חונכות פדגוגיות לכיתות א'- בהריאלי הדר

החל משנת הלימודים הבאה: חונכות פדגוגית לכיתות א'- בהריאלי הדר הצעד הבא בפרסונליזציה של חינוך
 

המושג "חנוך לנער על פי דרכו" (משלי כ"ב -ו') הוא עתיק יומין, ונכון אולי היום יותר מתמיד. עדיין,  מסתבר שהוא גם קשה מאד לביצוע במערכת חינוך שעוצבה במקור על פי הסטנדרטים של המהפכה התעשייתית; המצב כיום – בו מורה אחד נדרש לחנך כיתה בת כשלושים ילדים השונים זה מזה, מקשה מאד על היכולת של המורה לזהות את דרכו הייחודית של כל ילד, שלא לדבר על להעניק לו את תשומת הלב הנדרשת ואת הכלים למימושה.

בכיתות א' החדשות במתחם הדר, החליטה הנהלת בית הספר הריאלי לעשות מעשה: החל מתחילת שנת הלימודים עוצבו הכיתות מחדש כסביבות למידה גמישות, נפתחו עבורן חללים רחבי – ידיים והותקן ריהוט חדש שמאפשר לילדים לבחור לעצמם סוגים שונים של מצבי למידה, בכל יום מחדש. כך למשל הם יכולים לבחור לשבת בשולחן עגול בקבוצה, לבד או בזוגות בשולחן נמוך בכריעה על השטיח, או אף על הרצפה.

לכל אלה נוספה הגישה הפדגוגית של למידה גמישה, המיושמת בכיתות אלה ומאפשרת לילדים לנוע בין משימות למידה שונות בתחנות שונות, ולגלות גם את הדרכים המתאימות ביותר עבורם ללמוד.

במצבים אלה, משתנה גם תפקיד המורה: ממצב שבו המורה מקנה ידע, הוא הופך למלווה, מתבונן וחונך. מצבי הלמידה החדשים מאפשרים למורה גם להתבונן בתלמידים ולזהות את בחירותיהם, את נטיות ליבם ואת דרכי הלמידה שלהם, ולהעניק להם מענה המותאם לדרכם.

החל משנת הלימודים הבאה, החליטה ההנהלה לקחת את המהלך הזה צעד נוסף קדימה:

המתווה החדש, תחת השם "חונכות פדגוגית", יתאפשר ליישום במתחם הדר החל מהשנה הבאה, על רקע המעבר לחמישה ימי לימוד בשבוע. ברוח "חנוך לנער על פי דרכו" החליטה הנהלת הסניף לגלם את השעות שירדו מיום שישי בדמות תוספת שעות כפולות של מורים בכיתות. המשמעות בכיתות היסוד כדוגמא, היא שכשליש מכמות השיעורים יתבצע בהובלה, חניכה וליווי של שני מורים בכיתה, במקום מורה אחד במצב כיום.

לדברי זוהר גנוסר, סמנכ"ל הפדגוגיה של בית הספר הריאלי: "המתווה החדש, בשילוב סביבות הלמידה הגמישות, יאפשר למורים את הקשב והפניות לזהות את דרכו של כל ילד ללמוד, ולתת לה מענה פרטני וקשוב יותר, על רקע תוספת כמות המורים בכיתה.  הצלחת הגישה הפדגוגית הזו בכיתות א' השנה, הביאה את הנהלת בית הספר גם להמשיך את פיתוח רצף סביבות הלמידה, להרחיב ולעצב חללי למידה נוספים גם בכיתות ב', עבור בוגרי כיתה א' שהורגלו ללמוד בדרך זו.

אנו מאמינים שיישומן של הפדגוגיות וסביבות הלמידה האלה מקדמות את פיתוח מיומנויות המאה ה 21 בקרב התלמידים, ומחזקות בהם את יכולת הבחירה, הסקרנות ואהבת הלמידה", הוסיף גנוסר.

 

למשאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך