מארבע יוצאת אחת: מה לא רוצה מכללת כנרת לגלות לציבור?

המכללות הצפוניות הממוקמות בפריפריה אליהן פנינו, מציגות ללא חשש וללא מורא את נתוני רישום הסטודנטים לשנת הלימודים 2019 – למעט מכללת כנרת המסרבת לספק את הנתונים. ונשאלת השאלה מהו המניע לאי חשיפת הציבור לנתוני האמת של מכללת כנרת והאם מדובר בנתונים שיש בכוחם לפגוע בדירוג או בתדמית של המוסד האקדמי?
 

צמיחה במספר הסטודנטים הנרשמים, לצד צמיחה אקדמית, פתיחת תוכניות לימוד ומסלולים חדשים:

כך עולה מן הדוחות ומן הנתונים שהעבירו לידי "ניוז חיפה קריות" המכללה האקדמית תל חי, האקדמית גליל מערבי ומכללת עמק יזרעאל.

בניגוד למכללות הצפוניות הממוקמות בפריפריה אשר שיתפו עמנו פעולה בשמחה, רק מכללת כנרת סירבה להעביר לידינו את הנתונים, זאת על אף שפנינו וביקשנו את הדוחות ואת הנתונים אודות מספרי הסטודנטים, גם ממנכ"ל המכללה, מיקי לב, גם ממנהלת מחלקת הרישום במכללה וגם ממשרד התקשורת המייחצן את המכללה.

אף אחד משלושת הגורמים הללו במכללת כנרת, לא טרח לסייע לנו להציג בפני הסטודנטים ובפני הציבור כולו את הנתונים החשובים, ובמיוחד לאור העובדה כי מדובר במכללה הפועלת כגוף ציבורי, בתקצוב של הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) – שליד המועצה להשכלה גבוהה.

 

מכללת כנרת היא המכללה היחידה שסירבה למסור לידינו נתונים. בתמונה: מנכ"ל המכללה, מיקי לב. צילום: מדיה אלקטרונית 

 

 

מכללת תל חי 

למרות הירידה במספרי הסטודנטים במוסדות רבים ברחבי הארץ, דווקא המכללה האקדמית תל-חי, הצפונית והמרוחקת ביותר, רושמת השנה גידול של כ- 10% במספר הסטודנטים שהתחילו את שנתם הראשונה באקדמיה:

1283 סטודנטים בשנה א' כבשו את ספסל הלימודים. סטודנטים חדשים אלה הצטרפו לסטודנטים הוותיקים ובסך הכול השנה לומדים במכללה האקדמית למעלה מ- 3,600 סטודנטים, מתוכם 650 סטודנטים הלומדים בתשע התוכניות השונות לתואר שני, בפקולטה למדעי החברה והרוח ובפקולטה למדעים וטכנולוגיה.

בשנת הלימודים הבאה תיפתח במכללה תכנית לימודים חדשה לתואר שני M.A בניהול וכלכלה, שתהיה משותפת למכללות האקדמיות תל-חי וגליל מערבי.

תכנית ייחודית זו באה לתת מענה למחסור הקריטי – הקיים באזור הצפון בכלל ובגליל המערבי והמזרחי בפרט- בכוח אדם ניהולי איכותי ובמומחים כלכליים אשר יכולים לסייע לפיתוח האזורי, למחקר כלכלי, לניהול בהקשריו השונים, למימון מתקדם ועוד.

לראשונה בארץ, ייפתח בתל חי גם מסלול ייחודי במסגרת החוג למדעי החי, הממוקד בבריאות בעלי חיים, כחלק מהתואר הראשון במדעי החי. בין הקורסים שיילמדו במסלול: אנטומיה וטרינרית, אנטומיה טופוגרפית, מחלות עיקריות בכלבים וחתולים, מבוא לפרמקולוגיה, פתופיזיולוגיה, פרזיטולוגיה, וירולוגיה, מיקרוביום בבריאות ובחולי, גידול מעלי גירה קטנים, גידול בקר במערכות טבעיות ואינטנסיביות, מודלים אנימליים לחקר מחלות, גידול חרקים, ממשק בעלי חיים בטבע, השבה לטבע ושמור מינים, וניהול פינות חי וגני חיות

מסלול לימודים חדש נוסף שיפתח בשנת הלימודים הבאה הוא מסלול  "ביודאטה – ביולוגיה חישובית" שמהווה גשר בין תחום מדעי המחשב ומדעי החיים ומטרתו להקנות לבוגרי תואר ראשון במדעי החיים יכולת עבודה בסביבה חישובית עם מסדי נתונים מתקדמים, דבר שיעניק להם יתרון על פני בוגרים ממוסדות אחרים במחקר ובתעשייה.

 

גידול של כ- 10% במספר הסטודנטים. בתמונה: סטודנטים במכללה האקדמית תל חי. צילום: המכללה האקדמית תל חי

 

מנכ"ל מכללת תל חי, אלי כהן, אמר השבוע:

"תל-חי היא מכללה יוצאת דופן בהרבה מאוד מובנים. ראשית היא מציעה שתי פקולטות: האחת בתחומי מדעי החברה והרוח והשנייה בתחומי המדעים כמו: מדעי החי, ביוטכנולוגיה, מדעי הסביבה ועוד – מקצועות שאינם קיימים לרוב במכללות אקדמיות.

יתרון בולט נוסף של המכללה הוא בפרויקטים הרבים הנעשים עם ובתוך הקהילה, המעניקים ניסיון מעשי חשוב בתחומי הלימוד השונים. פרויקטים כאלו ניתן למצוא במסגרת החוגים האקדמיים: חינוך, עבודה סוציאלית, משאבי אנוש, מדעי התזונה ועוד והן במסגרת פעילויות של יחידת דיקאן הסטודנטים ואגודת הסטודנטים.

אלו הן הסיבות לכך, שדווקא תל-חי, המכללה הצפונית והמרוחקת ביותר מצליחה, כנגד כל הסיכויים, לסחוף אליה צעירים מכל קצוות הארץ. צעירים המחליטים לעזוב את אזור הנוחות, את החיים הנוחים והמפנקים, קרוב לבית ההורים, ולעבור ללמוד בגליל, דבר שמקנה להם מיומנויות וכלים חשובים לחיים, בנוסף לרכישת מקצוע אקדמי מבוקש בשוק התעסוקה", אומר כהן.

 

"מכללה יוצאת דופן בהרבה מאוד מובנים". בתמונה: אלי כהן, מנכ"ל מכללת תל חי. צילום: ניוז חיפה קריות

 

האקדמית עמק יזרעאל

גם באקדמית עמק יזרעאל, המכללה הגדולה ביותר בצפון, חל גידול של כעשרה אחוזים במספר הסטודנטים שנרשמו ללימודים לתאר ראשון ב-2019, לעומת השנה שקדמה לה. הסטודנטים באקדמית עמק יזרעאל מגיעים מכל רחבי הארץ.

חוגים והתמחויות חדשים אשר נפתחו באקדמית עמק יזרעאל, מעודדים אף הם את הסטודנטים להירשם למוסד הצפוני.

כך לדוגמה, לראשונה בישראל, נפתחה השנה במכללה התמחות בקנאביס רפואי, במסגרת לימודי תואר במדעי ההתנהגות.

חוג חדש נוסף שנפתח להרשמה הוא תואר שני בסיעוד, עבור אחים ואחיות אקדמאים.

כמו כן נפתחה התמחות חדשה – data analyst  במסגרת התואר בכלכלה וניהול, התמחות חדשה  –  data scientist – במסגרת התואר המדעי במערכות מידע, וגם התמחות חדשה באבחון וטיפול בהתמכרויות התנהגותיות, במסגרת התואר בקרימינולוגיה.

במכללה נפתחה השנה גם התמחות חדשה בניהול תוכן – זאת במסגרת התואר בתקשורת.

 

גם באקדמית עמק יזרעאל, המכללה הגדולה ביותר בצפון, חל גידול של כעשרה אחוזים במספר הסטודנטים שנרשמו ללימודים. בתמונה: לראשונה בישראל, התמחות בקנאביס רפואי. צילום: האקדמית עמק יזרעאל

 

מנכ"ל האקדמית עמק יזרעאל, עפר בוזו אמר השבוע:

"האקדמית עמק יזרעאל מובילה במצוינות אקדמית.

פתחנו לראשונה בישראל התמחות פורצת דרך בקנאביס רפואי במדעי ההתנהגות. בשנה הקרובה תפתח תוכנית חדשה לתואר שני בסיעוד.

תוכניות הלימוד שלנו חדשניות ועדכניות ומותאמות לשינויים בשוק העבודה.

קיים אצלנו נטוורקינג חזק בין המרצים והבוגרים הנמצאים בתפקידים משמעותיים ובין הסטודנטים, דבר שמסייע מאוד בהשתלבות בעבודה לאחר סיום התואר."

 

"האקדמית עמק יזרעאל מובילה במצוינות אקדמית". מנכ"ל האקדמית עמק יזרעאל, עפר בוזו. צילום: האקדמית עמק יזרעאל

האקדמית גליל מערבי 

האקדמית גליל מערבי רשמה גידול של 25% במספר הסטודנטים שנרשמו ללימודי תואר ראשון בשנת 2019, זאת בהשוואה לשנת 2018.

מרבית הסטודנטים החדשים שהחלו ללמוד באקדמית גליל מערבי השנה הגיעו מאיזור נהריה- עכו – קריות – חיפה וכרמיאל.

המכללה מציעה "תואר-תואר" הנותן מענה לשוק העבודה הדינאמי בישראל. במסגרת "תואר-תואר" הסטודנטים לומדים תעודת הסמכה מקצועית במגוון תחומים פרקטיים כך שמתאפשר להם להתמקצע ולהתחיל לעבוד כבר במסגרת התואר.

כאמור, בחודש האחרון אישרה המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) תוכנית חדשה לתואר שני (M.A) בניהול וכלכלה, המשותפת לאקדמית גליל מערבי ולמכללת תל-חי, תוכנית אשר צפויה להכשיר מומחים לניהול וכלכלה אשר יתרמו לכלכלת ישראל והצפון כולו.

בנוסף, אישר המל"ג גם מסלול חדש במכללה: תואר ראשון בלקויות למידה, שישולב עם תואר ראשון בחינוך. תואר ראשון זה הוא ייחודי ובלעדי לאקדמית גליל מערבי בכל הארץ.

המכלול הרחב של הקורסים הנלמדים בתואר, מקנים לבוגרים יתרון משמעותי במערכת החינוך ובשוק העבודה.

בנוסף, מתקיימת במכללה תוכנית לימודים מיוחדת המציעה התמחות בתחומי הבריאות והרווחה כחלק מתוכנית הלימודים הקיימת לתואר B.A. בסוציולוגיה.

 

גידול של 25 אחוז בכמות הסטודנטים בשנת 2019. האקדמית גליל מערבי. צילום: ליאור אביטן

 

מנכ"ל האקדמית גליל מערבי, אבינעם לזרוב, אמר השבוע: 

"הגידול המתמיד בסטודנטים, זו השנה השלישית ברציפות, היא ההוכחה שאנחנו יודעים לענות נכון על הצורך בהשכלה גבוהה יישומית המכינה את הסטודנטים לשוק העבודה.

אנו מודים לסטודנטים המביעים אמון באקדמית גליל מערבי ונמשיך לפעול למענם".

 

"הוכחה שאנחנו יודעים לענות נכון על הצורך בהשכלה גבוהה יישומית, המכינה את הסטודנטים לשוק העבודה". בתמונה: אבינעם לזרוב, מנכ"ל האקדמית גליל מערבי. צילום: דוד סקורי

 

כאמור, המכללות הצפוניות מציגות ללא חשש וללא מורא את נתוני רישום הסטודנטים לשנת הלימודים 2019 – למעט מכללת כנרת המסרבת לספק את הנתונים.

ונשאלת השאלה, מהו המניע לאי חשיפת הציבור לנתוני האמת של מכללת כנרת והאם מדובר בנתונים שיש בכוחם לפגוע בדירוג או בתדמית של המוסד האקדמי כנרת? 

אנו מזמינים שוב את מכללת כנרת להעביר אלינו את החומר ולהציגו בשקיפות לציבור. 

 

 ** כתבה נוספת על המכללות בחיפה והצפון תפורסם בהמשך.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות