לא רק אמא: הנקה כנורמה ?

השיח סביב הנקה כבר מזמן יצא מתחום הטרנדיות. זהו צורך לכל דבר וכך גם מתייחסת לזה מערכת הבריאות. מה קורה בשלבי ההנקה השונים, אילו דברים אנו מעניקים לתינוק שלו ואיך אנחנו יכולות להסתדר גם כאשר עוזבים את היילוד שלנו לכמה שעות?
חמישה ילדים ילדתי, את כולם הנקתי.
בזמנו (הגדולה שלי בת כמעט 15) נלחמתי כמעט בכל העולם ואשתו, כדי להניק אותה בגאון, בגאווה, בידיעה שהיא מקבלת את הכי טוב שיש (למרות שלא כולם הסכימו איתי…). בחמישי שלי, אף אחד כבר לא העז לצייץ כנגד וזה היה ברור ומובן שזה הכי טוב שיש.
הנקה היא הנושא החם היום בשיח האימהי והציבורי. היום אנו יודעים שהנקה היא צורך פיזיולוגי של היילוד. ואף מעבר לכך. אי הנקה מסוכנת לתינוק ועלולה בהמשך חייו לפגוע בו בריאותית. השינוי בשיח הציבורי, הוא מאד מעניין ומעיד על מגמה נכונה בהתנהלות שלנו. ארגון הבריאות העולמי (W.H.O) ממליץ על הנקה מלאה עד גיל חצי שנה ואם אפשר להמשיך כמה שיותר. בריאותית, לתינוק וגם לאם,עדיף עד גיל שנתיים.

 

היום אנו יודעים שהנקה היא צורך פיזיולוגי של היילוד. ואף מעבר לכך. צילום: אילוסטרציה

היום אנו יודעים שהנקה היא צורך פיזיולוגי של היילוד. ואף מעבר לכך. צילום: אילוסטרציה

 

אז מה קורה שם בהנקה?

הנקה מתרחשת בדיוק כמו שתייה. שתייה כשממש צמאים.
תנסו לרגע לדמיין את זה, הגעתן הביתה יום שמש חם בחוץ, אתן נורא נורא צמאות. רצות למקרר או לתמי 4 או למה שיש לכן בבית, לוקחות בקבוק מים מכניסות לתוכו קש וגומעות במהירות רבה. גמיעה, שתיים, שלוש מהירות ואז… מאטות. שותות יותר לאט ובאיטיות גומרות את הבקבוק ושותות לרוויה.
הנקה מתבססת על אותו עקרון. מחקרים רבים מוכיחים כי בהנקה יש שני שלבים: השלב הראשון שעורך כדקה-שתיים, במהלכו התינוק מוצץ מהר מהר, מלקק, גומע כאילו במהירות. ואז אחרי דקה-שתיים, הוא מתחיל לגמוע באיטיות, את החלב המזין, העשיר, השמן, החלב שממנו הוא צומח וגדל. לחלב הזה לוקח כמה דקות להגיע. החלב הזה הוא החשוב לתינוק, כי בשנה הראשונה לחייו מה שגדל מאד זה מוח התינוק וכדי שהמוח שלו יתפתח הוא צריך את השומנים שבחלב האם, שומנים שלא קיימים בהכרח בתחליפים.
אז הסכמנו שהנקה זה חשוב, והסכמנו שהיא מתרחשת באופן פיזיולוגי לחלוטין, בדיוק כמו שתייה והסכמנו שהנקה כיום זו נורמה. וצריך ורצוי ומומלץ להניק.
אבל מה לעשות שהמציאות טופחת לנו בפרצוף.ומגיע הרגע שבא לך לחזור לחיים (אצלי באופן אישי הוא התרחש אחרי ארבעה שבועות, כשנאלצתי לחזור לעבודה) ועולה השאלה מה עושים? יש לי תינוקת יונקת בבית, אמאל'ה, מה עושים?
הפתרון הוא כמובן לשאוב חלב . (יש אינספור משאבות. הפשוטות שבהן זולות, וגם פחות טובות בהעתקת תהליך היניקה הטבעי.מומלץ להתייעץ עם מדריכה או יועצת הנקה).
אני בזמנו, קניתי לי משאבה חביבה, ויאללה לעבודה.
יושבת שעות עם המשאבה (טעות, טעות ושוב טעות, אך בזמנו לא ידעתי זאת). איך התבאסתי. לא יצא כמעט כלום. הסתכלתי על המשאבה והסתכלתי. וככל שהסתכלתי, כך יצא פחות. היום אני יודעת שכדי לשאוב היטב, אין צורך להסתכל על המשאבה. זה מלחיץ, זה מפריע, זה פוגע בתהליך ההורמונאלי ואז החלב באמת לא יוצא. אז אל תסתכלנה כמה חלב יוצא. פשוט להרגיש (זרמים בשד).

 

ברמה של בריאות הציבור, זה חשוב לשמר הנקה לאורך זמן. צילום: אילוסטרציה

ברמה של בריאות הציבור, זה חשוב לשמר הנקה לאורך זמן. צילום: אילוסטרציה

הנקה איננה תהליך שבהכרח קושר אתכן לבית ולתינוק. אפשר גם לשאוב וזה בסדר. לתת חלב אם בבקבוק, בצורה הנכונה. כי החשוב הוא לתת את חלב האם.
היום במערכת הבריאותית,אנו מדברים בכלל בשפה אחרת. היום צריך להניק לא "כי זה אופנתי" או "כי זה קורא תיגר על המערכת" או "כי זה פמיניסטי" או "כי זה לא פמיניסטי". היום מדברים על הנקה כמציאות ההכרחית. הנקה היא נורמה. זה מה שרצוי ומומלץ לתינוקות. זהו צורך פיזיולוגי. הנקה שומרת על הילדים שלנו בריאים יותר, הם פחות חולים, פחות סובלים מדלקות אוזניים, מבעיות נשימתיות, מבעיות של העור ועוד.
ברמה של בריאות הציבור, זה חשוב לשמר הנקה לאורך זמן. והיום השיח הרפואי אף מדבר על כך שאי הנקה יכולה לעשות נזק. שימו את זה לעצמכן בראש.
שבוע נהדר לכולם

עינב פרלה- דולה ומדריכת הנקה, בעלת מרכז "ספירלה" –לנשיות, פריון, הריון, לידה ואימהות.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות