עיריית חיפה נתנה אור ירוק לפינוי בינוי במתחם פייזר של נקסט אורבן

במתחם פייזר בנווה שאנן יבנו 440 דירות חדשות לצד רצועת מסחר, ריאות ירוקות ומבנו ציבור. המתחם החדש יקום לאחר הריסת ארבעה בנייני רכבת שנבנו לפני שנות ה-80. מנכ"ל נקסט אורבן: "האישור העקרוני הוא הבעת אמון בחזון שלנו"

 

פרויקט הפינוי-בינוי של חברת נקסט אורבן במתחם פייזר בחיפה עושה צעד גדול קדימה, לאחר קבלת אישור עקרוני לתוכנית. במכתב ששיגרה עיריית חיפה לסמנכ"לית הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, עינת גנון, נכתב כי ניתן "אישור ראשוני לקידום תוכנית ההתחדשות עירונית במתחם, בכפוף לשינויים שידרשו להתאמתו לתכנון הכולל של השכונה". עוד צוין כי "ההצעה התכנונית תעודכן באופן שתותאם לראייה התכנונית הכוללנית שנמצאת בהכנה לשכונת נווה שאנן, למסמך מדיניות גובה הבנייה ולתוכנית המתאר חפ/2000".

"משמעות המסמך היא הבעת אמון בחזון שלנו", אומר יוסי כהן, מנכ"ל חברת נקסט אורבן. "מדובר במכתב רשמי שנותן לנו את הרוח הגבית להמשיך ולקדם את הפרויקט. המכתב הזה הוא תוצאה של דיונים ושיתוף פעולה של למעלה משנתיים מול המחלקה להתחדשות עירונית בראשות אורנה מור, במהלכם עברה התוכנית המקורית שורה של שינויים. כעת יש לנו אור ירוק להכנת מסמכי התב"ע והגשתם לוועדות השונות. כולנו מודעים לכך שהפרויקט רשם נקודת ציון משמעותית, אבל הדרך עוד ארוכה ועבודה רבה לפנינו".

בתמונה יוסי כהן מנכ"ל נקסט אורבן התחדשות עירונית. צילום עצמי

במתחם פייזר בשכונת נווה שאנן הממוקם בפינת הרחובות ניסנבויים, פייזר ופרץ מרקיש, ייהרסו ארבעה בנייני רכבת ישנים שנבנו לפני שנות ה-80. במקומם, ייבנו ארבעה בניינים של 25 קומות לצד שני בניינים של 7-6 קומות הכוללים 440 דירות חדשות, בשילוב רצועות מסחר, תעסוקה, שטחים ירוקים ומבני ציבור.

מיכאל אלפר, סגן ומ"מ ראש העיר חיפה, המכהן כיו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה מסר: "הפרויקט במתחם פייזר מביא לידי ביטוי את מהות ההתחדשות עירונית ותורם תרומה משמעותית לשדרוגה של נווה שאנן. במתחם מצויים מבנים בני עשרות שנים המתאימים יותר להיסטוריה ופחות לעידן הנוכחי. הפרויקט במתכונתו הקיימת טוב הרבה יותר מהתוכניות הראשוניות שהוגשו לנו, כשתוך כדי תנועה נערכו בו שינויים בכדי להתאימו למדיניות העירונית ולראייה הכוללת של השכונות בחיפה".

אלפר מוסיף כי "מדיניות ראשת העיר ד"ר עינת קליש-רותם והוועדה המקומית היא כי עתיד העיר חיפה טמון בהתחדשות עירונית בשכונות הקיימות – התחדשות שתייצר תוספת של אלפי יחידות דיור – ופחות בהקמת שכונות חדשות. העירייה משקיעה משאבים רבים בתכנון נכון לחידוש פניהן של שכונותיה הוותיקות, בדגש על עירוב שימושים ובנייה מרקמית בשכונות החוף – ובהן קרית אליעזר, קרית אליהו, נווה דוד, קרית חיים ומוקדים נוספים – תוך תכנון מיטבי שימתג מחדש את האזורים הללו ויביא להתחדשותה של חיפה".

מתחם פייזר. ההדמיה להמחשה בלבד. קרדיט: אול אין

לצד דירות חדישות עתיד לכלול מתחם פייזרהמחודש גם רצועות מסחר בתחתית הבניינים, שטחי תעסוקה, מבני ציבור וכן גני נוי וגישה ישירה לפארק הנמצא בסמוך. "זו תהיה שכונה בתוך שכונה", קובע כהן. "היא תציע סביבה אורבנית ותוססת, עם בתי קפה, חנויות, שטחים פתוחים, ולא פחות חשוב – נוף 360 מעלות לים, למפרץ ולכרמל. אנחנו רואים בפרויקט הזה הזדמנות לבנות קהילה איכותית שתחבר בין האוכלוסייה הוותיקה לאוכלוסייה החדשה שתגיע לכאן, מרחבי העיר ומישובים נוספים".

חגי אגוזי, המייצג את בעלי הדיירים, במשותף עם עו"ד אייל גונן מתייחס: "דומה שעיריית חיפה זה מכבר החליטה בראש מעייניה לקדם את ההתחדשות העירונית, בדרך הנכונה  בדרך של פינוי בינוי. אישורה העקרוני של עיריית חיפה, המהווה אור ירוק, הינה אבן דרך משמעותית בפרויקט, והמהווה תוצאה של עבודה מואמצת מצד כל הגורמים המעורבים."

למתחם פייזר הגיעה נקסט אורבן (NEXT URBAN), המתמחה בייזום מתחמי פינוי-בינוי, באמצע העשור, תקופה בה הסיכוי לקדם במקום פרויקט בהתחדשות עירונית לא נראה מזהיר במיוחד. "יזמים שפעלו במתחם הזה לפנינו כבר הרימו ידיים ובעלי הדירות היו על סף ייאוש", משחזר כהן. "ידענו שהמורכבות פה גדולה, אבל גם זיהינו פוטנציאל אדיר כי היצע הדירות בנווה שאנן רחוק מלהדביק את הביקוש. מעבר לזה, לא ייתכן שמתחם הכולל בניינים במצב קטסטרופלי, לא יעבור שינוי מקצה לקצה וימוגן כראוי בפני רעידות אדמה וטילים".

"הצעד הראשון שלנו היה לייצר דיאלוג מול בעלי הדירות", ממשיך כהן. "כשהצגנו את התוכנית, הם היו די סקפטיים, אבל הצלחנו לסחוף אותם בהתלהבות שלנו. זו הסיבה שגם ההסכמות מולם הושגו בפרק זמן קצר באופן יחסי, כשההסכם הסופי כולל נכון להיום חתימות של למעלה מ-90% מבעלי הדירות במתחם. שיתוף הפעולה הוא מצוין, מתבסס על שקיפות ואמון, וכולל גם מפגשים וכנסים על בסיס קבוע. נציגות הדיירים מעורבת באופן שוטף בפרויקט ויש לה חלק נכבד בהתקדמותו. עם השלמת העבודות, יזכו בעלי הדירות לדירה משודרגת, ברמת גימור גבוהה, הגדולה ב-25 מ"ר ביחס לדירתם הנוכחית, לתוספת מרפסת, חניה, ומחסן, וכן לכל הבטוחות הנהוגות בתחום".

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה