בכללית מונעים דיכאון סביב לידה

הפרויקט גובש בעבודת צוות משותפת של צוותי כללית במרפאות הקהילה ובבית חולים כרמל
 

117 אחיות ואנשי טיפול בנשים סביב לידה מצוותי כללית בבית חולים כרמל ובמרפאות מחוז חיפה וגליל מערבי השתתפו בכנס שהתמקד באיתור וטיפול בנשים שעלולות לפתח דיכאון סביב הריון ולידה

הכנס נועד להציג את התוכנית שגובשה במטרה להבטיח העברת המידע בין הצוותים בבית החולים ובקהילה במתכונת ייחודית, זאת כדי שאישה בסיכון לפתח דיכאון סביב לידה, תהיה מלווה כל העת, ברצף טיפולי בין מרפאות כללית.

הפרויקט גובש בעבודת צוות משותפת של צוותי כללית במרפאות הקהילה ובבית חולים כרמל, בו לקחו חלק דורית אהרונוביץ – מנהלת הסיעוד במרפאת בריאות האישה בלין ומיכל אידלמן אוחנה – מנהלת הסיעוד במערך הפסיכיאטרי של כללית במחוז, יחד עם מנהלות הסיעוד של המערך המיילדותי מבית חולים כרמל: שושי קליין – מנהלת הסיעוד בחטיבת טיפולים ומערך האימהות ואחיות. הצוות בנה תכנית מפורטת שנועדה ליצור מענה הולם, בגישה ביו-פסיכו-סוציאלית, על בסיס רצף טיפולי, לנשים שאותרו על ידי אחיות כללית בקהילה כנתונות בסיכון לפתח דיכאון סביב לידה בהגיען ללדת בבית חולים כרמל, בעזרת שאלון בינלאומי הנקרא שאלון אדינבורו, כאשר נשים עם קידוד 10 בשאלון משולבות בתוכנית המעקב והטיפול.

 

כנס עם בי"ח כרמל על מניעת דיכאון סביב לידה. שוש קליין, רות ברוך, אהובה טל ומיכל אידלמן. צילום: אלי דדון

היוזמה התבססה על תוצאות סקר שערכו אחיות כללית במחוז חיפה וג"מ: נטלי צידון – אחות בריאות האישה בלין ומיכל אידלמן אוחנה בקרב נשים שאותרו בסיכון וטופלו בקהילה. הסתבר כי מרביתן הביעו את רצונן לקבל טיפול המשכי בבעייתן הרגשית, גם בהגיען לבית החולים.

בסיס נוסף לפרוייקט הוא נתונים לגבי יולדות שנאספו במחלקת ילודים, יולדות ופגים בכרמל שאותרו כי נידרש לגביהן המשך רצף טיפולי ופרוייקט Women friendly.

יום העיון, שנערך באודיטוריום בי"ח כרמל, נפתח בברכות של פרופ' עופר לביא- מנהל האגף המיילדותי בבית חולים כרמל ומנהלות הסיעוד: רות ברוך – בכללית, מחוז חיפה וגליל מערבי ואהובה טל בבית חולים כרמל, אשר ליוו וגיבו את הצוות שתכנן את המהלך.

 

כנס עם בי"ח כרמל על מניעת דיכאון סביב לידה. צילום: אלי דדון

לאחר הברכות, הציגה ד"ר מרינה בר שי – פסיכיאטרית מיגדרית של כללית במחוז ומנהלת המרפאה לנושא זה במרפאת ברה"נ בקרית אליעזר, את נושא הדיכאון ומצב הרוח סביב לידה.

הילה הוכהויזר – מיילדת ומובילת פרויקט woman friendly על פי שיטת בי.או.טי, דיברה על יתרונות השיטה. דורית אהרונוביץ ממרכז רפואי לין הסבירה על שאלון אדינבורו והטמעתו.

עו"ס מיכל גרליץ במח' נשים ומיילדות בכרמל, התייחסה לנושא איתור דיכאון באישפוז ויצירת מעטפת טיפולית.

בחלק החוויתי הועלתה ההצגה המרגשת  "ברכת אביה" של תמר קלר, אשר חוותה בעצמה דיכאון סביב לידה.

מיכל אידלמן אוחנה ושושי קליין הנחו את הכנס והציגו את תהליך ההטמעה ורצף הטיפול, ויישום הפרויקט בקהילה ובבית החולים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות