יהלום מלוטש: רופאה שהיא השראה

ד"ר מלכה יהלום, קרדיולוגית מומחית של מכבי ותושבת קריית ביאליק, הייתה הרופאה הראשונה במזרח התיכון שהשתילה קוצבי לב. כעת היא מספרת על ילדותה בבית היתומים, העבודות המזדמנות כבר מגיל שמונה והגשמת החלום להיות רופאה בכירה
 

סיפורה מעורר ההשראה של ד"ר מלכה יהלום, קרדיולוגית מומחית במכבי שירותי בריאות ותושבת קריית ביאליק, החל בגיל שלוש, אז התגוררה עם אחיה במוסד של "ויצו" לילדים בתל אביב (לימים בית השאנטי).

בגיל שש העבירה האם את שני ילדיה לבית יתומים ברמת גן.

שנתיים לאחר מכן, כשהיא בת שמונה בלבד, בהיותה תלמידה בבית חינוך בת"א, היא כבר החלה ללמד בשעות אחר הצהריים שעורים פרטיים בחשבון וסייעה לתלמידים מתקשים בהכנת שיעורי הבית.

כך נהגה ללמד כמעט כל אחה"צ ואת הכסף שגבתה עבור השעורים החלה לחסוך בבנק הדואר, לצורך לימודי רפואה באוניברסיטה.

ד"ר יהלום היתה נחושה להגשים את חלומו של אביה, שחלם בעצמו להיות רופא.

 

ד"ר יהלום. אשה השראה. צילום: מכבי

 

היא החלה ללמוד רפואה באוניברסיטה בגיל 19, עבדה כרופאה קרדיולוגית ובהמשך הקימה יחידת קוצבי לב בבית חולים והייתה לאשה הראשונה במזרח התיכון אשר השתילה קוצבי לב קבועים.

ד"ר יהלום הגשימה את חלומה הגדול, נושאת תואר דוקטור לרפואה באוניברסיטה העברית ירושלים, דוקטור למדעים בטכניון ומומחית לקרדיולוגיה: אלקטרופיזיולוגיה וקוצבי -לב.

בבית הספר, היא נזכרת, ישבה ליד חברתה לכיתה, לימים נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש :"היא המליצה עלי להדליק משואה ביום העצמאות".

סיפורה של ד"ר יהלום מגיע לנקודת השיא כאשר בשנת 1980, זכתה להיות הרופאה הראשונה במזרח התיכון, אשר השתילה קוצבי לב קבועים במטופלים.

כיום, לאחר קריירה רפואית מרשימה כשהיא מביטה לאחור ממרום ניסיונה, היא כבר אחראית ללמעלה מ-3,000 השתלות מוצלחות של קוצבי לב במטופלים.

 

רגע לפני נקודת השיא. ד"ר יהלום מרצה, אפריל 1979. צילום עצמי

 

במרוצת השנים דאגה ד"ר יהלום לבקר פעמים רבות בבית השנטי, שם נפגשה מספר פעמים עם מנהלת המוסד, שפרה הרשלר.

בעת עבודתה כרופאה שימשה כאחראית על בני נוער אשר הגיעו ללמוד ולהתרשם. כמו כן, העבירה הרצאות בנושאים הקרובים לליבה, מניסיונה האישי, ובכך נתנה תקווה לבני נוער הנמצאים בתחילת דרכם ויכולים לשאוב ממנה השראה.

כיום היא תורמת מזמנה הפנוי לבני נוער במצוקה בקריות ומסייעת להם ככל יכולתה.

"אני אסירת תודה שזכיתי לעסוק במקצוע שחלמתי עליו. זוהי זכות גדולה עבורי להרצות בפני בני נוער, שחולמים בגדול".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות