דרגת פרופסור חבר באקדמית גליל מערבי  

המועצה להשכלה גבוהה אישרה את קידומו של ראש החטיבה ללימודי המזרח התיכון באקדמית גליל מערבי ד"ר רונן יצחק, לדרגת פרופסור חבר.
 

המועצה להשכלה גבוהה אישרה את קידומו של ראש החטיבה ללימודי המזרח התיכון באקדמית גליל מערבי ד"ר רונן יצחק, לדרגת פרופסור חבר. פרופ' יצחק תושב ראשון לציון הוא חוקר בנושאי ירדן, הפלסטינים ומומחה למודיעין וטרור. הוא מרצה באקדמית גליל מערבי זה 17 שנים ולפני כעשור ייסד את החטיבה ללימודי המזרח התיכון, במסגרת החוג הרב תחומי, ומאז עומד בראשה.

מאמריו השונים של פרופ' יצחק עוסקים בעמדת השלטון הירדני כלפי הציונים ומדינת ישראל במהלך 100 השנים האחרונות וביחסי ישראל ירדן באופן כללי והתמורות שחלו בהם. פרופ' יצחק הציג והוכיח במחקריו כי במהלך מלחמת העצמאות המלך עבדאללה הראשון (אבי סבו של המלך עבדאללה הנוכחי) דחף למלחמה עם היהודים ולא נגרר אליה כפי שטוענים רבים. הלחימה מול ישראל שירתה את האינטרס שלו להגשמת תוכנית סוריה הגדולה כלומר, להשתלטות על שטחים נוספים כדי להפוך אותו למנהיג הערבי החשוב ביותר באזור. מנגד, מאחר שהיחסים בין ישראל לירדן מבוססים כיום על אינטרסיים הדדים, סביר לומר שיחסים אלו ימשיכו להתקיים עוד שנים רבות, גם אם הסכם השלום יפגע בדרך כלשהי.

בנוסף, מאמרים רבים של פרופ' יצחק עוסקים בהיסטוריה הפוליטית של ירדן ובהתפתחות השלטון ההאשמי. התזה העיקרית המוצגת במאמרים אלה גורסת כי השלטון ההאשמי זוכה ללגיטימציה רבה ולכן לא נשקפת לו סכנה מיידית. תזה זו הוכחה במספר מקרים (במיוחד באירועי "האביב הערבי" או בלחימה בדאע"ש), כאשר התושבים הירדנים (כולל הפלסטינים) העדיפו להתלכד סביב השלטון ההאשמי ולא להפיל אותו. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהשלטון ההאשמי התייחס לתושבים באורח חיובי מאוד לעומת מנהיגים ערבים אחרים, ולכן החיים בירדן נראים נוחים יותר מבחינות רבות. האופוזיציה יכולה למחות בצורה חופשית יותר מכל מדינה ערבית אחרת, אין הוצאות להורג של פעילים פוליטיים, אין טרור או פשעי שנאה כלפי מיעוטים וזרים –  לכן שלטון בית המלוכה ההאשמי עדיף על אפשרויות אחרות העלולות להיווצר אם הוא יקרוס השלטון.

נשיא האקדמית גליל מערבי פרופ' נסים בן דוד: "אנו מברכים את פרופ' רונן יצחק על התקדמותו לדרגת פרופסור חבר ומאחלים לו להמשיך להוביל את המחקר בתחום המזרח התיכון בארץ ובעולם. סגל האקדמית גליל מערבי ימשיך לקדם את המחקר ולהוביל בהישגיו האקדמיים, יפעל להקנות חינוך אקדמי והשכלה לתושבי האזור ובכך ימשיך לתרום לצמיחתו ושגשוגו של מחוז הצפון".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • אם הבחירות לראשות העיר חיפה היו נערכות היום - למי מהמועמדים הייתם מצביעים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך