לטאה ירוקה נדירה נמצאה בשער העמקים

מומחה הזוחלים, בוגר החוג לביולוגיה ומרצה במכללת אורנים, רועי טלבי, מסביר: זוהי לטאה הכי נדירה בארץ, בגודל של חרדון גדול אבל בצבע ירוק עז, שמחפשים אחריה כבר שנים רבות!
 

לטאה ירוקה, מהזוחלים הנדירים והמרשימים ביותר בארץ, נמצאה בשבת בבריכת השחייה של קיבוץ שער העמקים. משזיהו עמיר כהן וחבריו הקיבוצניקים כי מדובר בזוחל ייחודי הנמצא במצוקה, יצרו קשר עם מומחה הזוחלים, רועי טלבי מטבעון, מרצה ובוגר מכללת אורנים, שהיה נסער לפגוש את הלטאה הנדירה אחריה הוא תר כבר למעלה מ-15 שנה באזור נרחב זה של גוש אלונים.

רועי טלבי. תמונה באדיבות רועי טלבי

"מדובר בלטאה הכי נדירה בארץ, בגודל של חרדון גדול אבל בצבע ירוק עז! הפרט שהתגלה הינו זכר מבוגר, עם זנב מקורי שלא התחדש מעולם, עדות להתמודדותו המוצלחת מול טורפים וזכרים יריבים. שמה המדעי של הלטאה הירוקה מסתיים בשם איזראליקה, כי היא מכאן, מארץ ישראל. משנת 2003, מהיותי סטודנט צעיר באורנים, אני מחפש אותה, סקרתי בעבר את כל הסביבה, חרשתי כל כתם חורש וניערתי כל שיח, והנה אתם מצאתם אחת! אז כל הכבוד לכם."

לטאה ירוקה. תמונה באדיבות רועי טלבי

טלבי הסביר כי הלטאה מגיעה לאורך של כמעט חצי מטר, וכי יש לה רגלים חזקות המאפשרות לה לטפס על שיחים ועצים. המין היה נפוץ בעבר בהרי יהודה, השומרון,  הכרמל, הגליל וסביבת החרמון, אך כיום שרדה כמעט רק בגליל העליון ובחרמון. אזור טבעון היה אחד ממחוזותיה העיקריים, אך משנות ה-80 לא תועדה כאן כפי שקרה כעת.

רועי טלבי. תמונה באדיבות רועי טלבי

בתום ההתלהבות והצילומים הוחזרה בהקדם איזראליקה לשמורת שער העמקים הסמוכה.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך