דו"ח האקדמית גליל מערבי קובע: מחוז צפון הוא העני והמופלה בישראל

הדוח הראשון והמקיף ביותר שחובר אי-פעם בישראל, מתייחס לכל ההיבטים המשפיעים על חיי התושבים בצפון, בהם בריאות, חינוך, פשיעה, שוק העבודה, תחבורה, תיירות וייצוג פוליטי
 

ממצאי דו"ח המחקר של "מכון הגליל" מבית האקדמית גליל מערבי, חושף את ההזנחה החמורה והשלכותיה על אזור הגליל.

הדוח הראשון והמקיף ביותר שחובר אי-פעם בישראל, מתייחס למגוון היבטים שונים המשפיעים על חייהם של תושבי מחוז הצפון – בריאות וחינוך, פשיעה, שוק העבודה, תחבורה, עסקים ובנקאות, תיירות, תשתיות וייצוג פוליטי.

 

 

חוקרי "מכון הגליל" של האקדמית גליל מערבי בחנו בחודשים האחרונים אלפי נתונים ממאות מקורות שונים והרכיבו דו"ח המעניק תמונה מקיפה וייחודית על מצבו של מחוז הגליל: אבטלת נשים הגבוהה ביותר בישראל, השכר החודשי הממוצע במחוז צפון הוא הנמוך ביותר בארץ. מחוז הצפון נמצא במקום אחרון בכמות הרופאים ובמיטות אשפוז ביחס לכמות תושבים, זהו גם המחוז השני בתמותת תינוקות.

זהו המחוז הכי פחות מתוייר בישראל על אף שיש לו את מספר הגנים לאומיים, שמורות טבע והמוזיאונים הגבוה ביותר בארץ.

הסיכוי הגבוה ביותר להיפגע בתאונות דרכים הוא בצפון, שיעור הרכוש אלימות הגבוה ביותר בארץ ועוד, כאשר לאורך עשרות עמודים מפורטת המציאות היום יומית איתה מתמודדים תושבי הגליל והתמונה אינה מעודדת בלשון המעטה.

הפער השלילי הזה יכול להיות מוסבר בין השאר בפער שבין שיעור השרים הגרים במחוז לבין שיעור תושבי המחוז באוכלוסייה הישראלית כולה.

הדוח עצמו כולל המלצות לשינוי המיוחל הכוללות קריאה ועידוד חברות ישראליות ובינלאומיות עתירות ידע להשקיע בצפון, עידוד מתן אשראי בנקאי לחברות ועסקים חדשים, מגוון דרכים לעידוד התיירות בצפון, הקמת בורסה משנית לניירות ערך באזור עכו, בניית עיר חדשה במחוז צפון בה יוקצו קרקעות בחינם וישירות לידי זוגות צעירים, דרישה להשוואת עלויות הנסיעה בכל מחלפי כביש 6, עידוד מעבר רופאים לצפון והשקעה מאסיבית בציוד רפואי חדשני, עידוד הגעת מורים והשקעה בתשתיות חינוך, תרבות, מוזיאונים ועוד.

 

נשיא האקדמית גליל מערבי, נסים בן דוד. צילום: יח"צ

 

נשיא האקדמית גליל מערבי, פרופסור נסים בן דוד:

"מטרתו של המכון לחקר הגליל היא בראש ובראשונה לפעול למען קידומו ופיתוחו של הגליל ובכך להשפיע על פיתוחה וקידומה של מדינת ישראל. בגליל טמון פוטנציאל צמיחה אדיר עבור מדינת ישראל ולמדינת ישראל יש אינטרס לפתח את האזור ולהפוך אותו כמנוע צמיחה לכלל המדינה, אנחנו מקווים שדו"ח זה יאיר את עיניהם של מקבלי ההחלטות ויסייע לשינוי המיוחל בתשומת הלב ובמשאבים המופנים לאזור הגליל".

"העובדה כי הגליל הוא אחד האזורים העניים בישראל אינה גזירת גורל, אלא פועל יוצא של אי-משילות",

כך מוסיפה ד"ר אסנת עקירב, ראש החוג למדע המדינה וראש מכון המחקר:

"אי-המשילות באה לידי ביטוי בכך שלאורך שנים רבות ממשלות ישראל השונות לא הגדירו את פיתוח הצפון כיעד אסטרטגי ממעלה ראשונה והזניחו את אחד המחוזות החשובים ביותר בישראל", אומרת עקירב.

 

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך