הזוועה בבית המטבחיים בחיפה: למרות ההתעללות, תיק החקירה הפלילית נסגר

פרקליטות מחוז חיפה החליטה לסגור את התיק: החקירה נפתחה בספטמבר 2017 בעקבות תחקיר של עמותת אנימלס בו נחשפה התעללות מזעזעת בעגלים, פרות וטלאים
 

בתחילת השבוע הודיעה פרקליטות מחוז חיפה לארגוני בעלי החיים, כי החליטה לסגור את תיק החקירה בחשד להתעללות מזעזעת נגד בעלי חיים בבית המטבחיים חיפה, השלישי בגודלו בישראל.

בארגוני בעלי החיים קיבלו בתדהמה את הודעת הפרקליטות, הן לנוכח חומרת ההתעללות שתועדה במקום והן לנוכח היקף הראיות בתיק המזעזע ובין היתר דו"חות ביקורת של וטרינרים מפקחים ממשרד החקלאות וצילומים רבים המתעדים את שגרת העבודה בבית המטבחיים.

 

 

הפרקליטות הודיעה על סגירת התיק. צילום מתוך תחקיר אנימלס בבית מטבחיים חיפה

 

בספטמבר 2017 שודרה כתבתו של יואב אבן בערוץ 2, ובה תחקיר מזעזע שחשף התעללות קשה בעגלים, פרות וטלאים בבית המטבחיים חיפה.

צילומים שהגיעו לידי צוות החקירות של עמותת אנימלס תיעדו עובדים מכים שוב ושוב את בעלי החיים במוטות; בועטים בהם באגרסיביות; מטיחים שער מתכת על בעלי החיים, לעיתים על ראשיהם; מחשמלים את בעלי החיים באמצעות שוקרים;  גוררים ומושכים אותם מהרגליים, מהראש, מהצמר ומהזנבות. בצילומים ניתן לראות עגלים, לאחר השחיטה, נעמדים על רגליהם בעודם מדממים ומנסים לברוח, ועובדים אוזקים אותם ברגליים ותולים אותם כשהם עדיין בהכרה.

 

חשד להתעללות חמורה, בין היתר באמצעות שוקרים. מתוך תחקיר אנימלס בבית מטבחיים חיפה

 

לאחר השידור, פנו עמותת אנימלס (לשעבר אנונימוס לזכויות בעלי חיים) ותנו לחיות לחיות אל שר החקלאות ואל מנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, בדרישה כי יורו על סגירה מיידית של בית המטבחיים ועל פתיחת חקירה פלילית של העבירות על חוק צער בעלי החיים שתועדו במקום.

בנוסף הוגשו שתי בקשות לאישור תובענות ייצוגית נגד בית המטבחיים.

לאחר שידור התחקיר משרד החקלאות אסר על פעילות בית המטבחיים לשבועיים וחצי, שלאחריהם היקף השחיטה הוגבל לתקופה נוספת. בית המטבחיים דיווח למשרד החקלאות כי פיטר ארבעה עובדים.

תחקיר נוסף במקום שנערך על ידי עמותת קירות שקופים ושודר בתוכנית "הצנרת" הביא אף הוא תמונות קשות שצולמו על ידי עובד בבית המטבחיים, שצורפו לחקירה. את התחקיר ליווה קמפיין שלטי חוצות.

 

צילום מתוך תחקיר אנימלס בבית מטבחיים חיפה

 

כאמור, חרף התיעוד הקשה והסערה שעוררו התמונות, הודיעה עתה פרקליטות מחוז חיפה על החלטתה לסגור את תיק החקירה הפלילי, וזאת באמצעות מכתב לקוני נטול נימוקים.

על פי המכתב, נימוקי הסגירה יישלחו בנפרד על ידי המשטרה. העדכון בחקירה נשלח על רקע עתירה לבג"ץ שהגישו "תנו לחיות לחיות" ו"אנימלס" המבקשת לסגור את בית המטבחיים, לשלול את הסמכתם של הווטרינרים המפקחים המועסקים בו, וליישם מידית את התכנית לרישות בתי המטבחיים במצלמות פיקוח. בדיון בעתירה בינואר האחרון השופטים ביקשו מהפרקליטות להתעדכן בהליכי החקירה עד סוף יוני.

מעמותת אנימלס נמסר היום: "בכוונת הארגונים להגיש ערר על ההחלטה השערורייתית לסגור את התיק, ולדרוש את העמדת המתעללים לדין. זו תעודת עניות למערכת המשפט בישראל שמעידה על ריקבון במערכת האכיפה וזילות גמורה ביחס לחוק צער בעלי-חיים. התמונות מעוררות הזעזוע והבחילה ששודרו הן מציאות בלתי נסבלת, ולא פלא שישראלים רבים בוחרים להוציא את הבשר מהצלחת כדי לא לתת את כספם למפעלים מתעללים".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות