הריאלי עתר לבג"צ נגד משרד החינוך והעירייה, על כך שהתבקשו לקצץ משמעותית בשכר הלימוד לתלמיד

בבית הספר הריאלי החליטו להסיר את הכפפות והגישו השבוע בג"ץ, בטענה כי הגבלת גובה שכר הלימוד, ואי הקצאת כספים מהרשויות, תביא לסגירת בית הספר ופגיעה בלמעלה מ-4000 תלמידים ו-500 אנשי הוראה
לא נאפשר פגיעה "באוכלוסיית התלמידים וצוות המורים והעובדים בבית הספר". צילום: באדיבות ריאלי

לא נאפשר פגיעה "באוכלוסיית התלמידים וצוות המורים והעובדים בבית הספר". צילום: באדיבות ריאלי

מאז הקמת בית הספר הריאלי, נדחתה ההרשמה שהייתה אמורה להתקיים לפני שבוע. הנהלת בית הספר התמקדה בבג"צ שהגישה נגד משרד החינוך, זאת לאחר שהמשרד הורה במסגרת חוזר מנכ"ל על קיצוץ בשכר הלימוד שנגבה מהורי התלמידים, ולא משרד החינוך יקצץ בתקציב השנתי הניתן לבית הספר.

לאור המצב שנוצר,   עתר כאמור השבוע הריאלי לבג"ץ נגד ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו, המכהן בימים אלו כשר החינוך, מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן ועיריית חיפה, למתן צו ביניים כנגד הכוונה להחיל את חוזר מנכ"ל משרד החינוך בנושא קיצוץ שכר הלימוד על בית הספר הריאלי. לדברי הנהלת הריאלי: "יישום חוזר המנכ"ל פירושו קיצוץ של כ-40 אחוז מתקציב בית הספר, ומשמעותו: סגירתו של המוסד לאחר למעלה מ-100 שנות פעילות".

"העתירה  לבג"ץ", אומרים בהנהלת הריאלי, "נעשית בתום חודשים ארוכים במהלכם ניסו נציגי בית הספר להידבר עם משרד החינוך, ניסיונות שהעלו חרס. כעת, כשחרב הסגירה מונחת על צווארנו, החלטנו בבית הספר לעתור לבג"ץ כנגד המהלך, במטרה להקפיא את ההליכים ולהביא את משרד החינוך לקיים הידברות במטרה להגיע להסדר ארוך טווח".

בעתירה לבג"ץ, שהוגשה באמצעות עורכות הדין רחל בן ארי, גילי שפר וענת לזר ממשרד עו"ד בן ארי, פיש, סבן ושות', מלין בית הספר על האבסורד שנוצר במסגרת החוזר כנגד בית הספר; כוונת משרד החינוך להוביל לקיצוץ בתקציב בית הספר מתעלמת מהעובדה שבית הספר הריאלי , בניגוד לרוב בתי הספר במדינה, כלל אינו מתוקצב על ידי הרשות המקומית. "חוזר המנכ"ל", מסבירים בריאלי, "למעשה אינו מציע חלופה תקציבית, פתרון שאם היה נמצא, יכול היה בית הספר להפחית בשכר הלימוד מבלי לפגוע בהמשך פעילותו".

עוגת תקציב הריאלי.

עוגת תקציב הריאלי.

בשל המצב שנוצר, עולה החשש לגביי עתידם של 4,050 תלמידי בית הספר והפנימייה הצבאית, "שהאחריות לדאוג להם למסגרת חינוכית חלופית לשנת הלימודים הבאה, מונחת לפתחם של משרד החינוך ועיריית חיפה נזכיר, כי כבר היום רמת הצפיפות בכיתות הלימוד במדינת ישראל היא מהגבוהות מבין מדינות ה-OECD", אומרים מגישי הבג"צ.

כזכור, חוזר המנכ"ל החדש קובע כי לא בתי הספר הפרטיים לא יוכלו עוד לגבות כמה שהם רוצים מההורים, גם כאשר קיימת נכונות מצד ההורים לשלם. משרד החינוך הגביל את הריאלי, כמו גם שאר מוסדות החינוך הפרטיים בסכום, קבוע העומד על כ-700 שקל לחודש ולא 1700 שקל, כפי שגובה הריאלי כיום. לדברי גורמים בריאלי, בסכום שכזה לא יוכלו להמשיך ולהפעיל את בית הספר, מה שמעמיד אותו בסכנת סגירה.

עם הגשת הבג"צ ביום שני,  אמר במנכ"ל בית הספר ד"ר יוסי בן-דב: "בלב כבד ובשל חוסר הוודאות אשר נוצרה לגבי עתידנו, החלטנו, לראשונה מאז הוקם בית הספר, על דחיית ההרשמה לשנת הלימודים הבאה. לצערנו, משרד החינוך מנסה לכפות על בית הספר, צוותו, תלמידיו והוריהם חוזר מנכ"ל אשר יישומו ללא הידברות והיערכות יוביל לסגירת שערי בית הספר. אנו לא נאפשר לפגוע באלפי התלמידים ובצוות בית הספר המונה כ 500 מורות, מורים, עובדות ועובדים, ומבקשים להדגיש את מחויבותנו להיאבק ככל שנדרש למען המשך פעילותנו".

תגובת משרד החינוך: עדיין לא קיבלנו לידינו את העתירה, לכשנקבל, נבחן אותה ונגיב בבית המשפט.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך