יותר זכאים, פחות נושרים

חיפה שומרת על מעמדה בצמרת רשימת הערים המובילות בישראל באחוזי הזכאות לבגרות * מנתוני משרד החינוך עולה כי שיעור הזכאים לבגרות בעיר עומד על 75.1 אחוז * וגם: נרשמה ירידה משמעותית בנתוני הנשירה מהלימודים בעיר

"מעניקים 'חליפה אישית' לתלמידים על פי צרכיהם". צילום: עיריית חיפה

"מעניקים 'חליפה אישית' לתלמידים על פי צרכיהם". צילום: עיריית חיפה

עם שיעור גבוה של 75.1 אחוז בזכאות לבגרות, חיפה שומרת על מקומה בראש הערים הגדולות – זו השנה החמישית ברציפות. ההישג מרשים עוד יותר לנוכח העובדה כי שיעור התלמידים המונשרים בעיר עומד על 1.5 אחוז בלבד כאשר עד לפני עשור עמד על 33 אחוז. מדיניות האי הנשרה שהטמיע ראש העירייה יונה יהב עם כניסתו לתפקיד מעניקה לכל התלמידים בעיר את הזכות לסיים את לימודיהם התיכוניים באחד מבתי הספר העירוניים. יהב הודה לראשי מערכת החינוך, למנהלים ולמורים על המאמץ המתמשך ואמר: "אנו קוטפים את פירות המאמץ המתמשך למצוינות בחינוך. מאמץ זה בא לידי ביטוי בהרחבה ניכרת של היקף תכניות הלימוד ומסגרות החינוך הייחודיות בבתי הספר העירוניים המעניקים 'חליפה אישית' לכל תמיד ותלמידה על פי צרכיהם וכישוריהם של כל תלמיד ותלמידה".
מנהלת מחוז חיפה רחל מתוקי בירכה על הישגי מערכת החינוך של עיריית חיפה אותה מוביל ראש העירייה בראייה רב שנתית. "מדיניות זו פתחה בפני תלמידים רבים, שבעבר היו נושרים מבתי הספר, את הדרך לתעודות בגרות מלאות, והובילה לעליה מצטברת מרשימה בשיעור הזכאים לתעודות בגרות שיפתחו בפניהם את הדלת למוסדות הלימוד האקדמאיים המובילים בארץ", אמרה מתוקי.
חיפה שומרת על מעמדה בראש הערים המובילות בארץ בזכאות לבגרות. כך עולה מנתוני משרד החינוך שפורסמו לפיהם שיעור הזכאים לבגרות בחיפה בשנת תשע"ה הינו 75.1 אחוז.
נתונים אלה מרשימים במיוחד לאור מדיניות אי הנשרה חסרת פשרות אותה מובילה העירייה בעשור האחרון. בעוד שבשנה"ל תשס"ד (2003) כ-30 אחוז מבין תלמידי מערכת החינוך בחיפה נשרו לפני סיום לימודיהם הרי בשנה"ל תשע"ד (2013) נשרו כ-1.5 אחוז בלבד. הישגים מרשימים אלה הינם אחד מהתוצרים של תכניות מערכתיות שיזמה העירייה במטרה לתת מענה אישי לכל תלמיד במערכת החינוך העירונית.
במסגרת התכניות נמנות:
"בגרות 81" במסגרתה אותרו כ-1,500 תלמידים בכיתות י'-י"ב בכלל בתי הספר העירוניים לגביהם עלה חשש כי יסיימו את בתי הספר ללא תעודת בגרות. תלמידים אלה זוכים כיום למערך תמיכה הדוק, ליווי ובקרה של הצוות הפדגוגי בבתי הספר לאורך שנת הלימודים. עבור כל תלמיד נבנתה תכנית אישית הכוללת תגבור לימודי, הם זוכים לתגבור במערך הלימודים תוך דגש על עידוד והעלאת המוטיבציה שלהם בשיתוף ההורים עד לקבלת תעודת הבגרות. התכנית כוללת כ-900 שעות תגבור של הוראה על ידי מורים מקצועיים בקבוצות קטנות. בנוסף, התלמידים מקבלים תרגול פרטני עם סטודנטים ו"מרתונים" לימודיים לקראת כל בחינת בגרות בהיקף של כ-300 שעות. לצד זה, העירייה מפעילה תכנית "תפנית" המסייעת לתלמידים בהתמודדות עם חסמים רגשיים בהכנה לבחינות הבגרות.
בתוך כך, ממשיכה חיפה להוביל גם בשיעור התלמידים המסיימים את לימודיהם עם תעודות בגרות איכותיות (4-5 יחידות לימוד במתמטיקה ומדעים). על פי נתוני משרד החינוך שיעור התלמידים הלומדים מתמטיקה בחיפה ברמה מוגברת עולה מדי שנה, ביחס הפוך לירידה החדה הנרשמת בכל רחבי הארץ.
בשנת תשע"ד שיעור לומדי המתמטיקה ברמה של 4 יחידות לימוד עמד על 22.3 אחוז מתלמידי העיר בעוד שהממוצע הארצי עמד על 17 אחוז בלבד. הפער משמעותי אף יותר בלימודי מתמטיקה ברמה של 5 יחידות לימוד, כאשר 16.2 אחוז מבין תלמידי חיפה סיימו בהצלחה בשנת תשע"ד לעומת 9.6 אחוז בממוצע הארצי.
במקצועות המדעיים מובילים תלמידי העיר: 13.6 אחוז מתלמידי כיתה י"ב לומדים פיזיקה, לעומת 8.4 אחוזים בממוצע הארצי. כך גם בביולוגיה ובכימיה ניכר פער של 3 אחוזים ויותר, לעומת הממוצע הארצי.
במערכת החינוך מייחסים את ההישג למודל מיוחד שפיתחה העירייה, במסגרתו כבר בכיתה ז' מאותרים תלמידים בעלי פוטנציאל ללימודי מדעים ומתמטיקה ברמה גבוהה. אלה זוכים לתגבור לימודי וליווי אישי על ידי מיטב המורים ואנשי המחקר עד סיום לימודיהם בתיכון. מדובר במודל שנוצר הודות לשיתוף פעולה של עיריית חיפה עם משרד החינוך וחברות המחקר ומוסדות המחקר המובילים.משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור המצב הבטחוני בערי ישראל - איך לדעתכם יש לפעול?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה