נוגעים בנפש

כללית נערכה לרפורמת בריאות הנפש: גייסה אנשי צוות, במסגרת היערכות שירותי בריאות כללית במחוז חיפה וג"מ לרפורמה בבריאות הנפש
מנהל המחוז אינג' שלמה פרי בביקור ביום הראשון של הרפורמה בבי"ח מעלה כרמל

מנהל המחוז אינג' שלמה פרי בביקור ביום הראשון של הרפורמה בבי"ח מעלה כרמל

לקראת כניסתה של רפורמת בריאות הנפש בתחילת חודש יולי, דאגה הנהלת כללית במחוז חיפה וגליל מערבי לפתח שירותים חדשים ולגייס אנשי מקצוע נוספים, ממגוון תחומי הטיפול הנפשי: פסיכיאטרים, עובדים סוציאלים ופסיכולוגים. אינג' שלמה פרי, מנהל מחוז חיפה וגליל מערבי של כללית: על אף שלאורך השנים תחום בריאות הנפש היה באחריות משרד הבריאות ולא של קופות החולים, דאגנו לקיים לאורך השנים מערך של שירותי רפואת נפש בקהילה, בשתי מרפאות גדולות, של כללית בקרית אליעזר ובמרבך -קרית חיים, עם צוות רב תחומי. כמו כן, הפעלנו שלוחות לבריאות הנפש לילדים במרכז בריאות הילד ובחלק מהמרפאות ניתן שירות בשיתוף עם ביה"ח בטירת הכרמל. על כך, יש להוסיף מערך מפותח של עשרות עובדים סוציאליים המשולבים במרפאות המחוז.
לקראת הרפורמה, יזמנו במהלך השנה האחרונה מהלכים רבים להרחבה נוספת של השירות, בדגש על בריאות הנפש לילדים והנגשת השירות בישובים מרוחקים וכן, לתושבי הכפרים הערביים. במסגרת זו, גייסנו אנשי צוות רבים נוספים, להרחבת השירות במרפאות הקיימות. כמו כן, בתוך זמן קצר יפתחו מרפאות גדולות לבריאות נפש לילדים במרפאות ארמון בחיפה וקרית שמואל בקריות, בשטחים ששכרנו והוכשרו במיוחד לשם כך.
כמו כן, הוספנו שלוחות במעלות, משגב ושפרעם ובקרוב יתווספו אליהן שירותי בריאות נפש בקרית טבעון ובאבו סנאן. הפניה למרפאות אלו היא על פי הפניית רופא משפחה.
כדי לאפשר לרופאי המשפחה כתובת לייעוץ וכן מסלול פנייה ישירה לאבחון ראשוני, מופעל מערך של רופאים פסיכאטריים הפזורים במרפאות בכל רחבי המחוז, בהן מקבל רופא פסיכיאטר מומחה פונים, גם ללא הפניה רפואית, למספר מפגשים, במהלכם הוא מעריך את מצבו הנפשי של הפונה, מסייע או מפנה להמשך טיפול ארוך טווח. כללית מגייסת גם עשרות פסיכולוגים ועובדים סוציאליים כמטפלים עצמאיים, עבורם תגבה השתתפות עצמית של המטופל, כמעוגן בחוק. נושא נוסף שהוכלל מעתה בסל הוא בדיקות ממוחשבות לאבחון הפרעת קשב וריכוז. כללית מפעילה בשנים האחרונות רשת מרפאות
לאבחון זה, ועתה השירות יינתן במסגרת סל הבריאות. במקביל, נערכה פעולת הדרכה נרחבת לצוותים במרפאות הראשוניות. כדי להקל על המטופלים כיום, בעיקר המאושפזים בבתי החולים, דאג צוות כללית להנפיק עבורם, מבעוד מועד, התחייבויות לשלב הראשון.
מדובר ברפרומה ענקית וברור לנו שבשלבים הראשונים יתכנו תקלות נקודתיות ויתעוררו קשיים. על כן, הקמנו גם חדר מצב שיפעל בתקופה הראשונה למתן פתרונות מידיים ויצירתיים, הכל כדי להבטיח שמטופלי בריאות הנפש יקבלו טיפול מיטבי, סיכם ד"ר זאהי סעיד, המנהל הרפואי של מחוז חיפה וג"מ.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות