המשרד להגנת הסביבה עצר הזרמת חומ"ס בצינורות דור כימיקלים: "עולה חשד כי המפעל אינו ערוך ברמת ההגנה הנדרשת"

המשרד עצר היום באופן מיידי את ההזרמה בצינורות של דור העוברים בשטחים ציבוריים, והציב תנאים מחמירים לחידוש ההזרמה בצנרת. ראש עיריית חיפה: "מברכים על התמיכה במסקנות העירייה לשלול את רשיון העסק של כל קווי הצנרת שמחוץ למפעל"
 

המשרד להגנת הסביבה הודיע הבוקר (שני) כי עצר את ההזרמה בצינורות המוטמנים של חברת דור כימיקלים בחיפה, העוברים בשטחים הציבוריים ומעבירים חומרים מסוכנים – לא מדובר רק בצינור שבו התגלתה דליפה; המשמעות היא כי המשרד אוסר את המשך העיסוק הקיים לחברה להזרמת חומרים מסוכנים בצנרת היוצאת מהמפעל והנכנסת אליו עד שימולאו התנאים המחמירים שהציב.

המשרד: "עולה חשד כי המפעל אינו ערוך ברמת ההגנה הנדרשת לגילוי ולמניעת דליפות ממערך קווי השינוע של החומרים המסוכנים".

כאמור, המשרד עצר באופן מיידי את ההזרמה בצינורות של דור העוברים בשטחים ציבוריים, והציב תנאים מחמירים לצורך חידוש ההזרמה בצנרת – בנוסף להפסקת ההזרמה שכבר בוצעה בשני הקווים שנגעו לאירוע דליפת הגז.

בנוגע לשני קווי צנרת שאינם עוברים בשטחים ציבוריים ולפי משרד האנרגיה ומשרד הכלכלה הם בעלי משמעות רחבת היקף למשק ולצרכים הציבוריים, התיר המשרד את המשך ההזרמה בכפוף לביצוע בדיקות מיידיות דחופות ותנאי הפעלה מחמירים עד להשלמת כלל הבדיקות, זאת, לאחר הערכת סיכונים שמצאה כי אין בהפעלתם כדי לסכן את הציבור.

 

צומת הום סנטר. 24 שעות הצומת היה סגור בשל דליפת גז.  צילום עיריית חיפה

 

כזכור, לאחר השימוע שקיימה ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם והמשרד להגנת הסביבה למנהלי החברה, הוחלט כי על דור כימיקלים לרוקן את הצנרות באופן מיידי (למעט שני קווי צנרת שלהם נקבע הסדר מיוחד כמפורט), ונאסר עליה לשנע חומרים מסוכנים בצנרת הטמונה החוץ-מפעלית, עד שיוכח כי כל הקווים עומדים בדרישות שהוצבו להם, והונחה דעתו של המשרד באשר לתפעולם לפי התקנים הבינלאומיים המחמירים ביותר ולסיכון שהם מייצרים.

 

מפעל דור כימיקלים. צילום המשרד להגנת הסביבה

 

המשרד להגנת הסביבה מדגיש, כי העובדה שדליפת הגז התגלתה רק בעקבות תלונות אזרחים לרשות הכבאות וכן לעיריית חיפה ולא באמצעות מערכות הגילוי המוקדם וההתרעה על דליפות מקווי שינוע חומרים מסוכנים, מצביעה על כשל כולל במערכת בקרת הדליפות של המפעל. מערכת גילוי הדליפות הקיימת על צינור ה-C4 לא הצליחה במשך ימים לגלות דליפה, ולאור זאת, עולה החשד כי המפעל אינו ערוך ברמת ההגנה הנדרשת לגילוי ומניעת דליפות ממערך קווי השינוע של חומרים מסוכנים.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר הבוקר: "המשרד להגנת הסביבה כבר ביצע בעבר כנגד החברה פעולות אכיפה משמעותיות – כמו צווי סגירה מנהליים על-פי חוק אוויר נקי, תיקי חקירה פליליים אשר הגיעו להרשעות מנהלים בבתי משפט, עיצומים כספיים ועוד – וממשיך באכיפה מאומצת כנגד החברה וכן כנגד כל המזהמים במפרץ חיפה.

המשרד להגנת הסביבה ממשיך לתחקר את האירוע, לרבות חשד לרשלנות ולקלות דעת מצד החברה לאפשרות של זיהום, וחשיפת הציבור לסכנה סביבתית משמעותית ובלתי סבירה, וינקוט בכל האמצעים הנדרשים ובכל כלי האכיפה העומדים לרשותו".

תגובת ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם: "אנו מברכים על החלטת המשרד להגנת הסביבה, ובתמיכה שלו במסקנות עיריית חיפה לשלול את רשיון העסק של כל קווי הצנרת שמחוץ למפעל".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות