שדה תעופה בחיפה – חבל הצלה למטרופולין

ראשי הערים בקריות ובאזור חייבים להתגייס למאבקה של עינת קליש רותם להפיכת שדה התעופה בחיפה לבינלאומי ## הטור של אלירן טל


 

"גיברלטר". מכירים? בשדה התעופה שם יש מסלול אחד בלבד, לא ארוך במיוחד (1,828 מטר אם אתם מתעקשים) – כשבכל אחד מצדדיו יש ים. שדה סאבא, האנטילים ההולנדיים. טונקונטין, הונדורס. נמל זה ממוקם באזור הררי וקשה, כאשר הגישה לנחיתה מהים. שדה התעופה בניס, הריווירה הצרפתית, משתרע מ – toulon ועד ל – menton בגבול האיטלקי – והרשימה עוד ארוכה.

ממשלת ישראל חייבת להכיר בעובדה שהקשר האווירי האזרחי שלה עם העולם, הוא צורך אסטרטגי ולכן יש לפעול מידית להפיכת שדה התעופה בחיפה לשדה תעופה בינלאומי דרגה 2.


חייבים להנגיש את התיירות הנכנסת גם לעיר השלישית בגודלה בישראל, עבור איזור המאכלס שלושה מיליון תושבים, מקרית שמונה ועד עתלית.

חיפה היא עיר מוטרופולין. עיר התעשייה של מדינת ישראל, עיר הנמל הגדול בישראל ובירת הצפון. לפיכך צעד לאומי חשוב זה, אף יביא ליצירת מאות אלפי מקומות עבודה לחיפה והקריות.

 

חייבים להנגיש את התיירות הנכנסת. צילום מתוך פייסבוק עיריית חיפה

 

נתב"ג הוא אחד מחמישה שדות התעופה שקצב גדילתם הוא המהיר באירופה.

התנועה בשדה עמדה על מעל 16 מיליון נוסעים כולל טיסות פנים לאילת וכעת בונים תשתית שרוולים חדשה, שתוכל לתת מענה נוסף ולהגדיל את יכולת הקליטה של נתב"ג ל-20 מילון נוסעים בשנה, הגבול העליון והמקסימלי של השדה הקיים.

ברור לכל כי נתב"ג כבר מיצה את גבולות הקיבולת שלו.

בינתיים, כמות הטיסות לנתב"ג גדלה באופן משמעותי משנה לשנה. הסכם "השמיים הפתוחים" עם האיחוד האירופי מתרחב ובקרוב יביא עמו שגשוג בטיסות של חברות LOW COST. הצפי הוא להמשך גידול משמעותי בפעילות חברות אלה לנתב"ג.

נתב"ג עבד בכל קיץ 2017 ובעונת החגים בעומסי שיא. 80 אלף נוסעים ביום בימי השיא של חודשי הקיץ והחגים, הופכים למחזה נפוץ.

הנוסעים מתבקשים להגיע שלוש ולפעמים גם ארבע שעות לפני הטיסה, לשדה התעופה.

מי שחזר באוגוסט האחרון מחופשה בחו"ל וחיכה למונית יודע גם שצריך להוסיף 45 דקות עד שעה, לזמן בו "ביליתם" בכניסה ארצה.

עם כל האמור, יש לקחת בחשבון ש-2017 בדומה ל-2016 – התאפיינה במשבר בתיירות הנכנסת.

 

יש לפעול מידית להפיכת שדה התעופה בחיפה לשדה תעופה בינלאומי דרגה 2.. בצילום: שדה תעופה חיפה

 

מבקר המדינה פרסם בספטמבר 2015 את הדו"ח שלו על היערכות העורף לחירום. בין התייחסויותיו העיקריות של המבקר בדו"ח היה הצורך במתן פתרון טוב ויעיל לסגירת נתב"ג במצב חירום.

בעקבות הפסקת הטיסות של 38 חברות תעופה זרות לישראל, במהלך מבצע צוק איתן, החליטה רשות שדות התעופה לאפשר פעילות בשדה התעופה "עובדה" בעבור טיסות בין-לאומיות. השירות בהפעלת שדה "עובדה" היה ברמה ירודה ובאותו היום נוצרו עומסים חריגים שעיכבו את הנוסעים למשך שעות רבות.

בעקבות הקשיים שאובחנו בהפעלת "עובדה" כשדה בינלאומי חלופי, ואי כשירותו של שדה התעופה הבינלאומי חיפה בשל אורכו של המסלול, מינה מנכ"ל רשות שדות התעופה, יעקב גנות, צוות פנימי שיתחקר וינתח את האירועים בשדה "עובדה". גם מנכ"ל משרד התחבורה מינה צוות בדיקה אשר המנכ"ל עמד בראשו. בשורה התחתונה מסקנות שני הצוותים היו דומות: שדה התעופה "עובדה" לא יכול היה לשמש בתנאים כשדה משלים או שדה חלופי להיקף הפעילות שתוכננה באותו היום. וגם חיפה לא.

אם הממשלה אכן מתכוונת לפעול לצמצום הפערים בין האוכלוסייה הערבית לאוכלוסייה היהודית, או בכלל בין אוכלוסיית מדינת תל אביב לכלל אזרחי מדינת ישראל ומכריזה על תקציב של 15 מיליארדי ש"ח לטובת פיתוח תשתיות לאוכלוסייה במדינה, ברור לכל מי שעיניו בראשו ששדה תעופה בינלאומי בקרבת העיר הערבית הגדולה בישראל (נצרת) ואתר תיירות חשוב לנוצרים הבאים לטייל בישראל, יעשה טוב לאוכלוסייה.

 

חובה שיהיה שדה תעופה בינלאומי בקרבת העיר הערבית הגדולה בישראל (נצרת) ואתר תיירות חשוב לנוצרים הבאים לטייל בישראל. צילום יוטיוב רשות שדות התעופה

 

ללא מנהיגות והכרעה, הוועדות והצוותים הבודקים ימשיכו לדון ולהוציא מסקנות שאף אחד לא יתייחס אליהן ברצינות.

ממשלת ישראל חייבת להכיר בעובדה שהקשר האווירי האזרחי שלה עם העולם הוא צורך אסטרטגי מהמעלה הראשונה. ראש הממשלה צריך וחייב להורות לשר התחבורה לפעול ללא שהות נוספת, להפיכתו של שדה התעופה בחיפה, לשדה התעופה הבינלאומי השני.

ללא תעופה אין תיירות, ללא תעופה אין מסחר. ללא תעופה, מדינת ישראל מנותקת מהעולם. כנראה שבממשלות ישראל השונות בונים על הזיכרון הקצר של האזרחים, על הייאוש ועל האדישות.

שדה תעופה בחיפה יביא לתיירות נכנסת ויעצור את העוול ההיסטורי של נתינת המונופול למדינת תל אביב.

שדה תעופה בחיפה ינגיש את התיירות הנכנסת והיוצאת מחיפה ואליה, דבר אשר יביא ליצירות אלפי מקומות תעסוקה לצעירי חיפה והקריות, בשדה עצמו ומחוץ ובכלל: יביא לעידוד השקעות, לבניית מלונות חדשים ומודרניים, צעד אשר יצמיח עוד מקומות תעסוקה בפרויקטים עצמם ולמלונאים ולצוותם בפרט, ישפר את ענף המסחר, הרוכלות, הקמעונאות, מוניות והיסעים ועוד…..

כשיש נמל ים בסדר גודל שכזה וכמות אוכלוסיה כה גדולה, מקרית שמונה ועד לעתלית, אין שום סיבה שבחיפה לא ייבנה שדה תעופה בינלאומי".

את הטקסט המופלא והמנומק הזה שלחו לי היום בווטסאפ.

החלטתי להביא אותו לידיעתכם.

למה? אתם כבר יודעים. אנחנו בזמן פציעות. אם קליש תיכשל במשימתה לשכנע את הגורמים הרלוונטיים לשנות את רוע הגזירה, הסיכוי להפוך את חיפה לאימפריה כלכלית, יהפוך לחלום שהולך ומתרחק.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך אתם ממתיקים את הקפה/ תה שלכם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי
Ads

Zone not found or deactivated.Zone id : 236209