במכללת אורנים מלמדים את פרחי ההוראה קורס במדיטציה, כדי שישתמשו בה במהלך השיעורים בכיתה עם התלמידים

הקורס הכי מבוקש במכללת אורנים לחינוך, הוא קורס חדש למדיטציה המקנה כלים לפרחי ההוראה כיצד להשתלט על כיתה רעשנית ותלמידים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, כל זאת בעזרת מדיטציה
ב

המדיטציה עוזרת לילד להסתכל פנימה ולהירגע. צילום: אילוסטרציה

המדיטציה עוזרת לילד להסתכל פנימה ולהירגע. צילום: אילוסטרציה

מכללת "אורנים" מקיימים קורס חדש בחוג לחינוך קהילתי-חברתי – מדיטציה בחינוך. סטודנטים הלומדים הוראה, לומדיםאיך להשתמש במדיטציה בכדי להרגיע ולתקשר עם ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז.

בהסתמך על מחקרים רבים שנעשו בנושא, קובעים המומחים לחינוך של מכללת אורנים, כי: "להתחיל את יום הלימודים, בגן, ביסודי, בחטיבה או בתיכון, לאחר פעילות מדיטציה בכיתה – יכולה להועיל לכולם, לתלמידים וגם למורים". לפיכך הוחלט במכללה המכשירה את דור העתיד של המורים כי יש להעניק לסטודנטים, המורים לעתיד, את הכלים והידע הדרושים על מנת שיוכלו לקיים שיעורי מדיטציה בבתי הספר בהם ישובצו בעתיד.

"הקורס מכשיר את הסטודנטים להוביל כיתה רעשנית, לחלקה הפרעות קשב, להתרכז, להתבונן פנימה, להיות ערים לתחושות הגוף, להאזין לקולות ולצלילים, להבחין ברגשות טובים ומאתגרים, ובעיקר ללמוד לעצור ולשהות ברגע. העצירה והשהייה מאפשרות רגיעה, מגבירות את הקשב והריכוז ומשהות את התגובתיות והאימפולסיביות  – זה לכל הדעות אתגר לא פשוט", מסבירה ד"ר סופי ברזילי, המעבירה את הקורס.

עוד מסבירה ד"ר סופי ברזילי, כי: "מורים ש'מודעות קשובה' הופכת להיות כלי בחייהם, הכוללת מיומנות לעשות מדיטציה ולהיות במודעות עצמית גבוהה יותר, מפתחים גם סובלנות ואמפתיה ואחריות כלפי אחרים סביבם.  מורים כאלה הנכנסים לכיתה מבססים הוראה משמעותית גבוהה יותר, שאינה כוללת רק הספקים והישגים, אלא חוויה עמוקה ומשמעותית של העצמי הלומד".

חוקרים טוענים כי ניתן לאמן ריכוז, ממש כמו שמאמנים שרירים, וכי גם ילדי גן יכולים בקלות לנתב את ההקשבה וליישם תרגילי הפגת מתחים וריכוז.

לפי צוות אורנים, מחקרים מראים כי אצל ילדים לא נדרש מאמץ גדול על מנת 'להסתכל פנימה' וכי בית הספר הוא זה שמדכא יכולות אלה במקום לטפח אותן. מחקרים מראים עוד כי ילדים, בני נוער וסטודנטים עם הפרעות קשב שעברו מדיטציה התגברו על הקשיים שעמדו פניהם, הפכו פחות תזזיתיים והישגיהם עלו.

"סטודנטים מתארים חוויות מאד משמעותיות במפגש עם עצמם, ביכולת להקשיב לעצמם ובאתגר לנהל את תשומת הלב שלהם. חלקם מתארים את הקורס כ'מתנה' שניתנה להם, וחלקם אף מציינים שזה חייב להיות קורס חובה לכל מורה", מסבירה ד"ר ברזילי  ומציינת כי: "החלום ללמד פרחי הוראה מדיטציה קיים בקרבי כבר מספר שנים והחוויה שאני עושה ומביאה למורים לעתיד משהו משמעותי הולכת ומתגברת. החוויה שלי היא, שמשהו גדול מתרחש בשטח. העובדה שנותנים ללמידה מהסוג הזה מקום במכללות ובהשתלמויות מורים מפיחה בי תקווה לחינוך טוב יותר ולכן לעתיד טוב יותר".

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך