"החגיגות מוקדמות מדי. רבים מהחומרים הנפלטים עדיין לא מנוטרים"

המשרד להגנת הסביבה מפרסם הבוקר דוח על איכות האוויר במפרץ חיפה, לפיו יש ירידה של 56 אחוזים בפליטות חומרים מסוכנים. באיגוד ערים להגנת הסביבה מציעים להמתין עם החגיגות
 

המשרד להגנת הסביבה מפרסם הבוקר (שני) דוח סיכום לשנים 2015-2018, של תוכנית הפחתת זיהום אוויר במפרץ חיפה.

עוד מפרסם המשרד דוח תמונת מצב על איכות האוויר במפרץ חיפה ל- 2017-2018:

מהמשרד נמסר כי יישום דרישות המשרד הוביל להפחתה של 56% בפליטות חומרים אורגניים נדיפים מהתעשייה במפרץ, אף מעבר ליעד שנקבע בתוכנית מפרץ חיפה; "התוצאות של יצירת אזור "אוויר נקי" מפליטות רכבי דיזל מזהמים כבר ניכרות בשטח: הופחתו 20% בריכוזי פיח בעיר התחתית בשנה הראשונה להפעלתו", כך נמסר הבוקר מהמשרד להגנת הסביבה.

 

פליטת עשן מארובות דור כימיקלים. צילום ארכיון: המשרד להגנת הסביבה

 

שרית גולן שטיינברג יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה במפרץ חיפה, מסרה הבוקר בתגובה לדו"ח:

"למרבה הצער, החגיגות מוקדמות מדי. עדיין רבים מהחומרים הנפלטים מהתעשייה לא מנוטרים, למרות היותם מסוכנים לבריאות האדם או שמהווים סיכון בשל היותם נפיצים. באיגוד אנו נפעל להכנת תוכנית ודרישה לנטר גם אותם. דוגמא להיעדר ניטור של חומר מסוכן עולה מהאירוע אחרון של דליפת הגז מצנרת גז של דור כימיקלים. הדליפה ממחישה את הסיכון הנשקף לתושבי המפרץ לאחר שבמשך שבועות לא גילו את מקור הדליפה ולמעשה, עד היום לא יודעים המיקום המדויק בצנרת, יש לפעול לבחינה קבועה ומדויקת של הצנרות ולעצור פעילות צנרות מסוכנות במיידי".

 

עוד מוקדם לחגוג. גולן שטיינברג. אלבום פרטי

 

עוד מסרה גולן שטיינרג: "בעניין האכיפה גם אין בשורה של ממש. למרבה הצער, המשרד להגנת הסביבה, למרות כל הצהרות השר ובניגוד לטובת הציבור , בחר לתת "הזדמנות שניה " לבז״ן והוציא להם צו נוסף לתיקון ליקויים במקום לסגור מתקנים, למרות חריגות בנזן נמשכות בניגוד לחוק אוויר נקי.

שגרת חייהם של מאות אלפי תושבים היא  זיהום אויר מתעשייה, ריחות דלק באוויר , בפרט בימי שרב. מי שמתגורר בסמיכות לתעשייה הפטרוכימית  לא נהנה במיוחד מפרוייקט אזור אויר   נקי מתחבורה.

לצד כלל העובדות שציינתי אני מזכירה כי דוח מבקר המדינה שפורסם לאחרונה מטריד מאוד ביחס לאכיפה שמתבצעת כלפי המפעלים. ורק לפני שבועיים גילנו   כי  למרבה הצער המשרד ייצא לאכיפה מחמירה רק במקרים של מאות אחוזים של חריגה מהחוק.
אני מצפה מהמשרד להגנת הסביבה לא לשמוח על המובן מאליו אלא לחתור ביחד עם איגוד ערים להגנת הסביבה לאכיפה בלתי מתפשרת כלפי כלל מקורות הזיהום במפרץ חיפה – מתעשייה פטרוכימית", דברי גולן-שטיינברג.

 

שיפור ניכר? מיליון בני אדם מתגוררים בין ריכוזי מפעלים מזהמים. מפעלים במפרץ חיפה

 

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין אמר הבוקר: "אנחנו ממשיכים לפעול בנחישות להורדת זיהום האוויר במפרץ חיפה במסגרת התוכנית הלאומית, גם ממקורות תעשייתיים וגם ממקורות תחבורתיים ולצמצם סיכונים לציבור. אנחנו גאים בהפחתות שהושגו בתעשייה אל מול המפעלים המזהמים והתחבורה, והתוצאות אף ימשיכו להשתפר למען בריאות תושבי האזור. יש עוד הרבה עבודה, והמשרד מקדיש משאבים ומאמצים רבים כדי לשפר את איכות האוויר. אנו שמחים על כך שהתוצאות ניכרות בשטח ורואים אותן בבירור במספרים ובשיעורי ההפחתה".

עוד נמסר הבוקר מהמשרד: "הגברנו את  האכיפה על המפעלים בשנים 2015-2018: הוצאנו 42 התראות ל-17 מפעלים; קיימנו 37 שימועים ל-16 מפעלים; הוצאנו לארבעה מפעלים חמישה צווים למניעה או לצמצום של זיהום אוויר חזק או בלתי סביר; הוצאנו שישה עיצומים כספיים לשישה מפעלים על 16 הפרות בסכום כולל של כ-9.8 מיליון שקל. הוקם בעיר אזור אוויר נקי המגביל כניסת רכבי דיזל מזהמים לשטחי המגורים בחיפה – הראשון בישראל, ובדומה למאות ערים אירופיות – שכבר בשנה הראשונה להפעלתו נמדדה הפחתה של כ-20% בריכוזי הפיח בעיר התחתית".

"קידמנו הנעות חלופיות ונקיות יותר בתחבורה בחיפה: 25 אוטובוסים חשמליים מופעלים בחיפה; 20 משאיות אשפה מונעות בגז טבעי דחוס מופעלות כחלק מצי משאיות האשפה העירוני של עיריית חיפה; ומערך של 100 כלי רכב שיתופיים חשמליים – הראשון בישראל. שופרו יכולות הניטור הסביבתי והבריאותי: הוספנו 47 מכשירים לניטור סביבתי בחיפה של מזהמים שונים באוויר ושתי תחנות ניטור ניידות; הכפלנו את מספר נקודות הדיגום הסביבתי ל-8; והעלינו את מספר המזהמים הנדגמים בסביבה מ-14 ל-86".

עלות הצעדים למשרד להגנת הסביבה במסגרת תוכנית מפרץ חיפה עד כה, מסתכמת בכ-107 מיליון שקל.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות