בחזרה אל הקהילה היהודית בגרמניה

משלחת בני נוער מקרית ביאליק חזרה מביקור גומלין בעיר היידלברג, גרמניה * בביקור סיירו התלמידים במחנה ריכוז ובעיר העתיקה שבה חיה קהילה יהודית מפוארת, וצפו בסרט מרגש על תקופת השואה

"לחילופי הנוער יש חשיבות רבה ליצירת עתיד משותף בלי לשכוח את העבר". צילום: עיריית ק. ביאליק

"לחילופי הנוער יש חשיבות רבה ליצירת עתיד משותף בלי לשכוח את העבר". צילום: עיריית ק. ביאליק

עיריית קרית ביאליק מקיימת מספר רב של שנים קשרי הדוק עם ערים מגרמניה ומשלחת זו היא נדבך נוסף בפיתוח קשרי חוץ.
הקשר שנוצר עם ביה"ס Elisabeth – von – Thadden Schule הוליד את התכנית לחילופי משלחות של בני הנוער. במסגרת התכנית, ביקרו בחודש אפריל תלמידי בית הספר מהיידלברג בקרית ביאליק וכעת חזרו בני הנוער מקרית ביאליק מביקור גומלין.
במהלך הביקור סיירו התלמידים יחד עם המארחים הגרמניים במחנה ריכוז Struthof, בו נרצחו 86 אסירים יהודים ל"צרכים רפואיים". במחנה זה שמעו בני הנוער על רופא אס-אס אוגוסט הירט שלימד אנטומיה באוניברסיטת שטרסבורג ורצה לבנות תערוכה משלדים של יהודים כדי להוכיח את עלייתו של הגזע הארי. במקום שריפתם של היהודים בתאי הגזים קיימה המשלחת טקס מרגש. בתזמון מופלא, ביום חזרתם של בני הנוער ארצה, התפרסמה ב"ידיעות אחרונות" כתבה של אלדד בק על תגלית מחרידה: חלקי גופות ואיברים של יהודים שנספו במחנה Struthof נמצאו במכון לרפואה משפטית בשטרסבורג.
המשלחת ביקרה בעיר עתיקה שפייר, בה התגוררה קהילה יהודית מפוארת. התלמידים ביקרו בבתי כנסת יהודים עתיקים, קיימו מפגשים, פעילויות ודיונים בנושא השואה, אקטואליה וזהות לאומית.
אחד האירועים המרגשים במהלך הביקור היה צפייה משותפת בסרט "מנחם ופרד" – סיפורם של שני אחים שהוצאו מביתם בעיר אופנהיים על ידי נאצי בשם הופ. במהלך המלחמה הופרדו שני האחים מהוריהם ונשלחו לבית יתומים בצרפת וכך ניצלו חייהם. אולם דרכיהם נפרדו: מנחם עלה לארץ וחזר בתשובה, ואילו פרד הגיע לארצות הברית, החליף את שמו והתרחק מהיהדות. לאחר שנים רבות נפגשו האחים באדמת גרמניה ושחזרו את ילדותם האובדת במימון בניו של אותו "הנאצי" – משפחת הופ (הבעלים של חברת SAP העולמית). קרן משפחת הופ היא היוזמת והמממנת של פרויקט חילופי משלחות הנוער. לאחר הסרט התקיים דיון בו העלו התלמידים משתי המשלחות סוגיות ושאלות נוקבות על העבר, ההווה והביעו תקוות לעתיד.
ראש העירייה אלי דוקורסקי, שתומך ומעודד את תכניות חלופי הנוער בין המדינות השונות: "לחילופי הנוער בין ישראל לגרמניה יש חשיבות רבה ליצירת עתיד משותף בלי לשכוח את העבר".
המשלחת מקרית ביאליק הוזמנה להמשיך ולפתח את הפרויקט ואת הקשר החם שנוצר לפני כשבע שנים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ביאליק