>>"> >>" /> ניוז חיפה והקריות » "הסטודנטים אט אט נכנסים לשגרת לימודים"

"הסטודנטים אט אט נכנסים לשגרת לימודים"

מעקבות מגפת הקורונה, עברו רבים מהמוסדות האקדמיים ללמידה מקוונת ודיגיטלית; ערכנו ראיון עם ד"ר נעמה כץ, סגנית דיקנית הסטודנטים הקריה האקדמית אונו, ונציגת הדקנט בקמפוס חיפה, שסיפרה לנו על הלמידה המקוונת וההתמודדות עם אתגר הקורונה >>>
 

תקופה לא פשוטה לציבור הישראלי ולעולם בכלל: ערכנו ראיון עם ד"ר נעמה כץ, סגנית דיקנית הסטודנטים הקריה האקדמית אונו, ונציגת הדקנט בקמפוס חיפה, ששיתפה אותנו באתגר הלמידה מרחוק ועל העמידה בו, על הסתגלות הסטודנטים למצב החדש, ועל אפקטיביות הלמידה המקוונת לעומת זו הפרונטלית:

בתקופה הזו יש צורך בשירותים דיגיטליים לסטודנטים. ספרי לנו קצת על הלימודים המקוונים בקריה האקדמית אונו.

"הקריה האקדמית אונו עברה להוראה מקוונת. אחרי כמה ימים של הסתגלות, עברו כל הקורסים להוראה מרחוק. שיעורים ניתנים און ליין תוך שימוש במערכות למידה מרחוק. כמו כן, המרצים מעלים הרצאות מוקלטות וחומרים שמעשירים את הלמידה ויוצרים מעטפת מלאה. בקורסים מאתגרים במיוחד ניתנים גם תגבורים בקבוצות קטנות יותר באופן וירטואלי".

הקריה האקדמית אונו קמפוס חיפה. באדיבות הקריה האקדמית אונו

הקריה האקדמית אונו קמפוס חיפה. באדיבות הקריה האקדמית אונו

 

איך הקריה האקדמית אונו נערכה לתקופה הזו, מכל הבחינות?

"הוראה מקוונת דורשת הסתגלות גם מהסגל וגם מהסטודנטים- מחייבת הוראה אקדמית אחרת. לצד ההיערכות האקדמית והטכנית מושם דגש רב על תמיכה בסטודנטים העלולים להתקשות יותר".

"מערך התמיכה של הדיקאנט שכולל מרכז תמיכה אקדמית וסגל הדיקנט מלווים את הסטודנטים לאורך כל השנה ועל כן אנו מכירים את הסטודנטים שעלולים להתקשות בתהליך ההסתגלות. כמו סטודנטים עם לקויות כאלו ואחרות, צעירים מאוד או מבוגרים יותר, שמתקשים עם הטכנולוגיה. או לחילופין סטודנטים שהתחילו ללמוד כשבוע לפני פרוץ משבר הקורונה ועדיין לא מכירים את המערכת האקדמית".

"כל אלו קבלו פניות אישיות ומערך שלם של התאמות שיוכלו לסייע כמו ליווי אישי של סגל וחונכים, תמיכה טלפונית. הסגל האקדמי מלווה ברגישות רבה את הסטודנטים ומשאיר דלת פתוחה להעלאת צרכים סביב הלמידה".

נעמה כץ. תמונה: אלבום פרטי

ד"ר נעמה כץ. תמונה: אלבום פרטי

 

"מנהל הסטודנטים וצוות הספריה עובד אף הוא מרחוק ומהווה את הרוח הגבית לכלל השירותים מרחוק, כדי לאפשר שגרת לימודים, וכמו כן נבנתה תוכנית מיוחדת על מנת לאפשר גב כלכלי לסטודנטים שאינם יכולים לעמוד בדרישות התשלום באמצעות הלוואות נוחות ודחיית שכר הלימוד".

איך הסטודנטים מגיבים ללמידה המקוונת? מסתגלים?

"אחרי כשבוע של הסתגלות מאתגרת, שאופיינה בהסתגלות לשינוי, התחילה שגרה חדשה. הסטודנטים אט אט נכנסים לשגרת לימודים. רוב הקורסים נשארו בשעות בהם התקיים הקורס במקור".

"בשבוע הראשון נלקח בחשבון זמן הסתגלות למערכת למידה מרחוק, המון סבלנות וגמישות. בסיום השבוע השני ניתן לראות רגיעה ברורה והתחלה של שגרת למידה חדשה. אנחנו אוספים מידע לאחר הקורסים ובודקים שביעות רצון ומקומות לשיפור. הפידבקים על רוב הקורסים מצויינים, ואלו שניתנים לשיפור נעשית למידה מתמשכת".

 

הקריה האקדמית אונו קמפוס חיפה. באדיבות הקריה האקדמית אונו

הקריה האקדמית אונו קמפוס חיפה. באדיבות הקריה האקדמית אונו

 

האם לדעתך למידה מקוונת אפקטיבית לסטודנטים כמו למידה פרונטלית?

"מוקדם לומר באופן גורף. אך כמרצה בקריה האקדמית חששתי שנים רבות ממעבר להוראה מרחוק. המציאות הזו יצרה הכרח שמחייב קפיצה למים. בנקודת זמן זו נראה כי ישנם נושאים וקורסים שיכולים להינתן באופן מקוון, ואחרים שלא מתאימים לכך. למידה מקוונת אינה מתאימה לכל איש סגל ולכל סטודנט. כך שאין תשובה אחת חד משמעית לכולם".

"במציאות הקיימת מאמינה שהקריה נותנת מענה ראוי אקדמי ראוי שהולך ומשתפר מיום ליום. אנחנו מקווים ללמוד מההתנסות הזו ולהגיע לנקודה שבה נוכל לבחור ללמד מקוון או פרונטלי על סמך שיקולים אקדמיים ומקצועיים ושכולנו נפגש גם בכיתה".

מה לגבי מתעניינים לשנה הבאה?

"התעניינות קיימת וישנו רישום לשנה הבאה. ראיונות עוברים להיות מקוונים אך מתקיימים בימים אלו".

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם ילדכם או מישהו בסביבתכם חווה חרם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך