לקראת הקיץ: מומחי מכבי במהלך חשוב למניעת שכחת ילדים ברכב

"כולנו חווים מצבי עייפות, מתח ושינויים בסדר היום ועל כן באחריותנו לאמץ הרגלי מניעה קבועים על מנת שהיקרים לנו מכל יהיו בטוחים"
זו השנה השנייה שמחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות יוזם מהלך הסברתי בקהילה, להעלאת המודעות ולמניעת שכיחת ילדים ותינוקות ברכב, על רקע החודשים החמים שבפתח.

חודשי יולי אוגוסט הם החודשים החמים ביותר בשנה בישראל, וכידוע חום קיצוני משפיע על תינוקות ופעוטות במהירות רבה יותר ובצורה חמורה יותר מאשר על מבוגרים, בייחוד שעליית הטמפרטורות ברכב סגור מתרחשת כבר בדקות הראשונות.

תופעת "תינוק נשכח ברכב" מתרחשת לרוב בזמן עייפות של ההורה, מתח נפשי או שינוי בשגרת ההסעה, של הילד שלא כביום יום. במצב כזה, הנהג הופך למעין "טייס אוטומטי", מצב אשר גורמת לעיתים לשכוח את משימתו החדשה להסיע את הילד והוא ממשיך בשגרת יומו. כך הוא עלול לשכוח את הילד ברכב. התופעה יכולה לקרות לכל אדם – אמרת "לי זה לא יקרה" לצערנו אינה תקפה לגבי אף אדם, מסבירים במכבי.

 

לעולם אל תשכחו תינוק ברכב! צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, עיצוב DATA PRO

"כולנו חווים מצבי עייפות, מתח ושינויים בסדר היום ועל כן יש באחריותנו לאמץ הרגלי מניעה קבועים על מנת שהיקרים לנו מכל יהיו בטוחים", מסבירה מקדמת הבריאות המחוזית של מכבי, אנדרה הורביץ.

לשם כך, במכבי יצאו במהלך הסברתי במסגרתו הופצו עלונים בעלי מסרים, עצות מעשיות ואמצעי הגנה מפני שיכחה על ידי הנחיות ברורות שחשוב לכל הורה לילד מתחת לגיל שלוש לאמץ על מנת למנוע אסון מיותר. הכלל הראשון הוא לוודא שאכן ביציאה הרכב ריק מנוסעים. אך מנגד, כחלק בטיפול בהסחת הדעת, ההנחיה הרצויה ביותר היא בכלל להימנע מדיבור בנייד בעת נסיעה, אשר הוכח כמקור ראשי להסחת דעת.

עצה יעילה נוספת היא השארת החפצים האישיים במושב האחורי כמו תיק, ארנק והכי חשוב המכשיר הנייד, שכן בלעדיו אנו תמיד חשים כי משהו חסר לנו. כמו כן חשוב לתכנן את הנסיעה  מראש, כולל תזכורת קבועה לפני תחילת הנסיעה בעת ההגעה למקום היעד וחשוב מכך, שיחה קבועה לבן הזוג בעת ההגעה.

במכבי מאמינים כי כאשר כל הורה בזמן אמת יקפיד על הכללים האלו, ניתן יהיה לעבור את הקיץ בצורה שקטה ורגועה "אנחנו נמצאים בשיאו של הקיץ ולכן חשוב להקפיד על ההנחיות. כארגון בריאות מוביל מחובתנו להניע את הציבור לסדר פעולות נכון על מנת לדאוג שהיקרים לנו מכל יהיו בטוחים בכל עת", מסכמת הורביץ.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות