עירוניות ידידותית לגיל השלישי

שיתוף פעולה בין משרד הבינוי והשיכון למחלקה לארכיטקטורה במרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה מציג: עירוניות ידידותית לגיל השלישי
 

המחלקה לארכיטקטורה במרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה נטלה חלק בפרויקט ייחודי של משרד הבינוי והשיכון, במסגרתו התבקשו הסטודנטים משנה רביעית בהנחיית פרופ' ברוך ברוך וד"ר הדס שדר, לעצב פלח עירוני כך שיתאים לבני הגיל השלישי. להגשה הסופית הגיעה האדריכלית הראשית של המשרד והתרשמה מהתוצרים, אשר יתכן ויעניקו השראה ליישומים עתידיים בערים בארץ.

במסגרת הפרויקט בחנו הסטודנטים את הקשר שבין תכנון ואדריכלות לבין משמעויותיהם האידיאולוגיות והתרבויות במטרה לחשוף את הקשר בין המסרים שבחברה הישראלית לבין נוכחות הקשישים המרחב הציבורי, גם אם המסרים אינם מוצהרים. הסטודנטים התבקשו לתכנן פלח עירוני מתואם לכולם ולבני הגיל השלישי, לאחר מחקר תיאורטי, שכלל שמיעת הרצאות רבות ומגוונות, תיעוד, ניתוח וחקירת הצרכים הפסיכולוגיים, הפיסיים והתרבותיים של בני הגיל השלישי. הסטודנטים פעלו לפי התובנה כי עיר טובה לבני הגיל השלישי היא עיר טובה לכולם, ביקשו לעודד יציאה של המבוגרים החוצה ויצירת מרחבים מתאימים לכלל הגילאים.

הסטודנטים נוי ויניק ויהל ברקוביץ' בחרו להנגיש את העיר נשר ליד חיפה לכלל האוכלוסיות על ידי פיתוח צירי הליכה שכונתיים מישוריים וציר הליכה מישורי במרכז התרבותי של העיר המצוי בתחתית הכרמל. הנגשת הצירים נעשתה באמצעות פיתוח מערכת של קווים ותחנות של רכבת משופעת, היוצאת מנקודות שכונתיות משמעותיות ומגיעה למרכז העיר.

עבודה של הסטודנטים שיר שירוני, עלי זידאני ונגה גזל

הסטודנטים דקל דיסקין, הדס שטרית וסער קאולפאוק איתרו מרחב מישורי בנוף הגליל (היא נצרת עילית), המשופע במגורים לאוכלוסייה המבוגרת ובו מרכז מסחרי. הם יצרו ציר הליכתי המקשר בינו לבין פארק עירוני, אותו תכננו. בדפנות הציר הכבירו שימושים ציבוריים שמשרתים את בני הגיל השלישי (ולא רק) וגם מופעלים על ידיהם כחממות, כמועדונים וכיו"ב. בנוסף, הבתים ליד הציר מתוכננים לעבור התחדשות והנגשה, והותאמו לאוכלוסיות מגוונות.

הסטודנטים שיר שירוני, עלי זידאני ונגה גזל פיתחו תחנות התרגעות ברחוב המרכזי של העיר עכו, המקשר בין העיר העתיקה לצפון העיר. רחוב זה, המיועד לתנועה מוטורית, קשה להליכה רגלית: הוא ארוך מאוד, יש בו מעט צמתים, מעט נקודות עניין ומעט צל. הסטודנטים פיתחו את נקודות העצירה בשטחי החצרות של השיכונים הציבוריים הגובלים ברחוב המרכזי, שחלקם מצויים ממילא בתת פיתוח. בכך פעולתם תורמת הן לבעלי הבתים הסמוכים והן לעוברי האורח.

 

המרכז האקדמי לעיצוב וחינוך ויצו חיפה- רח' הגנים 21, חיפה

1-800-770-990

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך