פותח או מנהל או הורה של עסק קטן – העולם נגדך ואתה אפילו לא יודע באמת צריך להיוועץ בעו"ד?

כאשר שואלים אותי אם כדאי להיוועץ בעו"ד בעת פתיחת עסק חדש או בניהול השוטף של עסק קטן, מיד אני מבהיר כי אין זה משנה באיזה ענף או תחום מדובר כי תמיד התשובה תהיה כן! טור חובה של עו"ד דור צפריר צורי לכל בעל עסק
אם כן מדוע אני כל כך נחרץ? משום שסיכון וחשיפה משפטית קיימת בכל עסק גם אם הוא מעסיק עובד אחד. חוסר היערכות מראש יגבה שכר לימוד יותר גבוה בהמשך.

אשתמש בכמה דוגמאות מאוד מגוונות מליווי עסקים קטנים ומתחילים כדי להמחיש את נחרצותי: האמת היא שאותן התלבטויות הן חלק מהסיבות אשר מצדיקות את ההיוועצות בעו"ד מטעמכם.

כמה חוקים בסיסיים שעל כל עסק לדעת ופעמים רבות אני נתקל בעסקים קטנים אשר בשל המלחמה היומיומית להצליח לא מספיקים להתעדכן:

 לכל הפחות קבלת ייעוץ משפטי תקופתי מהווה צעד ראשון בכיוון הנכון ליצירת מצב בו העסק עובד בסביבת וודאות משפטית ללא תקלות, הוצאות או הפתעות שהכתובת למניעתן הייתה כתובה על הקירעו"ד צפריר -צורי

  • החוק להגבלת שימוש במזומן אשר קובע תקרת תשלום במזומן של 11,000 ₪, תקרה נמוכה מאוד לחלק מן העסקים הקטנים שחייבים לדעת כי עבירה על הוראות החוק גוררת קנסות ואף הליכים משפטיים יקרים. רבים מכירים את החוק בשמו אך לא יודעים כי החוק חל גם על הסכמי שכירות לדירות מגורים, מסירת שיקים (המחאות) פתוחים.
  • חוק הגנת הפרטיות – ניהול מאגרי מידע, יצר מצב בו ניהול מועדון לקוחות ולעיתים גם החזקת מאגרי לידים ולקוחות יכול להוות שימוש אסור במאגרי מידע אשר עלול לגרור הליכים משפטיים וסנקציות, השימוש במידע וגם החזקתו מהווים עבירה פלילית שעונשה שנת מאסר ו/או קנסות מנהליים בסכומים נכבדים וכן חושפת אתכם לתביעות נזיקיות בשל היעדר באבטחת מידע ופגיעה בפרטיות.
  • חוק הגנת הצרכן ביטול עסקאות קובע כי על כל עסק או נותן שירות לאנשים פרטיים לקבוע מדיניות ביטול עסקאות והחזרת כסף! פעמים רבות בעיקר בתחילת דרכו עסק קטן לא נתקל בלקוחות רבים שרוצים לבטל עסקה או להתחמק מתשלום אך כשיגיע הלקוח הראשון שיתלונן מול הרשות להגנת הצרכן יכולה הרשות לנקוט בהליכים ולכל הפחות לחייב את העסק להחזיר את התשלום רק משום שלא הייתה לו מדיניות ביטול ברורה. הבעיה רלוונטית בעיקר אך לא רק לעסקים קטנים שמעניקים שירות מתמשך כמו מכונים/סטודיו לכושר, קבוצות אימון, אסתטיקה והסרת שיער בלייזר, חוגים, למידה מתמשכת פרטית וקבוצתית ועוד דוגמאות רבות.
  • חוק הספאם אמנם כבר קיים זמן מה אך עסק קטן שנלחם יום יום על פרנסתו ועל צמיחתו משווע לערוצי שיווק אפקטיביים בכל אמצעי תקשורת! לרבות רשתות חברתיות, אתר אינטרנט לעסק (שגם הוא מחייב תקנון שימוש ומדיניות פרטיות), שירות שליחת SMS, עלון פרסומי, הצעות או מבצעים – בקלות ניתן לעבור על הוראות חוק הספאם ולהיות בחשיפה מיידית מבלי הוכחת נזק מצד הלקוח בגין כל דבר פרסום (מסרון/הודעה/שיחה מוקלטת וכדומה).

 

לדוגמא ניהול מועדון לקוחות ולעיתים גם החזקת מאגרי לידים ולקוחות יכול להוות שימוש אסור במאגרי מידע אשר עלול לגרור הליכים משפטיים וסנקציות, השימוש במידע וגם החזקתו מהווים עבירה פלילית שעונשה שנת מאסר ו/או קנסות מנהליים בסכומים נכבדים. צילום להמחשה: מתוך פלייר משרד הכלכלה

  • לאחרונה יש טרנד של ילדים שמקימים עסקים קטנים – בין אם זה למכירת סליים, ייבוא בגדי ים או משקפי שמש, קידום ספונסרים ברשתות חברתיות, בלוג או ערוץ יוטיוב. בתור הורים האחריות היא שלנו כבר בתחילת הדרך לבדוק האם אכן יש צורך בייעוץ משפטי, מעבר לעובדה כי ילדינו הקטינים אינם כשירים לעמוד לדין הרצון בחינוך כלכלי ועצמאות הוא מעולה ואכן מדובר בצעד בוגר ראשון ולכן עלינו לוודא כי צעד זה לא יפיל אותם עוד לפני שהתחילו את חייהם.
  • בעת פתיחה של עסק או רכישה של עסק קיים ישנן סוגיות משפטיות רבות המצדיקות היוועצות עם עו"ד, הסכמי שכירות למיקום העסק, הסכמי העסקת עובדים, טופס הזמנת עבודה/שירות/מוצר או הסכם מול הלקוחות, חוקיות מאמצי פרסום ושיווק, בדיקת רגולציה בענף העיסוק, הגנה על קניין רוחני ועוד.
  • קניין רוחני – מדובר בכותרת מטעה מכיוון שמדובר בסט של חוקים שונים אשר כל אחד מהם מייצר חשיפה משפטית וכספית לעסק, לדוגמה עסק קטן שיכול להתחיל את דרכו אפילו עם עובד אחד שהוא גם הבעלים, סטודיו לעיצוב גרפי, עוד מבלי שניכנס לשאלה בסיסית ואולי חשבונאית בעיקרה (עוסק מורשה או חברה) ישנן שאלות משפטיות שחשוב להסדיר ולכל הפחות לעבור ייעוץ מתאים בנושא כדי להימנע מטעויות – זכויות יוצרים על חומרים שהסטודיו מפיק או משתמש בהם, חוזים מול ספקים חיצוניים גם ספקי תוכן ולא רק ביצוע, חוזים מול לקוחות הסטודיו.

עסקים קטנים רבים משמיעים מוזיקת רקע או המתנה ללקוחותיהם, ישנם מוסכים ומרפאות אשר מקרינים שידורי טלוויזיה, עסקים טיפוליים או שיקומיים שמשתמשים במוזיקה כחלק מן הטיפול, פאבים, מסעדות, פיצוציות וקיוסקים שמקרינים שידורי ספורט, כל אלה חייבים בתשלום לפדרציה לתקליטים או לאקו"ם, תשלום אשר מחויב על פי חוק.

ניתן לפרט על דוגמאות נוספות רבות וזאת עוד מבלי לקחת בחשבון את העובדה כי עורך דין מקצועי אשר מלווה עסק קטן גם ימליץ לו על בחינת מוצרים ביטוחיים (פוליסות) אשר יכולים למזער את החשיפה המשפטית ולעתים אף הכרחיים מבחינה חוקית. במידה ומאמר קצר זה הצליח להמחיש כי כל עסק או עוסק קטן צריך לדעת היכן? מדוע? ועד כמה הוא חשוף משפטית רק מעצם קיומו ופעילותו אמליץ כי לכל הפחות קבלת ייעוץ משפטי תקופתי מהווה צעד ראשון בכיוון הנכון ליצירת מצב בו העסק עובד בסביבת וודאות משפטית ללא תקלות, הוצאות או הפתעות שהכתובת למניעתן הייתה כתובה על הקיר.

משרדו של עורך הדין דור צפריר צורי מתמחה בנדל"ן ובייעוץ לעסקים ולפרטיים 

 לשאלות ניתן לפנות במייל – dor.z.z@windowslive.com 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט