אדם נכנס ספונטנית למרפאת זבולון; צוות כללית הציל את חייו

צוות אף אוזן גרון של כללית, הציל את חייו של מטופל שנכנס באופן ספונטני למרפאת זבולון שבקריית ביאליק
 

למחלקת אף אוזן וגרון של כללית בקריית הבריאות זבולון בקריית ביאליק, נכנס באופן בלתי מתוכנן, אדם בן 74, עם תלונות על קושי בבליעה.

האיש שהיה מלווה בבתו, התייעץ עם הצוות וסיפר כי הוא חושש שאולי כדור שבלע יום קודם, נותר תקוע בגרונו, במיוחד לאור העובדה שהוא סובל לפתע מבעיות בליעה.

באומדן ראשוני שביצעה מנהלת הסיעוד במחלקת א.א.ג, נעמה בן זקן, נמצאו אצל האיש סימנים חיוניים תקינים, הנשימה היתה יציבה, אך עם צפצופים של סטרידור קל.

לכאורה, מצב שאינו מעורר דאגה, אך בן זקן מיהרה בכל זאת להפנות את האיש לטיפולו של מומחה אף, אוזן וגרון במחלקה, ד"ר ח'לאילה ג'ואד אשר ביצע בדיקה אנדוסקופית דחופה, בה נראתה בצקת ניכרת בלרינקס – בית הקול.

בשלב זה עלה חשד שהאיש מפתח תגובה אלרגית חריפה שעלולה להיות מסכנת חיים, בעיקר אם תתפתח חסימה של דרכי הנשימה, דבר אשר עשוי לקרות במפתיע ובן רגע במקרה של אלרגיה.

 

תגובה אלרגית חריפה שפיתח לתרופה שלקח, סיכנה את חייו. בתמונה: המטופל עם ד"ר ח'לאילה. צילום: דוברות כללית

 

למזלו, בקריית בריאות זבולון פועל חדר מיון קהילתי, ובו כל העזרים הדרושים למתן טיפול בסטרואידים דרך הוריד, שהנו הטיפול הדחוף למניעת שוק אנפילקטי במקרה של אלרגיה מסכנת חיים, כמו במקרה זה.

האיש קיבל את העירוי תחת השגחה נשימתית וטופל על ידי צוות המיון הקהילתי, ד"ר סמדר אקרמן והאח תאופיק דבאח – מנהל הסיעוד במיון הקהילתי.

בהמשך הוא הועבר באמבולנס של מד"א לבית החולים, שם אושפז למשך מספר ימים להמשך טיפול ומעקב.

בבית החולים ציין הצוות כי הצלת חייו של המטופל, אשר סבל מחסימה בלרינקס ומסטרידור בעקבות תגובה אלרגית קשה, התאפשרה בזכות השילוב של צוות מיומן במחלקת אף אוזן וגרון, שלרשותו ציוד מתקדם לבדיקות אנדוסקופיות, יחד עם התשתית למתן טיפול מציל חיים, כפי שישנו במיון הקהילתי בזבולון. הודות לכך, פינויו באמבולנס היה כבר לאחר שמצבו יוצב והוא יצא מכלל סכנה מידית.

לאחר ששוחרר מבית החולים שב המטופל למחלקה בזבולון, בכדי להודות לצוות שהציל את חייו ולהמשך טיפול ומעקב.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות