השפעת וירוס הקורונה על עליית מחירי הנדל"ן

כבר היום אנו רואים כיצד משבר הקורונה גורם לפרויקטים של בנייה להתארך וכבר בימים אלו דווח על מחסור במעליות ובחלקי חילוף למעליות שמגיעים מסין.

משבר הקורונה אותו חווה חלק גדול מהעולם, מהווה סיבה נוספת לעלייה הצפויה במחירי הנדל"ן, כך אומר ניר שמול, מנכ"ל חברת שניר – בית לשיווק נדל"ן למגורים, משרדים ומסחר בארץ ובחו"ל. לצד השפעת המחלה על המסחר, התעשייה, המזון, האופנה ועוד חלקים נרחבים, משבר הקורונה אף צפוי לגרום לעלייה נוספת במחירי הנדל"ן. כבר היום אנו רואים כיצד משבר הקורונה גורם לפרויקטים של בנייה להתארך וכבר בימים אלו דווח על מחסור במעליות ובחלקי חילוף למעליות שמגיעים מסין.

יזמים וקבלנים רבים מעדיפים כרגע להאריך את מועדי המסירה של פרויקטים בבנייה או לפני אכלוס לאור החשש שלא יהיו מספיק פועלים סינים שהם כוח העבודה הגדול ביותר בישראל, לצד עובדים ערבים, ערביי ישראל והשטחים שיש להם היתר לעבודה בישראל.

בנוסף, היעדר הייבוא והייצור מהשוק המקומי הסיני נותן את אותותיו במחירי התשומות של הבניה כברזל, בטון, כלים סניטריים וכו', כאשר ידוע כי מרבית הייצור של חומרים אלו נעשה בסין. כרגע יש עדיין סחורה במחסים בעולם ובישראל, אבל סחורה זו צפויה להסתיים בעוד כ-3 חודשים. כבר עתה אנו עדים ליצרנים מכל העולם ובמיוחד טורקיה, שהיא כוח עולמי במשאבים ובייצור לתחום הבנייה, המייקרים את הברזל, בטון ושאר המוצרים, לאור הביקוש הגבוה והיעדר התחרות לעומת הייצור הסיני.

התייקרות חומרי הגלם אף תביא לעלייה במדד תשומות הבנייה ולעליית מחירי הדירות. המדד היה בנשים האחרונות דומה באופן יחסי למדד המחירים לצרכן, כלומר 1-2% לשנה, אולם כולנו זוכרים את השנים בהן המדד עמד על 5-7% בשנה.

העיכוב בייצור חומרי הגלם אותם מייצרת סין מחמירה, לאור הצפי שהיא תמשיך להיות בהסגר לפחות עד מאי הקרוב ויתכן אף שלאורך חודשי הקיץ. לפי מחקרים וניסיון עולמי קודם, מווירוסים דומים, זוהי תקופת הזמן שהנגיף יהיה בדעיכה ורק אז יחזרו הסינים לעבודה למפעלים ולייצור.

שמול אומר כי כל הסיבות הנ"ל מביאות לצפי של התייקרות של עד 5% במחירי הנדל"ן בחצי השנה הקרובה, וזאת רק בשל השפעת וירוס הקורונה וללא קשר לשאר ההשפעות בשוק. כלומר: דירה שעולה כיום בממוצע בישראל כ-2 מיליון ₪, תעלה עוד כ-100 אלף ₪.

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור המצב הפוליטי - למי תצביעו בבחירות הקרובות לכנסת?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בנדל"ן