חופים הם לפעמים געגועים: לחנייה נגישה, לחוף נקי ומסודר ופחות עמוס

חיפה סערה השבוע בגלל כוונת העירייה לגבות תשלום על חנייה בחניוני החופים. מה באמת עומד מאחורי ההחלטה ולמה היא בכלל טובה לחיפאים? הטור השבועי של אלירן טל
שתי עובדות: 1. החיפאים אוהבים שיגרה 2. החיפאים דורשים ובצדק שהעירייה תחשוב קודם כל עליהם.

בסוף השבוע פירסמנו ראיון בלעדי וחשוף עם ראש העיר, עינת קליש רותם, שכצפוי עורר תגובות רבות – ,תומכיה הריעו, מתנגדיה זעמו. בראיון הדגישה קליש את מצוקת החנייה ואת הצורך שלה, כנבחרת ציבור, להקל על מצוקת החיפאים.

היא דיברה על הקמת חניונים חדשים, חנייה ציבורית לגובה ועוד כמה פתרונות אופציונאליים שמצליחים מאוד בערים אחרות בארץ ובחו"ל.

אף אחד בעירייה לא מנסה לעשות קופה על גבכם אלא רק לשפר את חוויית הבילוי בנכס הכי ייחודי של העיר – חופי הים המדהימים שלנו, צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

השיחה עם קליש נדדה גם לחופי הים של חיפה. אמרתי לה שאני, כמשלם ארנונה (מהגבוהות בארץ) מרגיש קצת פראייר. אני מגיע עם הרכב בשבת לחוף הים ומוצא את עצמי מבלה לא על החול החם הנעים אלא בניסיונות נואשים למצוא חנייה פנוייה. לכולנו ברור שהחניונים החינמיים הרבים שממוקמים לאורך החופים המוכרזים משרתים לא מעט מתושבי נשר, הקריות, טירת כרמל ויישובים אחרים. הם גם נהנים משירותי המציל ומהחופים הנקיים ומעוד שירותים שאנחנו, הציבור החיפאי, משלם עליהם וכאמור – לא מעט.

מכאן נולד הרעיון לתת עדיפות לחיפאים. עם כל הכבוד לשכנים שלנו מהערים הסמוכות. חיפה לחיפאים, אומר גדי וילצ'רסקי, זה הזמן גם ליישם את הרעיון הזה ולהחזיר את הלוקאל פטריוטיות לתושבים.

המודל הרצוי הוא "חניוני אחוזת חוף" התל אביבים. מדובר בחניונים עירוניים שבהם התשלום לא אחיד. תושב תל אביב ישלם על השימוש בחנייה סכום זעום. עד חמישה שקלים לכמה שעות של חנייה. תושב חוץ, לעומת זאת, ישלם הרבה יותר.

 

השיחה עם קליש נדדה גם לחופי הים של חיפה. אמרתי לה שאני, כמשלם ארנונה מרגיש קצת פראייר. אני מגיע עם הרכב בשבת לחוף הים ומוצא את עצמי מבלה  בניסיונות נואשים למצוא חנייה פנוייה. צילום: עיריית חיפה

 

כך לנו החיפאים, תהיה חנייה נגישה, מסודרת וכמעט חינמית לאורך החופים ובמוקדי לחץ אחרים. הצעד הזה גם יטרפד פשיעה מטרידה של פריצה לרכבים בחניונים שכיום לא נמצאים בפיקוח ובבקרה.

קליש רותם אימצה את הרעיון המבורך הזה, שכל כולו נועד לשרת את התושב החיפאי. תשאלו כל תל אביבי כמה החניונים העירוניים האלה משרתים אותו. אבל כאן בחיפה המקובעת – התעוררה מהומת עולם, בין היתר בגלל הסברה לוקה בחסר של העירייה, וכך – ולא בפעם הראשונה – התושבים קיבלו מידע מעוות ומטעה שהגיע עד לכדי הקמת עצומה נגד החניונים העירוניים בתשלום לאורך חופי הים.

רבים מהחיפאים לא הבינו, שמדובר במהלך שנועד לשרת קודם כל אותם. שיתעדף אותם על פני תושב חוץ. אגב, בתל אביב יש מחיר מוזל גם לשמשיות ולכיסאות חוף עבור המקומיים. אם גם הצעד הזה ימומש בחיפה הרי שזו תהיה הפיכה של ממש ושידרוג הבילוי המשפחתי בחוף המקומי.

 רבים מהחיפאים לא הבינו, שמדובר במהלך שנועד לשרת קודם כל אותם. שיתעדף אותם על פני תושב חוץ צילום: ניר בלזיצקי, דוברות עיריית חיפה

חופים הם לפעמים געגועים, כמאמר השיר. געגועים לחנייה נגישה, לחוף נקי, מסודר ופחות עמוס, לים נקי, לאטרקציות ימיות שכל כך חסרות כאן.

אז חבריי, לפני שאתם מתמסרים לכותרות מטעות, כדאי שתכירו את הרציונאל. אף אחד בעירייה לא מנסה לעשות קופה על גבכם אלא רק לשפר את חוויית הבילוי בנכס הכי ייחודי של העיר – חופי הים המדהימים שלנו, שצריכים עוד לעבור מתיחת פנים משמעותית.

אבל זה כבר לטור הבא.

שבת שלום. 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com
עוד בחדשות