CT חדש בכרמל: המילה האחרונה בעולם

מכשיר ה-CT  החדיש מדגם "FORCE" של חברת סימנס, בשווי שמונה מיליוני שקלים, נחנך בכרמל. מה הוא יודע לעשות?
 

המרכז הרפואי כרמל בחיפה הצטייד בימים אלו בשיא טכנולוגיית ה -CT בעולם:

מכשיר CT חדיש מדגם  FORCE" של חברת סימנס בשווי של כשמונה מיליוני שקלים נחנך בבית החולים.

מנהל מכון הדימות של כרמל, פרופ' נתן פלד, המשמש גם כיו"ר המועצה הלאומית לדימות, סיפר כי לסורק החדש יש יכולת סריקה פנומנלית של עד 74 ס"מ שטח גוף בשנייה אחת.

"סריקה של החזה והבטן תארך פחות משני", הוא מסביר: "וסריקת לב לדוגמא, תארך רק שליש שנייה".

מהירות זו מושגת בזכות טכנולגיה המשתמשת בשני מקורות קרינה בו-זמנית, דבר אשר מקצר את זמן הסריקה ואת זמן החשיפה לקרינה, באופן דרמטי.

 

CT חדש בכרמל: המילה האחרונה בעולם. צילום אלי דדון

 

מתי שנפ, הרנטגנאי הראשי של כרמל, מספר כי לסורק החדש יש יכולת לייצר תמונה במנת הקרינה הנמוכה ביותר, הקיימת בהשוואה לסורקים מקבילים ברמתו.

"למכשיר יכולת סריקה בשתי אנרגיות שונות, מה שמאפשר הפרדה יעילה בין מרכיבי רקמה בצפיפות קרובה. יכולת סריקה זו גם מאפשרת יכולות מתקדמות של אפיון רקמה ומפות של זרימת דם באיברי הגוף השונים. סורק זה הוא המשוכלל ביותר של חברת סימנס ובזכות תכונותיו המיוחדות נחשב לסורק הפרימיום המבוקש ביותר בעולם", אומר שנפ.

 

פרופ' פלד, מתי שנפ והרנטגנאי אוסמה עם ה- CT החדש של כרמל. צילום: אלי דדון

 

פרופ' נתי פלד מנהל מכון הדימות מוסיף ומספר כי המכשיר הנו בשורה עבור ילדים ועבור מטופלים המתקשים לשתף פעולה מסיבות שונות:

"הסורק יעיל מאוד בשימוש בילדים שאינם יכולים לשתף פעולה ומבטל את הצורך בהרדמה במרבית המקרים. הוא מאוד נוח לשימוש בחולים ובמבוגרים מורכבים ובכאלה המתקשים לשתף פעולה וזאת בזכות מהירות הסריקה יוצאת הדופן שלו ובזכות יכולתו להוריד את רמת הקרינה למינימום.

לסורק יש יכולות סריקה באנרגיות שונות מה שמאפשר אפיון של רקמות, הבדלה בין סידן לחומר ניגוד ועוד. תכונות הסורק מאפשרות דיוק רב ויכולת זיהוי של ממצאים מאוד קטנים כמו גידולים סרטניים או תסחיפים ריאתיים קטנים.

הסורק מאפשר את כל מגוון הבדיקות המוכרות ב-CT כולל בדיקות זרימת דם למוח בזמן אירוע מוחי, בדיקות להדגמת עורקי הלב, החזה, הבטן והגפיים. כל זאת בסביבת חדר מיון ובמהירות המאפשרת להתמודד עם חולים מאד קשים ומורכבים וזאת מבלי להתפשר על איכות הבדיקה".

המרכז הרפואי כרמל נחשב מאז ומתמיד למוביל בטכנולגיית הקצה בתחום ה – CT. לאורך עשרות שנים הוצבו בו מכשירי ה- CT הטובים בעולם וגם רופאי המחלקה נחשבים מהטובים והמנוסים ביותר בתחום הדימות בישראל. למחלקה עולים לרגל מומחים וחוקרים מכל רחבי העולם, בכדי ללמוד ולהכיר מקרוב את החידושים האחרונים בתחום הדימות וה-CT בפרט.

בכרמל מתבצעות כ 35,000 בדיקות CT בשנה – כמות גדולה ומשמעותית מאוד יחסית לגודלו של בית החולים.

במכון הסיטי של כרמל מוצבים כיום שני סורקי סיטי כלליים הראשון מתוצרת פיליפס 256 פרוסות, השני החדש מתוצרת סימנס ונחשב לאחד משני הסורקים הטובים בעולם.

בנוסף קיים במכון סורק ייעודי, ראשון מסוגו בעולם המיועד לבדיקות לב וכלי דם בלבד. הסורק מתוצרת ארינטה, ומיוצר בקיסריה.

סורק זה הוא כרגע הראשון בשירותי בריאות כללית והשני בכלל בתי החולים בארץ.

מנהל כרמל, ד"ר אבי גולדברג: 

"אנו שוקדים להעמיד לטובת המטופלים שלנו את טכנולוגיות העילית הטובות בעולם כדי להעניק את איכות הטיפול הרפואי הטובה ביותר. בית החולים כרמל ומחוז חיפה וגליל מערבי של כללית התברכו בסורק חדשני מהטובים ביותר הקיימים בשוק הרפואי, המשדרג באופן מאד משמעותי את היכולת שלנו לתת שירות CT איכותי, מהיר ובמינימום קרינה אפשרי. בית החולים כרמל ימשיך לדאוג לעמוד בחזית הטכנולוגיה ולספק למטופליו את הרפואה הטובה ביותר, בעזרת הכלים הטכנולוגים הטובים ביותר".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות