כנס כנרת החמישי לחוקרי צבא-חברה בישראל 24-25 בפברואר

כנס כנרת החמישי במכללה האקדמית כנרת, לחוקרי צבא חברה מתקיים היום, 20 בפברואר 2020

 

"צבא העם – מאז ולעולם"?

פאנל רמטכ"לים

רא"ל במיל' גדי איזנקוט: "בזכות פעולה שלא עושים עליה PR ולא מבקשים צל"שים, צה"ל הצליח להסיר את איום המנהרות בצפון ובדרום."

מימין לשמאל, גדי איזנקוט, יור האקדמית כנרת אילן בירן, משמאל הילה ברקן. קרדיט צילום: רון שלף צלם סטילס

אינזקוט דיבר גם על סוגיית נתוני גיוס החרדים, והתחקיר שמתקיים היום: "לצה"ל אין שום אינטרס שיוצג המספר 7,000 או 2,000"

על היחידה 8200 אמר: "8200 הוא ארגון מעולה שמסתכלים עליו בהתפעלות בעולם, הוא מביא תרומה אדירה לבטחון המדינה, ואנחנו צריכים להעמיד את הלוחמים על ראש שמחתנו וכך גם להיות גאים בחיילי יחידת 8200."

לגבי יישומו של נאום נשיא המדינה ראובן ריבלין ו4 השבטים בצה"ל אמר איזנקוט: " לצה"ל אין את הפריבילגיה להתחלק ל-4 השבטים של ריבלין. צה"ל הוא שבט אחד."

אלוף במיל' מתן וילנאי: " כל לוחם גולני חשוב פי 10 מחייל ב-8200"

לגבי המערכה הבאה של ישראל: " בחזית האזרחית תוכרע המלחמה הבאה, קרי כיכר דיזינגוף"

על שרי הביטחון: "שר הביטחון האחרון שנתן הוראות אמיתיות היה בן גוריון וארנסט"

אלוף במיל', יו"ר המכללה האקדמית כנרת, אילן בירן התייחס לסוגיית אנשי המילואים ואמר: "אנחנו מגייסים את האבא, כדי שהבן יוכל לנסוע מוקדם יותר לתאילנד."

משה קפלינסקי , גדי איזנקוט, אילן בירן. קרדיט צילום: רון שלף צלם סטילס

אלוף במיל', משה קפלינסקי דיבר בחריפות על ההכשרה לקורס חובשים בצה"ל ואמר: "ההכשרה לקורס חובשים זה מפעל הזבל של הצבא", עוד התייחס קפלינסקי לנתוני הגיוס: "אני חושב שהיום מתקיים צבא של חלק מהעם."

כנס כנרת החמישי לחוקרי צבא חברה מתקיים היום, 20 בפברואר 2020, במכללה האקדמית כנרת תחת הכותרת: "צבא העם מאז ומעולם?" ודן ביחסי צבא וחברה בישראל בעידן של קיטוב חברתי, נרטיבים מתחרים ופוסט אמת.

הכנס הינו תוצר של שיתוף פעולה בין מכון כנרת ע"ש רא"ל דן שומרון, אגודת חוקרי צבא-חברה בישראל והמכללה האקדמית כנרת, במהלכו התארחו היום, חמישי, אנשי צבא וביטחון וביניהם רא"ל (במיל') גדי אינזקוט, אלוף (במיל') מתן וילנאי, אלוף (במיל') משה קפלינסקי ובכירים נוספים בתחום הצבא והביטחון.

במסגרת הכנס התקיימה היום מליאת רמט"כלים שדנה בשאלה: צבא העם מאז ומעולם?

במסגרת המליאה דיבר רא"ל במיל' גדי איזנקוט והתייחס בדבריו לסוגיות השונות, וביניהן, הפעולות שצה"ל עושה כדי להסיר איומים על מדינת ישראל: "בזכות פעולה שלא עושים עליה PR ולא מבקשים צל"שים, צה"ל הצליח להסיר את איום המנהרות בצפון ובדרום." בנוסף, אינזקוט דיבר גם על סוגיית נתוני גיוס החרדים,אשר עוררה הדים רבים, והתחקיר שמתקיים היום בתל אביב: "לצה"ל אין שום אינטרס שיוצג המספר 7,000 או 2,000".

לאחר דבריו של וילנאי בנוגע לחשיבותם היחיסת של חיילי 8200 אל מול חיילי גולני, איזנקוט אמר: "8200 הוא ארגון מעולה שמסתכלים עליו בהתפעלות בעולם, הוא מביא תרומה אדירה לבטחון המדינה, ואנחנו צריכים להעמיד את הלוחמים על ראש שמחנתו וכך גם להיות גאים בחיילי יחידת 8200." ובדבר יישומו של נאום נשיא המדינה ראובן ריבלין והשבטים בצה"ל אמר איזנקוט: "לצה"ל אין את הפריבילגיה להתחלק ל-4 השבטים של ריבלין. צה"ל הוא שבט אחד."

מימין לשמאל, אילן בירן, מתן וילנאי, גדי איזנקוט, ומשה קפלינסקי. קרדיט צילום: רון שלף צלם סטילס

בנוסף לאיזנקוט בפאנל נכח גם אלוף במיל' מתן וילנאי, אשר התייחס לחיילי 8200: "כל לוחם גולני חשוב פי 10 מחייל ב-8200". וילנאי התייחס גם לגבי המערכה הבאה של ישראל: "בחזית האזרחית תוכרע המלחמה הבאה, קרי כיכר דיזינגוף".

בנוסף, בדבריו, דיבר וילנאי על שרי הביטחון: "שר הביטחון האחרון שנתן הוראות אמיתיות היה בן גוריון וארנסט"

במליאה לקח חלק גם האלוף במיל', משה קפלינסקי, אשר התבטא בין היתר בחריפות על ההכשרה לקורס חובשים בצה"ל: "ההכשרה לקורס חובשים זה מפעל הזבל של הצבא", עוד התייחס קפלינסקי לנתוני הגיוס שפורסמו לאחרונה: "אני חושב שהיום מתקיים צבא של חלק מהעם."

את הפאנל הנחה אלוף במיל', יו"ר האקדמית כנרת, אילן בירן התייחס לנושא אנשי המילואים ואמר: "אנחנו מגייסים את האבא , כדי שהבן יוכל לנסוע מוקדם יותר לתאילנד."

יו"ר המכללה האקדמית כנרת, האלוף (במיל'), אילן בירן: "החברה הישראלית מפולגת עמוקות בין נרטיבים סותרים ביחס לשאלות המרכזיות הנוגעות לזהות המדינה ולערכיה המובילים. למחלוקות אלה השלכות רחבות היקף ,על מעמד הצבא ועל יחסיי הגומלין  של החברה הישראלית וצה״ל.

הכנס מיועד לברר ולהתמקד בסוגיות  היסוד ; מודל הצבא, מודל שירות חליפי, חברה מקוטבת וחוסן לאומי מצרפי. לבחון יחסי דרג מדיני – דרג צבאי- הצבא ,והמלחמות החדשות.

המכללה האקדמית כנרת גאה להוביל את  הכנס ולהתמקד בסוגיות המרכזיות והבוערות ביותר בחברה הישראלית."

 

לצפייה בכנס:

מליאת רמטכ"לים וסגני רמטכ"לים בנושא: צבא העם מאז ולעולם ?

מליאת רמטכ"לים וסגני רמטכ"לים בנושא: צבא העם מאז ולעולם ?יו"ר המליאה אלוף במיל' אילן בירן,יו"ר הועד המנהל, המכללה האקדמית כנרת. רא"ל במיל' גדי אייזנקוט,אלוף במיל' מתן וילנאי, אלוף במיל' משה קפלינסקי.צילום: סטודיו ליאור-קידום עסקים ברשת.

פורסם על ידי ‏האקדמית כנרת | Kinneret Academic College‏ ב- יום רביעי, 19 בפברואר 2020

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד במספרים ש...