיות אוזן קשבת לתושבים וגם לקדם את הדברים שאליהם התחייבה במערכת הבחירות.

לא קל להיכנס לנעליה של ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, שמהרגע שנכנסה ללשכה המרווחת ברחוב חסן שוקרי היא עסוקה באינסוף סערות ודרמות, פייק ניוז ולא מעט ביקורת על תפקודה.

השבוע היא פינתה שעה בלוח הזמנים העמוס שלה, לטובת ראיון ראשון שהיא מעניקה לתקשורת המקומית, מאז נבחרה לתפקיד בסוף חודש אוקטובר האחרון.

 

מהרגע שנכנסה ללשכה ברחוב חסן שוקרי היא עסוקה באינסוף סערות ודרמות. בתמונה: קליש מתראיינת השבוע ל"ניוז חיפה קריות". צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

 

בקור רוח היא מתארת את החודשים הראשונים בתפקיד ומתארת מי הם הגורמים שמנסים לטענתה לפגוע בהצלחתה:

"כמות המחבלים שיש סביבי עצומה ויש כל כך הרבה אנשים שעדיין חורשי רעה ומזימות נגדי, אבל אני לא מתרגשת מזה. גורמים בתוך העירייה שמאוד לא מרוצים שאני מנהלת אותה בצורה שונה לגמרי. למשל, אני לא יכולה לסבול בזבוזי כספים ושנעשו כאן דברים לא תקינים. לא יכול לקרות מצב שאין מכרזים, כפי שקרה בעבר. אני חותכת דברים כאלה. רבים מהעובדים לא מיישמים את הדרישות שלי למינהל תקין. אני מאמינה שלאט לאט זה יתחיל להשתנות".

קליש רותם עוקבת בכל יום אחר הפייסבוק, קוראת את התשבוחות לצד הביקורות ואף מגיבה לא אחת לתושבים שכותבים לה ברשת החברתית.

"חשוב לי לשמור על קשר ישיר ואישי עם התושבים ולכן כל ערב אני מפנה זמן לקרוא דברים שחיפאים מעלים בפייסבוק. אני גם עונה להרבה מיילים שמגיעים אליי ואני חייבת לציין שבכל מקום שאני נמצאת, אנשים באים אל ואומרים לי: 'אנחנו איתך, מאמינים בך. תהיי חזקה ואל תישברי מכל הקולות האלה, הם לא מייצגים את הרוב. אנחנו רואים מה עושים לך ואנחנו איתך באש ובמים'".

 

"אנשים אומרים לי, תהיי חזקה ואל תישברי מכל הקולות האלה, הם לא מייצגים את הרוב".  קליש בפגישה עם סוחרי שוק תלפיות, לפני מספר שבועות. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

 

– קורה שאת שואלת את עצמך: למה הייתי צריכה את התפקיד הזה?

"השאלה הזאת עולה בערך שמונה פעמים בשעה. מי שחשב שהגעתי לכאן בשביל הכבוד לא מכיר אותי. המטרות שאני הצבתי לעצמי לעשות בחיפה, עומדות הרבה יותר גבוה מזה. אני ממוקדת מטרה. כמו ספורטאי מצטיין, אני יודעת לאן אני צריכה להגיע ושום דבר לא מסית את עיניי מהמטר".

קליש מספרת שידעה שהקדנציה הראשונה שלה לא תהיה קלה. שיהיו רבים שינסו להציב בפניה חסמים ומכשולים.

"ידעתי לגמרי לאן אני נכנסת. כל מה שאני עושה עכשיו זה תיעדוף. הבנתי איפה החסמים, מי לא ישתף פעולה ועכשיו אני מחפשת את המעקפים. באומנויות לחימה צריך להיות אבן ולפעמים גמיש, כמו מים. צריך לדעת מתי לתת מכה בכל הכוח ומתי לחפש דרך אחרת לעבור את המכשולים. ככה גם ניהלנו את הקמפיין.

אני לא מתרגשת מכלום. אני רואה מי לא רוצה לעזור לי, מתי אין לי תקציבים ואני אזרום למקום שאני רוצה להגיע אליו ואגיע לשם".

הדבקות במטרה לא הועילה לקליש, כשתכננה להרחיב את מסלול ההמראה והנחיתה בשדה התעופה של חיפה ולהפוך אותו לעוגן כלכלי לעיר. ועדות התכנון דחו את העררים שהגישה העירייה וכרגע קליש נשמעת פסימית בנוגע לסיכויים להציל את התוכנית המפורטת בנוגע לשדה.

קליש: "לצערי הולך להיות שדה תעופה קטן, זה לא מה שרצינו. זה לא שדה שיביא לפה תיירות. רצינו להרחיב את השדה בעוד 300 מטרים כדי להביא לכאן תיירות, בעיקר צליינית, כי יש באזור הרבה אתרים קדושים. שדה קטן כמו במיקונוס מביא מעל מיליון תיירים בשנה. זה גורם כלכלי ראשון במעלה, במיוחד בעיר כמו חיפה שהכלכלה בה דועכת".

 

"רצינו להרחיב את השדה בעוד 300 מטרים כדי להביא לכאן תיירות, בעיקר צליינית, כי יש באזור הרבה אתרים קדושים. שדה קטן כמו במיקונוס, מביא מעל מיליון תיירים בשנה". בתמונה: שדה התעופה בחיפה. צילום מתוך פייסבוק עיריית חיפה

 

לקליש ביקורת קשה על הממשלה, בכל הקשור לטירפוד הרחבת שדה התעופה:

"מדינת ישראל בנתה את נמל המפרץ החדש במיליארדים כדי לתת אותו לסינים ל- 25 שנים ועל הדרך גם הרגזנו את האמריקנים. הסינים וחיל הים אחד ליד השני. החיבור הזה לא ברור לי. נתנו לסינים מתנה אבל התוכנית שלהם עדיין לא קיבלה היתר. ביקשנו שיזיזו את הכניסה לנמל כדי לאפשר את הרחבת המסלול של שדה התעופה וסורבנו. אנחנו עדיין בודקים את כל הערוצים בעניין הזה, מחפשים פתרון וזה לא פשוט בכלל, כי כל המערכת וכל הממשלה עומדים על הרגליים האחוריות, כי יש להם פחד בלתי מוסבר לדבר עם הסינים".

 

"כמות המחבלים שיש סביבי עצומה. יש כל כך הרבה אנשים שעדיין חורשי רעה ומזימות נגדי, אבל אני לא מתרגשת מזה". צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

 

אם על חזון שדה התעופה הבינלאומי נאלצה קליש לוותר, הרי שבכל הקשור להעתקת המפעלים הפטרוכימיים ממפרץ חיפה היא נחושה להוביל מאבק, שיהפוך את האזור הכי מזוהם בישראל לונציה. שמעתם נכון.

קליש: "הולכים להיות הרבה שינויים. שיתוף הפעולה שנרקם בימים אלה עם כל ראשי הרשויות הוא מדהים. היו הרבה מפגשים בינינו, התקשורת מדהימה. עם ראש העיר הקודם לא הייתה כימיה, עכשיו המצב שונה לגמרי. כולנו יודעים לעבוד למען המטרופולין, בלי שום קשר לשיוך המפלגתי. לא אהבתי את הגישה של ההנהגה הקודמת בעיר ביחס למפעלים במפרץ. זה היה תמיד אד הוק, שליפות מהמותן בלי תוכנית מסודרת. אני לא מאמינה בלהגיב אלא בלבנות תשתיות. הולך להיות שינוי בגישה. יושבים על כיוונים חדשים שאני לא רוצה לספר כרגע, עד שזה לא קורה בוודאות. תוך חודשים ספורים נתחיל לפעול".

הבטחנו ונציה, אז הנה קיבלתם: "ההעתקה של כל המפעלים תעלה למדינה 10-15 מיליארד שקל. רמ"י וכחלון גיבשו תוכנית שיכולה להכניס לאזור 100 מיליארד שקל. יחד עם דאגה לעובדי המפעלים, בגישה הכי סוציאליסטית בעולם ומעבר הדרגתי ואחראי של המפעלים, שטח המפרץ יהפוך את חיפה לעיר הכי מדהימה בארץ. כי יש את הקישון, וגם מי התהום ייצאו החוצה וזה ייראה כמו ונציה. יהיו שם לפחות 80 אלף יחידות דיור נוספות. כמו אמסטרדם. כל הרובע הזה שייבנה יתוכנן עם תעלות מים ומרינה בשכונה כולל מעגנה. עכשיו הממשלה צריכה להחליט: בז"ן או נדל"ן".

 

"יהיו שם לפחות 80 אלף יחידות דיור נוספות. כמו אמסטרדם. כל הרובע הזה יתוכנן עם תעלות מים ומרינה בשכונה. עכשיו הממשלה צריכה להחליט: בז"ן או נדל"ן". הדמיה שיקום מפרץ חיפה: עיריית חיפה

 

קליש אומנם מזוהה עם מפלגת העבודה. הפטרון הפוליטי שלה הוא אבי גבאי, אבל לדבריה היא מקיימת קשר מדהים עם אנשי ליכוד וגם עם משרד ראש הממשלה.

קליש: "בשבוע שעבר ישבו פה באולם הכנסים שלנו נציגי משרד ראש הממשלה, משרד השיכון, מוסדות התכנון, משרדי הפנים ואוצר. מצד שני ישבו מנהלי שלושת בתי החולים נשיאי שתי האוניברסיטאות שלנו, חברות היי טק, נמל חיפה. שולחן ענק. בתמיכת משרד ראש ממשלה שאתו אני בקשר תמידי ברמה שבועית, אנחנו הולכים להוביל את תוכנית רובע החדשנות בחיפה.

יש עם אנשי ראש הממשלה הבנות מלאות, תקשורת נפלאה, אני עושה הכל כדי לשכנע אותם שהדבר הבא שהם הולכים להשקיע בו זו חיפה והם מתחילים להשתכנע בכך. יש שם אנשים מדהימים. עובדים מצוין יחד. הכרזנו על הקמת רובע חדשנות בחיפה בשיתוף כל משרדי הממשלה וקיבלנו את ברכת הדרך: מלווים אותנו אנשי מקצוע שמגיעים מארצות הברית. משרד רוה"מ יתקצב וירתמו את כל הגורמים במטרה להפוך את המרכז העירוני של חיפה, לדאון טאון אמיתי. מרכז יזמות ומחקר, מרכז אורבני", היא אומרת.

 

אני לא מתרגשת מכלום. אני רואה מי לא רוצה לעזור לי, מתי אין לי תקציבים ואני אזרום למקום שאני רוצה להגיע אליו ואגיע לשם". עינת קליש רותם. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

 

שיתוף הפעולה הזה עם לשכת ראש הממשלה הוא לא דבר מובן מאליו, לא רק בגלל שקליש מזוהה עם השמאל אלא גם בגלל שסיעת הליכוד בעיר נותרה באופוזיציה, לאחר שלדברי קליש, העומד בראש המפלגה, שמשון עידו, הציג לה במהלך המשא ומתן הקואליציוני רשימת דרישות "בלתי תקינות". עכשיו קליש יוצאת במתקפה.

"עם רבים בליכוד יש לי קשרים מעולים. חלק גדול מאנשי הליכוד עוזרים לי. בנוגע לאותו נציג הליכוד בחיפה שישב כאן בקדנציה הקודמת. עשיתי מחקר מעמיק מה הוא עשה לעיר חיפה והדהים אותי לגלות שממש כלום, לא בתקציבים ולא בדברים אחרים. אני לא קונה חתול בשק. תכלס, אני רוצה לראות קבלות מה עשית ומה תרמת לעיר. הוא לא תרם".

כזכור, עם כניסתה של קליש לתפקיד היא עמדה במרכז סערה ציבורית שהגיעה עד לפיתחו של ראש הממשלה:

כוונתה למנות את רג'א זעאתרה, נציג חד"ש, לתפקיד סגן ראש העיר. זעאתרה ידוע בהתבטאויות קיצוניות ומעוררות מחלוקת, בין היתר בגנות צה"ל ובשבח חיזבאללה. לאחר הביקורת שהושמעה נגד המינוי החליט זעאתרה לשמש כחבר מועצה בלבד. אולם הוא בשלו. בערב יום השואה האחרון הוא פרסם פוסט בדף הפייסבוק שלו, שפגע ברגשותיהם של חיפאים רבים שגם קראו לקליש להדיח אותו מתפקידו. בין היתר טען שהתנועה הציונית לא נקפה אצבע כדי להציל את יהודי אירופה ואף לא היססה לבנות קשרים עם הנאצים. קליש, כבת לניצולי שואה, לא אהבה, בלשון המעטה, את הדברים שנכתבו, בוודאי בתזמון הרגיש – ערב יום השואה.

קליש: "יש הרבה אנשים במערכת הפוליטית שהייתי שמחה לרסן את ההתבטאויות שלהם. אני בדרכי שלי מעבירה אל זעאתרה את דעותיי האישיות הבלתי מתפשרות וגם הוא יודע, אני מאוד לא מעריכה את ההתבטאויות האלה. הוא גורם רק נזק לעצמו ולעיר".

 

"חצי מיליון שקל שילמה העירייה על דגלים שנתלו ביום בעצמאות האחרון וזה אחרי קיצוץ. כמה אתם רוצים שנוציא על זה? מיליון וחצי? בכסף הזה עדיף לשפץ שני רחובות". בניין העירייה: צילום דוברות עיריית חיפה

 

– יש לא מעט חיפאים שמביעים אכזבה מההתנהלות שלך כראש עיר. הביקורת באה גם מתושבים שבחרו בך.

"יש בחירות כל חמש שנים וזה בסדר להתחרט או להצביע למישהו אחר. אני לא זזתי במילימטר מהדברים שאמרתי והבטחתי לפני הבחירות. יש הרבה דברים שאני מקדמת ועושה היום ואני לא יכולה כרגע לחשוף ולהתרברב כי אני באמצע עבודה. יש פוליטיקאים שעל כל פיפס שהם עושים הם יוצאים ישר לתקשורת להשוויץ. זו לא דרכי. ככל שתעבור הקדנציה יתחילו לראות בפועל את כל הדברים שלשמם באתי".

– מה הדבר שהכי הפתיע אותך עם כניסתך לתפקיד?

"מלא דברים אבל הכי הפתיע אותי שהעיר שלנו הרבה יותר ענייה ממה שחשבתי. כמות האנשים שלא מצליחים להסתדר כאן מבחינה כלכלית היא מטורפת. אנשים שחשבתי שהם מסודרים וכיום אני מגלה שהם רחוקים מלהיות מסודרים וזה הורג אותי. העיר מבחינה כלכלכית קרסה".

בעיניה של קליש, מצוקת החנייה היא הדבר שמטריד יותר מכל את החיפאים. לכן היא שלחה צוות מטעמה להציע פתרונות למחסור במקומות חנייה, ובין היתר בוחנת אפשרות להעתיק מתל אביב את מודל חניוני "אחוזת חוף", המקנים הנחה משמעותית לתושבי העיר,  בתשלום עבור החנייה בהם. היא גם בוחנת אפשרות לבנות מעליות חנייה, כלומר מתקני קומות חשמליים, שיאפשרו חנייה לגובה.

קליש: "אנחנו עובדים קשה על חיבורים של דרגנועים, כלומר מדרגות חשמליות נעות כמו בקניונים, במקומות שונים בחיפה. מאתרים הרבה מאוד חיבורים כאלה, למשל בין שוק הפשפשים לשוק תלפיות ומשם לתיאטרון. מדרגות חשמליות. נאתר רחובות ומוקדים שאנחנו רוצים להכניס בהם יותר עסקים. מדיניות העסקים הקטנים תשתנה. למשל, כל הנושא של קירוי חורף. נוריד את הבירוקרטיה ונצמצם בהוצאות שנופלות על העסקים הקטנים. נכניס אותם למסגרת של כללים ואם הם בפנים – הם על דרך המלך. על הסוס. לא נרד להם לחיים. ולא נחייב אותם בכל מיני קנסות והוצאות שקורעים אותם. העסקים יראו שינוי".

 

קליש רותם בוחנת אפשרות להעתיק מתל אביב את מודל חניוני "אחוזת חוף", המקנים הנחה משמעותית לתושבי העיר.  צילום: אילוסטרציה

 

קליש, כפי שהתחייבה לפני הבחירות, פועלת לשקם את שכונות החוף ולהוביל שם התחדשות עירונית.

"יש מחשבות על דברים שהם לטובת הצעירים בדגש על דיור ותנאי מחייה בתוך השכונות. צריכים לדעת שיש איכות חיים בשכונה שבה זוג צעיר מתגורר. נציג את תוכנית האב לשבילי אופניים ונתחיל עם הפרויקט הזה שיהיה רב שלבי, יחד עם קורקינטים חשמליים ואופניים חשמליים. נסה לדמיין שכונה עם בית קפה מתחת לבית, שבילים לאופניים חשמליים, בית ספר איכותי סמוך – זה מה שצריך לממש".

במהלך הראיון קליש מציפה פעם אחר פעם את ההסתייגות שלה מההנהגה הקודמת של העיר, בראשות יונה יהב.

"בחודשים הקרובים אני אוציא לציבור מידע שיעשה כאן הלם לתושבים, על ניהול כספים לא נכון של ההנהגה הקודמת. אנחנו לא יכולים לבזבז מיליונים על לחם ושעשועים. הזדעזעתי ממצב העירייה כשנכנסתי לכאן. מבזבזים מיליונים על שטויות. רוצה דוגמא? חצי מיליון שקל שילמה העירייה על דגלים  שנתלו ביום בעצמאות האחרון וזה אחרי קיצוץ. כמה אתם רוצים שנוציא על זה? מיליון וחצי? בכסף הזה עדיף לשפץ שני רחובות".

 

"יש מחשבות על דברים שהם לטובת הצעירים בדגש על דיור ותנאי מחייה בתוך השכונות. צריכים לדעת שיש איכות חיים בשכונה שבה זוג צעיר מתגורר" צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

 

החזון של קליש לקדנציה הנוכחית, כולל גם הפיכת חיפה לעיר מובילה בתחום הספורט הימי והיא מספרת שבימים אלה הם מקדמים תכניות לארבעה פרויקטים שקשורים לים.

"לא נפתור בקדנציה אחת את כל הבעיות שיש כאן, אבל כולנו נרגיש שאנחנו חיים בעיר יותר אנושית ומסבירת פנים", היא מסכמת, רגע לפני שמנהלת הלשכה הנמרצת דופקת שוב בדלת ומאיצה בה לסיים את הראיון ולעבור לפגישה הבאה, על פיתוח החוף השקט.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • מה דעתכם על מחירי המנות לחתונות באולמות אירועים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד במגזין