"הפסקתי. היום אני יכול לצעוק את זה"

במשך 35 שנה יעקב רובין, תושב חיפה, עישן שלוש חפיסות סיגריות ביום. כבר שנה שלמה שהוא לא מעשן, בזכות סדנת עישון של מכבי דרכה נגמלה גם המזכירה שלו
 

במשך 35 שנה יעקב רובין (50) מחיפה עישן שלוש חפיסות סיגריות ביום. כבר שנה שלמה שהוא לא מעשן בזכות סדנת העישון שעבר במכבי לאחר המלצה מהמזכירה שלו שנגמלה באותה הסדנה: "בזכותה אני מהווה השראה ל-300 עובדים שגילו אדם חדש", אומר רובין (סיפורו המלא בהמשך הכתבה).

היום הבינלאומי ללא עישון מצוין מדי שנה ב-31 במאי. יום זה נועד להעלות את המודעות לנזקים הנגרמים מעישון, בהם מחלות קשות, פגיעה בכושר הגופני ונזק אסתטי.

ארגון הבריאות העולמי מגדיר את העישון כגורם המוות מספר אחת בעולם הניתן למניעה.

ההערכות הן שבישראל העישון גורם לכ-8000 מקרי מוות בשנה, כעשירית מהם בעקבות עישון פסיבי.

מנתוני מכבי שירותי בריאות עולה כי נכון לשנת 2018, שיעור המעשנים עומד על כ- 21.5%.

 

 

בתמונה: יעקב רובין ויונית רובין מנחת הקורס (אין קשר משפחתי) צילום: מכבי

 

רובין (50), תושב העיר חיפה, הוא מנהל בכיר ואחראי על 300 עובדים. למעלה משלושה עשורים שהוא סבר שללא הסיגריות הוא לא יהיה מסוגל להתמודד עם הלחצים הכבדים שבעבודתו ובמהלך השנים הגיע לעישון של שלוש חפיסות בכל יום. "בזמן העבודה הלחץ עולה והמחשבה תמיד הייתה שרוגע יבוא מעישון סיגריה. לשמחתי נתתי צ'אנס אמיתי לגמילה,  ולאחר הסדנה אני יכול לומר בגאווה שאורח חיי השתנו לחלוטין מאז".

הדרך לגמילה החלה לאחר שרובין שמע מהמזכירה בעבודתו כי עישנה שנים רבות ונגמלה לאחר שלקחה חלק בסדנת גמילה של מכבי.

"זה דרבן אותי ממש, לא האמנתי שהיא מסוגלת להפסיק". כך, במשך שמונה מפגשים שבועיים הוא החל להגיע, הקשיב לעצות המומחים, מנחת ומשתתפי הסדנה, לקח חלק בפעילויות הקבוצתיות, נטל את התרופות המומלצות ופעל לפי הנחיות המדריכה.

לדבריו, יונית רובין, מנחת הסדנאות לגמילה מעישון של מכבי בחיפה, היתה חלק בלתי נפרד מההצלחה. "עברתי רגעים קשים במהלך הסדנה, כבר במפגש השלישי חשתי מצוקה אמתית והתקשרתי להגיד לה שאני חייב סיגריה. למדתי להתמודד עם תופעות לוואי משונות, ועדיין, ברגע שיושבים איתך 10 אנשים באותה הסירה, זה נתן לי תחושה שאני לא לבד".

 

בתמונה: רובין עם מנחת הקורס, יונית רובין. צילום: מכבי

 

הטיפול התרופתי לצד הטיפול הפסיכולוגי העניק לרובין כח להתמיד ולראשונה בחייו הוא לא מעשן כבר שנה שלמה.

"אני מודה שללא התמיכה שבקבוצה לא הייתי יכול לאגור את המוטיבציה להגיע למקום שבו אני נמצא היום. המסר שלי לכולם הוא זה אפשרי לגמרי ואני ההוכחה לכך. הכח הטמון ביחד של הקבוצה, הצליח לחולל פלאים והיום אני נושם טוב, האוטו לא מסריח, חסכתי קרוב ל-40 אלף שקל השנה והכי חשוב אני משמש דוגמא לכל העובדים שלי שמכירים את ההיסטוריה שלי עם סיגריות: הפסקתי, היום אני יכול לצעוק את זה".

יונית רובין מתאמת פניות הציבור ומנחת קבוצות לגמילה מעישון של מכבי בצפון: "הפסקת עישון היא ההחלטה הבריאותית החשובה ביותר עבור כל מעשן ויכולה לשפר משמעותית את איכות חייו של המעשן עצמו ושל סביבתו. אנו משקיעים רבות בנושא זה באמצעות הסברה, הדרכה ועידוד הגמילה. אנו מעמידים לרשות חברי הקופה ללא תשלום, ליווי בתהליך בהתאם לבחירת המטופל, סדנאות קבוצתיות לגמילה מעישון או מוקד טלפוני לגמילה מעישון".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות