אבחון מהיר במרכז לין: הרופאים הצילו את חייו של חיפאי בן 24

חייו של תושב חיפה, צעיר בן 24, ניצלו בזכות אבחון מהיר לאחר שהגיע למיון הקהילתי של מרכז לין בעיר
 

תושב חיפה, בחור בן 24, בריא וללא כל מחלות רקע ידועות, פנה לפני מספר ימים למיון הקהילתי במרכז רפואי לין של כללית, עם תלונה על כאבים בחזה ומצוקה בנשימה.

הבחור נבדק במהירות על ידי ד"ר גבריאלה סירוטה, רופאה פנימאית במיון הקהילתי, שמיד חשדה כי מדובר בתסמונת נדירה של "חזה אוויר בלחץ" שהינה מצב מסכן חיים, המחייב ניקוז אויר לשחרור הריאות.

צילום שבוצע במקום אישש את האבחנה של הרופאה ובתמונת הריאות היה ברור שהריאה השמאלית נמצאת בהתמוטטות מוחלטת, עם סטיה של קנה הנשימה לצד ימין.

 

הצעיר הגיע במהרה למצב מסכן חיים, ללא כל סימן מוקדם. צוות מיון קהילתי לין. צילום דוברות כללית

 

הצוות במיון נתן לצעיר מיד טיפול ראשוני להקלה והוזעק נט"ן של מד"א לצורך פינוי דחוף לבית החולים, שם בוצע בצעיר ניקוז אויר אשר הפחית את הלחץ על הריאה, ששבה לנפחה הרגיל והחלה לשוב ולתפקד.

מצבו של הבחור הוטב תוך זמן קצר באופן ניכר ומיד לאחר שהשתחרר מבית החולים והתאושש, הוא הגיע למיון הקהילתי בכדי להודות אישית לצוות.

ד"ר אלון ארז, מנהל מרכז רפואי לין של כללית, מסביר כי חזה אוויר בלחץ הוא מצב לא שכיח בו מצטבר אוויר בין הריאה לדופן הפנימי של בית החזה וכאשר ההצטברות רבה, הריאה עוברת תמט ונוצר קושי בנשימה.

במצבים מסוימים הלחץ המוגבר בתוך בית החזה, פוגע בהחזר הורידי ללב ויכול להסתיים במוות ומכאן החשיבות שבמתן טיפול מהיר.

אירוע כזה אינו שכיח בקרב אנשים צעירים וכשהאירוע מתרחש באופן ספונטני ולא בעקבות חבלה קשה באיזור, מדובר בדרך כלל בתוצאה של קרע ברקמת ריאה לא תקינה – מעין ציסטות ריאתיות דקות דופן, שנקרעות מסיבה לא ברורה ואוויר מתמלא מהריאה לחלל בית החזה.

נדרשת מיומנות גבוהה כגון זו של ד"ר סירוטה מהמיון הקהילתי, בכדי לאבחן במהירות מצב זה, כשהוא מתרחש אצל אדם כה צעיר וללא כל סימנים או אירועים מקדימים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות