ניטור המיליון

מכרז להרחבת ושדרוג מערך ניטור האוויר במפרץ יפה יתפרסם בימים הקרובים * התכנית תוסיף תחנות ואמצעי ניטור בתחום גזים אורגניים נדיפים * העלות: יותר ממיליון שקלים

"ככל שמתרחב הידע על חומרים מסוכנים ומתפתחת הטכנולוגיה למדידתם, יש מקום להשתכלל ולהיעזר בכלים המובילים בעולם"

"ככל שמתרחב הידע על חומרים מסוכנים ומתפתחת הטכנולוגיה למדידתם, יש מקום להשתכלל ולהיעזר בכלים המובילים בעולם"

בהנחיית ראש עיריית חיפה יונה יהב: התכנית להרחבת הניטור באזור מפרץ חיפה יוצאת לדרך בהיקף של למעלה ממיליון שקלים.
איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה יפרסם בימים הקרובים את המכרז להרחבת ושדרוג מערך ניטור האוויר. המשמעות היא כי בקרוב יתווספו תחנות ניטור ואמצעי ניטור בתחום גזים אורגניים נדיפים.
בנוסף, ישודרג ויחודש הציוד בכל תחנות הניטור המופעלות על ידי האיגוד.
כבר לפני מספר חודשים הודיע ראש העיר חיפה יונה יהב כי הוא הנחה להרחיב מיידית את האמצעים לניטור חומרים אורגנים נדיפים (voc) החשודים כמסרטנים, ולהכפיל את מספר תחנות הניטור המודדות אותם. נציין כי משום החשיבות שמוצא ראש העיר חיפה לנושא הגנת הסביבה ואיכות החיים בעיר, הוא משמש עצמו כיו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה ובמסגרת שיתוף הפעולה ההדוק שמקיימת עיריית חיפה עם המשרד להגנת הסביבה, נעשה גם מהלך זה בתיאום מלא עם המשרד להגנת הסביבה ובהובלת מנכ"ל האיגוד, ד"ר עופר דרסלר.
ראש העירייה יונה יהב: "העיר חיפה הינה העיר המנוטרת ביותר בעולם. אבל בכל הנוגע לבריאות ילדנו, כשיש ספק – אין ספק! העיר חיפה חווה בשנים האחרונות עליה דרמטית באיכות האוויר שאנו נושמים. יש לנו היום שותפים לדרך במשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות ויחד איתם אנחנו מגבשים בימים אלה תכנית רחבת היקף לשיפור משמעותי נוסף בתחום הקיימות ובאיכות האוויר בעיר חיפה".
מערך הניטור של איגוד ערים כולל כיום 22 מזהמים, 17 מתוכם מופיעים ברשימת 27 המזהמים בתקנות אוויר נקי. חומרים נוספים הנדרשים על פי החוק נמדדים על ידי המשרד להגנת הסביבה, כך שהמצב הנוכחי הוא ניטור תדיר של 25 מתוך 27 המזהמים ומעקב בתדירות נמוכה יותר אחר 2 הנותרים – סטירן שאינו נפלט מהמפעלים באזור ו-TSP, כלל חומר חלקיקי מרחף אשר ממנו נמדדים החלקיקים הרלוונטיים מבחינה בריאותית (pm2.5, pm10).
מאיגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה נמסר כי הרחבת הניטור תושלם בשנה הקרובה. נתוני מערך הניטור מפורסמים כבר היום לציבור באופן שוטף באתר האיגוד. בימים אלו פועלים נציגי האיגוד, בשיתוף גורמים מהטכניון וארגונים סביבתיים, במטרה להנגיש לציבור את המידע וההבנה על איכות האוויר באזור מגוריו ובמפרץ חיפה בכלל.
ד"ר עופר דרסלר, מנכ"ל איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה: "מערך הניטור באזור מפרץ חיפה הינו מהצפופים בעולם והצפוף ביותר בארץ, מעבר לנדרש על פי הדירקטיבה האירופאית. יחד עם זאת, ככל שמתרחב הידע אודות חומרים שעלולים לסכן את בריאותנו ומתפתחת הטכנולוגיה למדידת חומרים אלו, יש מקום להשתכלל, להרחיב את הנעשה בתחום ולהיעזר בכלים המובילים בעולם".
ד"ר דרסלר הוסיף כי בעשור האחרון נרשמה ירידה משמעותית (70-80 אחוז) בפליטות VOC, שנוצר בעיקר בחוות אחסון דלקים וכימיקלים ובתחבורה, אך עדיין נדרשת ירידה נוספת אשר תפוקח בין היתר באמצעות הציוד החדש.
שדרוג מערך הניטור יסייע בעבודה הנמשכת של שיפור מתמיד באיכות האוויר במפרץ חיפה.
במקביל לשדרוג, ובמגמה להעמקת השקיפות הנהוגה בעיריית חיפה, יוצב לראשונה מסך אלקטרוני ענק על תחנת ניטור מרכזית בעיר. על המסך יוצג מצב איכות האוויר הנוכחי בחיפה. בתקופה הקרובה מתכוונת העירייה להציב מסכים נוספים שיציגו סביב לשעון את נתוני איכות האוויר בזמן אמת.משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה