עינת קליש על דוח המבקר בנוגע למחדלים במפרץ חיפה: "דוח מבהיל וקשה לעיכול"

שורה ארוכה של מחדלים בנושא זיהום האוויר במפרץ חיפה, עולה מדו"ח מיוחד של מבקר המדינה שפורסם היום
 

פרק מרכזי בדוח מבקר המדינה, אשר פורסם היום (שני), מוקדש למחדלים החמורים בכל הנוגע לאיכות הסביבה ולסכנות הטמונות בריבוי המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה.

בדוח קובע המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, כי האכיפה על המפעלים במפרץ חיפה אינה יעילה וכי קיימת היעדר מדיניות סדורה לטיפול בחומרים מסוכנים, דבר המגביר את הסיכון לאירועים קשים שעלולים להוביל חלילה גם לאירוע שרשרת ולאסון המוני.

הדו"ח קובע כי מלבד חשיפה מצטברת לזיהומים שמקורם בפעילות המפעלים, ייתכנו גם אירועים חריגים כגון תקלה, תאונה, אסון טבע או אירועי פח"ע, שעלולים לגרום למשל לפיזור חומר רעיל, לגלי הדף ולחום. "לנוכח התוצאות החמורות האפשריות, על המשרד להגנת הסביבה לקבוע בדחיפות תוכנית פעולה ברורה, מוגדרת ומחייבת", לישום הכנת סקר סיכונים, ולהעבירו לממשלה החדשה שתוכל להתבסס עליו, קבע הדוח.

 

ארובה במפעל "חיפה כימיקלים". צילום: כאמל קזאמל, המשרד להגנת הסביבה

 

המבקר מתייחס לשיעור התחלואה הגבוה באזור המפרץ, לעומת הממוצע הארצי ומציין כי בנפת חיפה קיימת תחלואה עודפת של מבוגרים בסרטן, במחלות לב ובמחלות נשימה.

המבקר כותב כי ישנה החמרה של מחלת האסתמה אצל ילדים, וכי גורמים שונים העלו חשש כי זיהום האוויר הגבוה באזור, הינו אחד הגורמים לכך. לאלו – ציין המבקר בדו"ח – יש להוסיף נזקים שקובץ דוחות זה לא עסק בהם – כמו נזקים לבריאות החי והצומח וכן זיהומי קרקע ומקורות מים.

המבקר קובע כי משרדי הממשלה לא עושים די כדי לצמצם את היקפי הזיהום במפרץ חיפה, הגורם לתחלואה גבוהה בקרב התושבים באזור

עוד קבע המבקר כי התוכנית למאבק בזיהום מ-2015- לא בוצעה במלואה.

 

האם חייהם של מיליון תושבים הפקר? מפעלים במפרץ חיפה

 

מבקר המדינה הדגיש בדו"ח את החולשות המרכזיות אשר מעכבות ככל הנראה את הטיפול בבעיה החמורה של זיהום האוויר והתחלואה במפרץ חיפה והצביע על היעדר ראייה מתכללת, כאשר לדבריו, הסוגיות הסביבתיות הן מטבען מולטי-דיסציפלינריות ומצויות בתחומי אחריותם הישירה של גופים ממשלתיים רבים. ההתמודדות עם קיומה של פעילות כלכלית ותעשייתית המזהמת את האוויר באזור עירוני או בסמיכות לו, המסכנת את האוכלוסייה, מחייבת נקיטת פעולות הנוגעות למכלול של תחומי אחריות ממשלתיים: הגנת הסביבה, בריאות, תחבורה, פיתוח התעשייה, תעסוקה, תכנון ובנייה, שירותים עירוניים ועוד, ציין המבקר בדו"ח והוסיף:

"הטיפול בסוגיות אלה לקה לעיתים בהיעדר ראייה ועשייה מתכללות ומשולבות. כל גורם נקט פעולות מנקודת מבט הצרה של תחום פעילותו ובלי להביא בחשבון את השפעת פעולותיו על תחומים אחרים".

המבקר מצביע בדוח עוד, על מה שהגדיר כחולשה מול התעשייה וגם מול גורמי עניין:

סוגיות סביבתיות באזור מפרץ חיפה, מערבות גופים בעלי אינטרסים נוגדים, ובהם תעשיות שפעילותן הכלכלית נאמדת בסכומי עתק.

המבקר כתב כי הדבר מחייב הקפדה על איזון במילוי התפקידים הרגולטוריים, שכן רק בדרך זו יהיה אפשר להבטיח את האינטרס הציבורי ואת בריאות הציבור.

"ההתמודדות עם קיומה של פעילות כלכלית ותעשייתית המזהמת את האוויר באזור עירוני או בסמיכות לו, המסכנת את האוכלוסייה, מחייבת נקיטת פעולות הנוגעות למכלול של תחומי אחריות ממשלתיים: הגנת הסביבה, בריאות, תחבורה, פיתוח התעשייה, תעסוקה, תכנון ובנייה, שירותים עירוניים ועוד".

 

המבקר קבע כי ישנה "חולשה מול התעשייה". בתמונה: הלפיד של בתי הזיקוק 

 

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, הגיבה על דוח מבקר המדינה ואמרה: 

"דו"ח הביקורת המיוחד של מבקר המדינה בנושא זיהומים סביבתיים במפרץ חיפה הינו מבהיל לקריאה וקשה לעיכול, ובפרט לאלה שאיבדו את יקיריהם.

על פי הדו"ח, אין ספק שאין יותר מקום למפעלים מזהמים בקרבנו. לאור תכנית רמ"י לניקוי מפרץ חיפה שעלתה במועצת העיר חיפה והתקבלה פה אחד כחזון למפרץ, אין עוד ספק מה הוא העתיד הנכון והיחידי למטרופולין חיפה והצפון. הדו"ח מציג אוזלת יד קשה; היות ומדובר בהתנהלות שנמשכת שנים, אין נראה שמדובר בטעות מצטברת או בתום לב. מדובר במחדל שגבה את חייהם של אלפי תושבים.

מעבר לסוגיות המוזכרות בדו"ח שנמשכו שנים רבות ודורשות לימוד מעמיק, אחד הפרקים עוסק בבעיה בוערת שמתרחשת כאן ועכשיו – קידום תכניות למפרץ ללא ראייה כוללת.

בפרק על התכנון הסטטוטורי של מפרץ חיפה מוסיף מבקר המדינה אמירה ברורה כשמש: "על הממשלה לפעול לאישור תוכנית כוללת אחת לאזור מפרץ חיפה המתייחסת לכלל הסוגיות התכנוניות של אזור זה בראייה המשלבת כראוי את מכלול הסוגיות השונות וההיבטים השונים, ובהם ההיבטים הסביבתיים והבריאותיים. על מינהל התכנון בסיוע המשרד להג"ס לבחון לעומק את ההוראות המעודכנות של תמ"א 13 /ב/ 1 לנוכח התפיסה התכנונית האינטגרטיבית שעמדה ביסוד תמ"א 30 וזאת על מנת להבטיח שנשמרים האיזונים שתמ"א 30 ביקשה ליצור."

 

ראש העיר קליש רותם ומ"מ ראש העיר נחשון צוק עם מבקר המדינה. צילום: דוברות עיריית חיפה

 

עוד הוסיפה קליש וסיפרה כי בימים אלה מנהלת עיריית חיפה הליכים מול מוסדות התכנון סביב תכנית נמל המפרץ, וזאת בשל פגיעה באינטרסים מטרופוליניים ולאומיים והיעדר ראייה אינטגרטיבית:

"אנו ממתינים לראות האם מוסדות התכנון ישנו את גישתם לאור המסקנות החמורות שפורסמו כאן, או שימשיכו לחטוא לאתיקה המקצועית לה הם מחויבים. אנו ממתינים לראות האם דבריו של מבקר המדינה יבדקו על ידי מוסדות התכנון בכובד ראש ויביאו לשינוי בגישה, או יביאו להתעלמות מופגנת.
כראש עיריית חיפה, אמשיך להאבק ללא פשרות מול מוסדות התכנון ומשרדי הממשלה על דמות מפרץ חיפה, מתוך ראיית טובתו של הציבור החיפאי שלו אני מחויבת", דברי קליש רותם.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות