שת"פ בין מכללה אקדמית ופקולטה לרפואה

המכללה האקדמית תל-חי ואוניברסיטת בר-אילן יוצאות בשיתוף פעולה שיאפשר לסטודנטים ללמוד שלוש שנים בתכנית "קדם רפואה" וארבע שנים לימודי רפואה  בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי בצפת
 

המכללה האקדמית תל-חי והפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן מודיעות היום על שיתוף פעולה ללימודי רפואה, במסגרתו ילמדו הסטודנטים שלוש שנים ראשונות בתל-חי וארבע שנים בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי בצפת.

תנאי הקבלה ללימודי התואר הראשון במסלול "קדם רפואה" בתל-חי  נקבעו בתאום בין המוסדות ומדגישים הן מצוינות אקדמית והן מחויבות חברתית לבריאות תושבי הגליל. בתוכנית ילמדו 28 סטודנטים.  לאחר עמידה בתנאים אקדמיים, ימשיכו הסטודנטים שיצליחו בתואר הראשון ל-4 שנות לימודי רפואה לתואר ד"ר לרפואה בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי של אוניברסיטת בר-אילן בצפת.

המכללה האקדמית תל-חי – בניין זרנגין על רקע החרמון

את שיתוף הפעולה הנ"ל הובילו נשיא המכללה האקדמית תל-חי, פרופ' יוסי מקורי, אשר שימש עד לפני כארבע שנים דיקן הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב ופרופ' קרל סקורצקי, הדיקן הנוכחי של הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בצפת. שיתוף פעולה חלוצי זה התאפשר בזכות הפקולטה למדעים וטכנולוגיה הייחודית לתל-חי והיותה המכללה האקדמית הראשונה והיחידה בארץ אשר מסונף אליה מכון מחקר מדעי יישומי – מכון המחקר מיגל,  וכן בזכות המוניטין לו זכתה המכללה במקצועות מדעי הטבע כמו: ביוטכנולוגיה, מדעי הסביבה, מדעי התזונה, חקלאות ועוד.

המכללה האקדמית תל-חי.

אחת המטרות החשובות של שיתוף הפעולה בין המוסדות היא לפעול למען השארת הרופאים הצעירים בגליל, המשווע לרופאים בתחומים שונים. תכנית קדם-הרפואה תציע, בנוסף לנדרש במדעי הבסיס, תחומי לימוד ייחודיים והתנסות חשובה שיהיו רלוונטיים לעיצוב דמותו של הרופא העתידי: מצד אחד ידע רחב במדע הנתונים, בינה מלאכותית וכד' ומצד שני – התנסות בעבודה צוות עם מקצועות נלווים מתחומים המשיקים לרפואה, כמו עובדים סוציאליים, דיאטניות, פסיכולוגים, ועוד.

המכללה האקדמית תל-חי.

כחלק משיתוף הפעולה החדש ישולבו הסטודנטים  כבר במהלך תכנית קדם-הרפואה בלימודי שדה, שיאפשרו לסטודנטים היכרות מקדימה עם אוכלוסיות שונות בקהילה: קשישים, אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים וכד', מתוך מטרה להיחשף ולהכיר בשלב מוקדם את "השטח" ואת האתגרים העולים כתוצאה ממפגש זה  ובנוסף, לטפח  כאמור, את יכולת עבודת-הצוות של הרופאים לעתיד, עם גורמים מקצועיים בעלי ממשק עמם.

לדברי פרופ' מקורי: "מעל ל- 60% מהרופאים בישראל כיום, למדו לימודי רפואה בחו"ל ולא בארץ. בעזרת  הלימודים בתוכנית זו,  נוכל לאפשר לעוד ועוד צעירים ללמוד רפואה בגליל, במטרה ובתקווה שיקבעו את עתידם באזור. הניסיון בעולם מוכיח, שלימודים אקדמיים קושרים את הסטודנט למקום שבו הוא צומח, ואני משוכנע כי האופי המיוחד של תל-חי והגליל , עבודת "השטח" המאפשרת מגע עם אנשי המקצוע המשיקים ועם האוכלוסייה המקומית יחד עם  העובדה כי יש בצפון מחסור גדול ברופאים – יובילו לכך שחלק גדול מהרופאים שיצמחו כאן, יישארו לעבוד בגליל ויקימו כאן את ביתם".

פרופ יוסי מקורי- נשיא המכללה האקדמית תל-חי. קרדיט צילום: הפקולטה ללימודי רפואה של אונ' בר אילן.

פרופ' סקורצקי מוסיף שמדובר בהזדמנות ייחודית להגשים את אחד היעדים החשובים ביותר של הקמת פקולטה לרפואה בגליל וחזון הנהלת אוניברסיטת בר-אילן, עם חיבור בין מצוינות אקדמית של האוניברסיטה כולה, לרבות תכניות מחקר ענפות לצרכים בריאותיים של מעל מיליון וחצי תושבי מדינת ישראל בגליל. הצלחת התכנית תבשר לעולם על שיטות לימוד חדשניות ברפואה והשוואת פערים בבריאות בין קהילות.

פרופ סקורצקי. קרדיט צילום: הפקולטה ללימודי רפואה של אונ' בר אילן.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך