מעשנים? בואו להשתתף במחקר חדשני באקדמית עמק יזרעאל

מחקר חדשני במרכז המחקר הפסיכוביולוגי של האקדמית עמק יזרעאל מזמין את ציבור המעשנים לשפר דרמטית את איכות חייהם ועל הדרך להיגמל מעישון. אם אתם בגילאים 18-40 ומעוניינים להשתתף במחקר, התקשרו לקבל פרטים: דולב – 0547791680 מאיה – 0523069691.
בעידן המודעות הבריאותית שאנחנו נמצאים בו היום ובהתחשב בשיעורי הסרטן הגבוהים, לא הרבה יודעים שהשילוב בין חוסר שינה ועישון, מזיק מאוד לבריאות.

מחקר חדשני וייחודי מסוגו מתקיים בימים אלו במכללת עמק יזרעאל, בהשתתפותם של פרופ' איריס חיימוב, דר' עמי כהן ודר' עופרה פלינט ברטלר לצד צוות גדול של סטודנטים ועוזרי מחקר. המחקר משלב טכניקות חדשניות, לצד מכשור רפואי מתקדם ומנסה לעזור לציבור הרחב להיגמל מסיגריות ובמקביל לשפר את דפוסי השינה שלו. ד"ר עמי כהן מתאר: "עישון סיגריות גורם למגוון בעיות בריאותיות, משפיע על המצב הריאתי של האדם ועלול להוביל לסרטן. רוב הציבור מודע לסכנות, אולם מתקשה מאוד להפסיק לעשן. מרבית האוכלוסייה אינה יודעת כי דפוסי שינה לקויים משפיעים לרעה על כל תחומי החיים: מחלישים את המערכת החיסונית, משפיעים לרעה על מצב הרוח, על התפקוד הקוגניטיבי וכן גורמים להשמנה".

צילום: האקדמית עמק יזרעאל

העישון בין השאר, גורם לפגיעה באיכות ובמשך השינה. בנוסף, אצל מעשנים ניתן למצוא רמות גבוהות של סטרס. "האבסורד הוא שהפסקת עישון, במיוחד בשלבים הראשונים שלה, גורמת להידרדרות נוספת באיכות השינה. בעצם מה שהמחקר שלנו מנסה להוכיח הוא שבכדי לעזור לאדם להיגמל מסיגריות יש צורך לתמוך בדפוסי השינה שלו", לדברי כהן.

על מנת לשפר את דפוסי השינה, המחקר הנוכחי משתמש בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי-דיגיטאלי מתקדם שניתן למשתתפים בחינם. האפליקציה הייחודית בה משתמשים במחקר (של חברת Sleeprate) מספקת נתונים מתקדמים לגבי איכות ושלבי השינה. כל הנבדקים במחקר מקבלים סנסור שבאמצעות האפליקציה מתחבר לטלפון הנייד. חשוב להבין כי הסיבות לנדודי שינה וקשיים בהרדמות יכולים לנבוע מסיבות שונות אולם, הטיפול המומלץ ביותר על ידי הרופאים בתחום הינו טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). ד"ר פלינט-ברטלר מסבירה: "האדם בעצם מקבל מידע לגבי השינה שלו, מה מקדם אותה ומה מעכב אותה לצד טכניקות הרפיה שונות, כל זה ללא תלות בתרופות. תהליך כזה בשוק הפרטי אגב, עולה כסף רב, כאן אנחנו מזמינים את הציבור להגיע ולקבל את הסנסור והאפליקציה בחינם, ויש גם בונוס כספי למי שימצא מתאים".

בטח שמעתם הרבה בתקופה האחרונה את המילה 'מיקרוביום', אז מה הפירוש שלה? לכל אחד מאתנו "טביעת אצבע חיידקית" ייחודית ושונה שמסבירה את המצב הבריאותי שלנו, סיפרה פרופ' חיימוב. "בעבר נחשבו החיידקים ל'אויבים' אולם, כיום ברור לנו שיש להם תפקיד חשוב בפירוק המזון וביצור וויטמינים שונים. דפוסי שינה לקויים ועישון משפיעים לרעה על הרכב החיידקים". פרופ'  חיימוב מוסיפה כי בעבר ההמלצות התזונתיות היו גורפות לכלל האוכלוסייה, אבל כיום המגמה השתנתה. "ובכן, תתפלאו אבל ישנם אנשים שזה בריא עבורם לשתות כוס בירה ביום או לחילופין לאכול מעדן חלב למשל". כאמור, המחקר שנערך בימים אלו מגייס משתתפים בגילאי 18-40 מעשנים וכאלו שלא. ד"ר כהן מסכם ומזמין את הציבור לקחת חלק במחקר שעתיד לשנות את חייהם של מי שייקחו בו חלק: "זה בהחלט מחקר פורץ דרך, כל מי שישתתף בו יזכה לקבל תמיכה בהפסקת העישון, הכוללת פגישה עם ד"ר כהן, מומחה בתחום ההתמכרויות, והמלצות תזונתיות אישיות, דבר העולה אלפים רבים של שקלים בשוק הפרטי. אנחנו מזמינים את כולם לקבל פרטים נוספים ומי יודע, אולי גם לשפר את אורך החיים באופן דרמטי". לפרטים נוספים: דולב – 0547791680,מאיה – 0523069691.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך