מספרטה אל ימינו. חינוך דיגיטלי עדיף?

הדס גניס, מרצה בחוגים לחינוך ולמערכות מידע באקדמית עמק יזרעאל, מומחית ליזמות חינוכית.
 

ההיסטוריה מלמדת על אינסוף מסגרות חינוכיות אשר צמחו במהלך השנים ושונות זו מזו באופיין, במבניהן ואף במטרותיהן.

כבר לפני 2500 שנים, קבע החוק הספרטני חוק חינוך חובה לכל לומד מגיל 7. החינוך התבטא בחוקים נוקשים ואימונים מסיביים שמטרתם הייתה להכשיר דור של לוחמים ספרטניים אשר יצטרפו אל אבותיהם ללחימה.

כאלפיים שנים קדימה, לעת המהפכה התעשייתית ,בתי הספר היוו מסגרות שמטרתן ראשית הייתה להעסיק את הלומדים הצעירים בעת שהות הוריהם במסגרות העבודה ולאחר עשרות שנים, הפכו למסגרות שנועדו להכשיר את הלומדים להיות עובדי העתיד במקצועות השונים. בתי הספר הללו נבנו על בסיס אופיים של המפעלים של אותה התקופה שמטרתם המרכזית היא- ייצור.

טכנולוגיות בחינוך

בתי הספר של ימינו, אשר מניפים על דגלם ניחוחות של רוח חדשה, רעננה, רוח של שינוי, מתהדרים בהצהרות אודות התאמת מערכת החינוך למאה ה-21 על יד הדגשת ערכים התואמים את עידן האינסטנט בו האדם במרכז וכל המטרות מסביב מצופות להתיישר עמו. אם עד כה היה הלומד "בורג" במערכת, הרוחות החדשות מלמדות כי הלומד הוא הוא המערכת עצמה.

מושגים כמו "הפרעות קשב" ו "ליקויי למידה", תופסים בעשור האחרון תאוצה ומאימונים ספרטניים מסיביים ומקשים, הפכנו למערכת שגלגליה מונעים בייצור "הקלות", "התאמות" והנחות כאלו ואחרות, תלוי בתלמיד, תלוי בקושי עמו מתמודד.

בימים בהם מפגשים חברתיים הפכו לוירטואליים, מילים שונו לאייקון או "מדבקות", דוקטור גוגל הוא האלוהים החדש וסוכני הידע האמיתיים הם הלומדים ולאו דווקא מוריהם, מנסה המערכת לאתר עוד ועוד פתרונות אשר יצליחו לשמור על הישרדותה ולהבטיח את המשך קיומה- העומד תחת איום מתמיד החושף את שלד המבנה הרעוע, המיושן, המתפורר, זה שהמערכת תנסה בכל דרך לחפות ולייפות.

אחד החיפויים המרשימים ביותר שבא לידי ביטוי בשני עשורים האחרונים הוא החדרת אמצעים טכנולוגיים לתהליכי ההוראה- למידה. ראשית החדרת אמצעים אלו נועדה לאפשר את אותן ההקלות לתלמידים מתקשים. אותם תלמידים קיבלו "פטור" משימוש במחברת ועפרון ויכלו עתה להשתמש במחשב נייד במקום המחברת.

אט אט החלה המערכת להאיץ שימושים בטכנולוגיות במטרה להקל על תהליך הלמידה לכלל התלמידים ולאפשר להם להעלות הישגיהם. מתחת לחיפוי, ניתן לומר , שהמערכת הבינה את השפה החדשה שעליה ללמוד, להנגיש את חומרי הלימוד באמצעים טכנולוגיים, אחרת היא תאבד את כלל לקוחותיה. כך אט אט הפכו לוחות הגיר החורקים ללוחות "חכמים" המלווים במערכות שמע תלת מימדיות אשר יכולות להציג את חומרי הלימוד באופן אחר. את ספרי הלימוד החלו להחליף תוכנות טכנולוגיות ותהליכי הלמידה ברובם שונו מלמידה משותפת בכיתה , לעבודה עצמית שלרוב מלווה באזניות וניתוק מהמקום.

כאדם הלוקה בתסמונת הטכנופוביה ,שאולי צופה את חורבן תהליכי החינוך המשמעותיים והאמיתיים הרואה בפשטות ובאותנטיות ערך עליון, אני חוששת. החינוך הדיגיטלי הולך להשמיד תהליכי חיברות בשר ודם, הולך להקצין תהליכי פינוק מקלים של לומדי העתיד. כחובבת עטים ומחברות וכמורה הסוגדת לתהליכים פשוטים של הבנה באמצעות כדור וגיר, אני מבינה את הצורך,הבלתי נמנע כמעט, בהאצת תהליכי הטכנולוגיה במרחב הבית ספרי והחינוכי .

עם זאת, עמוק בליבי המיושן, אני מצרה עליהם.

"הטבע לעולם לא משלה אותנו, אלא אנחנו משלים את עצמנו" / ז'אן ז'ק רוסו

 

 

 

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • חיפה מחוץ לטווח הטילים: מה הייתם עושים למען תושבי הדרום והמרכז?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך