"בין מוצרט לפושקין"

רביעיית כרמל פותחת עונה חדשה עם קונצרט לא שגרתי: "בין מוצרט לפושקין", בשיתוף עם תיאטרון מלנקי והבמאי מיכאל טפליצקי.

בחציו הראשון של המופע יעלה המחזה "מוצרט וסליירי", מחזה מופתי קצר מאת פושקין, בו שזורים קטעים מוזיקליים ממוזיקה קאמרית ויצירות לפסנתר מאת מוצרט וסליירי.

בחציו השני- ביצוע שלם  ליצירתו של מוצרט, רביעיית הפסנתר בסול מינור, ק. 478

אלמא, מרכז אמנויות בזכרון יעקב 3.11 בשעה 20:00
מרכז למוסיקה ירושלים 5.11 בשעה 20:00, 6.11 בשעה 20:00
מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, חיפה 7.11 בשעה 20:00

הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, ת"א 8.11 בשעה 11:00

רביעיית כרמל פותחת את העונה ה-13 של הסדרה "מעבר לקשת" בניהולו המוסיקלי של ד"ר יואל גרינברג, בקונצרט נפלא ולא שגרתי- "בין מוצרט לפושקין", בשיתוף עם תיאטרון מלנקי והבמאי מיכאל טפליצקי. הקונצרט יעלה באלמא, זכרון יעקב (3.11), במרכז למוסיקה ירושלים (5.11, 6.11 מלווה בכתוביות באנגלית), במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית בחיפה (7.11) ובקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה ת"א (8.11). במופעים ב- 3.11, 5.11, 7.11, 8.11 ההצגה תהיה מלווה בכתוביות ברוסית

צילום שרון דרעי

המופע יפתח במחזה מאת פושקין, "מוצרט וסליירי", שלאורכו שזורים קטעים מוזיקליים ממוזיקה קאמרית ויצירות לפסנתר מאת מוצרט וסליירי שנבחרו ע"י ד"ר יואל גרינברג, המנהל המוזיקלי של רביעיית כרמל.

העלילה מבוססת באופן חופשי על סיפור חייהם של המלחין האיטלקי אנטוניו סליירי והמלחין האוסטרי וולפגנג אמדאוס מוצרט ועל יחסי הקנאה-הערצה בין השניים. על פי השמועה הרעיל סליירי את מוצרט, כי לא יכול היה לשאת את גאוניותו ומתוך קנאה יוקדת בכשרונו.

האם גאונות היא מולדת או נרכשת? האם היא תולדה של השראה או עמל? במחזה המופתי "מוצרט וסליירי" מתמודד אלכסנדר פושקין הצעיר עם שאלות אלו, וצולל אל מערכת היחסים המורכבת ששררה בין שני המלחינים.

מיד לאחר מותו של מוצרט החלה להתפשט שמועה כי הוא הורעל בידי סליירי, מתוך קנאה במלחין הצעיר והמוכשר. כשהוא חולה בדמנציה וגוסס בבית חולים לחולי נפש, כחצי שנה לפני מותו, התפרסמה ידיעה כי הוא הודה בהרעלת מוצרט. פושקין, ביסס על סיפור זה את אחת הטרגדיות הקטנות שלו, שהפך בעיני רבים לסיפור האמיתי, על אף ההפרכות החוזרות ונשנות שהועלו בידי שלל היסטוריונים וביוגרפיים.

ב-1897 הגרסה של פושקין הפכה לאופרה מאת ניקולאי רימסקי- קורסקוב ובמאה ה-20 מחזהו של פושקין והאופרה של רימסקי- קורסבקוב היוו השראה למחזה "אמדאוס" מאת פיטר שייפר הבריטי, שבשנת 1984 עובד לסרט קולנוע של מילוש פורמן שזכה ב-8 פרסי אוסקר.

הצלחתו של הסרט גרמה לתחייה מוזיקלית של סליירי אחרי כמעט 200 שנה ועוררה עניין מחודש ביצירתו.

את דמותו של סליירי יגלם השחקן רודיה קוזלובסקי ("הבורר"), את מוצרט יגלם דודו ניב (התיאטרון הקאמרי) ולאורך המחזה יבצע הפסנתרן האיטלקי פייטרו בונפיליו קטעים מאת שני המלחינים,. המופע יעלה בבימויו של מיכאל טפליצקי ובניהולו המוסיקלי של ד"ר יואל גרינברג.

"המחזה, שנותן מרווחים מסומנים מראש לקטעי מוזיקה, מאפשר לנו המוסיקאים להיות שותפים לבמאי (מיכאל טפליצקי) ביצירת פרשנות ייחודית למחזה" אומר ד"ר יואל גרינברג, חבר ברביעיית כרמל והמנהל המוזיקלי של הקונצרט ומוסיף: "שכן, על ידי הבחירה של הקטעים המוסיקליים אנחנו יכולים לתת פרשנות מוזיקלית משלנו לעיצוב הדמויות ולהלך הרוח שלהן"

בחלקו השני של המופע שיהיה קונצרטי בלבד, תבוצע רביעיית הפסנתר בסול מינור של מוצרט, אחת מהיצירות הקאמריות המפורסמות ביותר שלו. "יש בה את הדרמה והאקספרסיביות של דון ג'ובאני, לצד מלודיות יפות שקשה לעמוד בפניהן" אומר ד"ר יואל גרינברג. בחלק זה ינגנו שלוש חברות ההרכב של רביעיית כרמל: בויולה תנגן רחל רינגלשטיין, בכינור טלי גולדברג ובצ'לו תמי ווטרמן. יחד איתן ינגן הפסנתרן האיטלקי פייטרו בונפיליו. שיתוף הפעולה שלו עם רביעיית כרמל, התאפשרה אודות לעמותת צפונות תרבות והמכון האיטלקי לתרבות ת"א.

רביעיית כרמל נוסדה בשנת 2000 והיא מההרכבים הקאמרים הוותיקים, הבולטים והרבגוניים בארץ. מזה עשור מקיימת רביעיית כרמל את סדרת הקונצרטים המונחים "מעבר לקשת" בהנחייתו של ויולן הרביעייה, ד"ר יואל גרינברג, מרצה במחלקה למוסיקה באוניברסיטת בר-אילן. חברי הרביעייה מעשירים את קטעי ההסבר בקטעי תיאטרון, דוגמאות ספרותיות, שירה ועוד. ביקורות הקהל והתקשורת לסדרה זו הן נלהבות ללא יוצא מן הכלל. הסדרה מועברת גם בשפה האנגלית, והיא הוצגה בקונצרטים באנגליה ובארה"ב.

בשנים האחרונות מקדישה רביעיית כרמל מאמצים גוברים לביצוע והקלטה של מוסיקה ישראלית, ישנה כחדשה. הרביעייה זכתה בפרסים ומלגות, בכללן פרס ראשון בתחרות הבינלאומית לרביעיות מיתרים "פראג וינה בודפשט" ברייכנאו, אוסטריה, ותחרויות האביב 2004 בתחום המוסיקה הקאמרית ובתחום ביצוע מוסיקה ישראלית. רביעיית כרמל הופיעה בקונצרטים ברחבי הארץ, באירופה, במזרח הרחוק ובארה"ב, בכלל זה קונצרט באולם קארנגי בניו יורק.

"בין מוצרט לפושקין" – רביעיית כרמל בשיתוף עם תיאטרון מלנקי
קונצרט פתיחת עונה בסדרת הקונצרטים "מעבר לקשת"

מנהל מוסיקלי: ד"ר יואל גרינברג

כינור וויולה: רחל רינגלשטיין

כינור: טלי גולדברג

צ'לו: תמי ווטרמן

פסנתר: פייטרו בונפיליו (איטליה)

בימוי: מיכאל טפליצקי

שחקנים:

רודיה קוזלובסקי – סליירי

דודו ניב – מוצרט

בתוכנית:

בחלק הראשון, המחזה "מוצרט וסליירי" מאת אלכסנדר פושקין עם אינטרלודים מוזיקליים ממוזיקה קאמרית ויצירות לפסנתר מאת מוצרט וסליירי. ביניהם פרקים וקטעים קצרים מתוך סונטה לכינור ופסנתר מאת מוצרט, קונצ'רטו לפסנתר של סליירי, שלישיית מיתרים מאת מוצרט, האופרה "טראר" מאת סליירי ופרק הלקרימוזה המפורסם מתוך הרקוויאם של מוצרט. חלק זה של המופע יהיה כשעה

 בחלק השני: מוצרט רביעיית פסנתר בסול מינור, ק. 478

זכרון יעקב אלמא מרכז אמנויות, אולם הקיוב, רחוב יאיר 1, זכרון יעקב

יום א', 3.11.19, 20:00

ירושלים מרכז למוסיקה ירושלים, משכנות שאננים

יום ג', 5.11.19, 20:00 / יום ד', 6.11.19, 20:00 (עם כתוביות באנגלית)

חיפה מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, שד' הנשיא 89

יום ה', 7.11.19, 20:00

תל אביב הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, רח' לואי מרשל 25

יום ו', 8.11.19, 11:00

מחירי כרטיסים לתל אביב חיפה וירושלים:

רגיל 135 ₪ / אזרח ותיק 120 ₪/ סטודנט וחייל 50 ₪

מחירי כרטיסים לזכרון יעקב:

רגיל 120 ₪ / אזרח ותיק 110 ₪/ סטודנט וחייל 50 ₪
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם אתם בעד הקמת שדה תעופה בינלאומי בחיפה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי