טיפול מציל מחנק

חיי תושבת קרית טבעון – שפיתחה שוק אנפילקטי בעקבות תגובה אלרגית ונחסם לה נתיב האוויר – ניצלו על ידי התערבות מיוחדת של הצוות הרפואי במרפאת כללית
צוות מרפאת קרית טבעון שטיפלה באישה והצילה את חייה. צילום: כללית

צוות מרפאת קרית טבעון שטיפלה באישה והצילה את חייה. צילום: כללית

למרפאת קרית טבעון של שירותי בריאות כללית, הגיעה בבהילות אישה, מלווה בבעלה עם תופעה של התקף אנפילקטי כתגובה אלרגית קשה. היא התלוננה על תחושת חנק והתנפחות, שהלכו וחמירו משניה לשניה.
המנהלת האדמיניסטרטיבית במרפאה סיגלית פרנק הבינה שמדובר במקרה חרום ומיהרה להזעיק את עזרת הצוות. ד"ר שלי רוטשילד, מומחית ברפואת המשפחה במרפאה, החלה מיד בטיפול. הסתבר כי מדובר באישה 52 שאינה מוכרת לצוות, כי שייכת למרפאה עצמאית. אין לה רקע של ללא תגובות אלרגיה בעבר אך, באופן בלתי צפוי התפתחה אצלה, תוך מספר דקות, תחושת חנק והופיעו אודם ונפיחות בפנים והיה ברור שהיא זקוקה לעזרה דחופה. היא בחרה להגיע למרפאת כללית בקרית טבעון, בידיעה ששם יש צוות רפואי מלא וציוד החייאה. בבדיקתה נמצא כי היא במצוקה נשימתית, צרודה מאד, עקב הבצקת שהתפתחה במיתרי הקול,עם תחושת חנק הולכת וגוברת. לא היה ברור למה היתה תגובה אלרגית, למעט העובדה שנטלה בבוקר כדור מוקסיפן אחד, כפי שכבר לקחה בעבר, בלי בעיות. עדיין לא ברור אם אכן זו הייתה הסיבה להתקף, אך לא היה ספק שמדובר בהתקף אלרגיה קשה ומסכן חיים.
היא פונתה בבהילות לחדר האחות ובעבודת צוות משותפת של הרופאה עם האחות פולינה אליזרוב החל מתן סטרואידים, פנרגן ונוזלים, דרך הוריד, דרך הוריד, בוצעה אינהלצית ונטולין, תוך מעקב צמוד אחר מצבה. בהמשך צויידה בעוד תרופות ובמזרק אפיפן לשעת חירום. לשמחת כולם, הטיפול היעיל סייע ולא היה צורך במתן זריקת אדרנלין. לאחר טיפול אינטנסיבי והשגחה צמודה במרפאה, משך קרוב לשעה, חל שיפור של ממש במצבה, אך הצוות דאג להפנותה לחדר מיון באמבולנס, למעקב של מספר שעות, כדי לוודא שההתקף חולף והיא אינה בסכנת חיים. בבית החולים ציינו כי התודות לטיפול היעיל ניצלו חייה ולצוות חדר המיון לא נותר אלא להשגיח עליה ולא היה צורך לתת שום טיפול נוסף למה שכבר קיבלה במרפאה.

צוות כללית מסביר כי הסכנה במצב כזה היא של חסימת דרכי הנשימה והתפתחות שוק אנפילקטי, עם ירידת לחץ דם. בהעדר טיפול מהיר עלול מצב החולה להדרדר תוך זמן קצר, גם עד כדי מוות. על כן, חשוב בכל מצב בו מתפתחת תגובה אלרגית חריפה למהר לעזרה רפואית דחופה ומי שמפתח תופעה כזו, חייב לעבור ברור אצל אלרגולוג, כדי לוודא למה הוא רגיש ולהימנע מחשיפה למחולל האלרגיה וכן לשאת עמו תמיד מזרק אדרנלין (אפיפן) ותרופות נגד אלרגיה. אכן, ד"ר רוטשילד הפנתה את המטופלת להמשך ברור אלרגולוגי במרכז רפואי לין וכאמור, ציידה אותה בתרופות ובמזרק.
הבעל הנרגש מיהר להודות לצוות המטפל בכללית בפוסט שהעלה בפייסבוק בו ציין כי גילה אוצר בטבעון – ד"ר שלי רושטילד.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות